Манту: коли роблять, і через скільки після хвороби?

Проба Манту — всім знайома ін’єкція, спрямована на виявлення наявності в організмі людини інфекції мікобактерій туберкульозу. Вона має специфічні нюанси і прояви. Отже, Манту: коли роблять пробу, і через скільки часу після перенесеної хвороби?

Туберкульоз. Туберкулін

Туберкульоз – смертельно небезпечне і широко поширене захворювання інфекційного характеру, до появи якого призводить зараження організму мікобактеріями – паличками Коха. В цілях виявлення інфекції медики використовують спеціальну пробу – нашкірних ін’єкцію туберкуліну. За результатами імунної відповіді організму на неї судять про наявність туберкульозної інфекції. Туберкулін – це складна суміш екстрактів мікобактерій.

Проба Манту: нюанси

Пробу ставлять стандартно розведеним препаратом, що містить дві туберкулінові одиниці. Ін’єкція викликає місцеву алергічну реакцію. Характерність результату говорить про те, було чи вплив туберкульозної палички на організм. Проба ставиться з внутрішньої сторони передпліччя, а результати знімаються на третій день.

Ущільнення шкіри вимірюються і документуються:

 • проба менше 5 мм значення не має;
 • 10 мм — можливе інфікування при контактах з хворими відкритою формою або людьми, що знаходяться в групі ризику;
 • 15 мм або поява гнійників — висока ймовірність зараження.

Туберкулінова проба виявляє відповідь організму на введення антигену. Позитивний результат свідчить про те, що був контакт із збудником, але це жодною мірою не означає наявності захворювання.

Коли можна робити пробу?

Діткам, яким у перші дні життя була введена щеплення БЦЖ, по досягненні 12 місяців щорічно ставиться проба Манту. А малюкам, не щеплених вакциною проти туберкульозу, пробу роблять два рази за рік. Досить часто у батьків виникає питання, через скільки після хвороби можна робити Манту.

Відповідь проста: хвороби остротекущие і хронічні, а також інфекційні та тілесні в момент загострення є протипоказанням для постановки проби. Її можна робити не раніше, ніж після закінчення місяця після одужання або зникнення симптоматики. Також пробу не можна робити при шкірних захворюваннях, епілепсії та протягом 4 тижнів після щеплення.

А через скільки часу після Манту можна робити щеплення? Постановка туберкулінової проби одночасно з вакцинацією не проводиться. Це робиться, щоб уникнути появи позитивних реакцій помилкового характеру. Щеплення без обмеження можна робити після проведення оцінювання результатів тесту. Введення живих ослаблених штамів мікроорганізмів, наприклад, проти кору, паротиту та краснухи, вимагає збільшення проміжку часу між вакцинацією і туберкуліновою пробою до 6 тижнів.

Через скільки часу після Манту можна робити АКДС? З-за того, що імунна відповідь організму на щеплення здатний вплинути на тест, в один день вони не проводяться. Щепитися можна в день перевірки реакції на пробу Манту або пізніше.

Що потрібно знати про щеплення?

Медики рекомендують проводити туберкулінові проби в один і той же час року і ставити їх поперемінно то в ліву руку, то в праву. Після введення туберкуліну заборонені наступні дії:

 • проводити обробку місця уколу розчинами з метою дезінфекції;
 • обмежувати доступ повітря – заклеювати пластиром;
 • бинтувати;
 • чесати і терти.

Купатися і мити руки можна. Збільшення діаметра ущільнення в порівнянні з попередніми періодами на 6 мм і більше, а також зміна негативного результату вимірів на позитивний показник називають віражем туберкулінової проби. На додаток до зазначених вище обмежень до проведення діагностики можна віднести:

 • алергічні стани;
 • оголошення карантину з якого-небудь захворювання.

Існують такі підходи до розгляду результатів проби Манту:

 • негативний результат означає, що немає інфекції та реакції на щеплення БЦЖ;
 • позитивний результат може бути наслідком щеплення БЦЖ, але і вказувати на інфікування.

Результат туберкулінової діагностики з ущільненням у 12 мм і більше на протягом 4 років, а також послідовне і триває кілька років підвищення чутливості до препарату відносять до ознак, що сигналізує про інфікування.

Що ж може вплинути на результати проби Манту? Нижче наведено приблизний перелік факторів:

 • порушення при зберіганні та перевезенні препарату;
 • неякісна постановка проби медичним персоналом;
 • неточності при перевірці результатів тесту;
 • наявність медичної історії захворювань хронічного характеру;
 • алергії і схильність до них;
 • гіперчутливість шкіри до туберкуліну;
 • алергічний відповідь шкірних покривів на дію інших агентів;
 • навколишнє середовище, а також екологічна складова;
 • що передує прийом лікарських засобів;
 • менструальна фаза у жінок.

Враховуючи епідеміологічну обстановку на території колишнього Радянського Союзу по захворюваності на туберкульоз, батькам не варто відмовлятися від проведення проби Манту. Слід пам’ятати, що це діагностичний тест, що носить орієнтовний характер і дає інформацію для роздумів та аналізу. Діагноз туберкульоз по одній тільки туберкулінової проби ніхто не ставить.

При призначенні Манту батьки повинні в обов’язковому порядку сказати педіатра про наявність захворювання або загострення захворювань у дитини, а також про випадки порушення часового проміжку між проведеною вакцинацією та заплановану постановкою проби. Здоров’я вам!

Залишити коментар