Мандевілла: догляд в домашніх умовах, вирощування, обрізка, пересадка, розмноження

Дуже красива, але малопоширена кімнатна культура. Деяким вона більше знайома під назвою «дипладения». Довгі ліани під час цвітіння покриваються безліччю простих, але дуже великих квіток насичено-яскравих відтінків. Яким повинен бути догляд за мандевиллой в домашніх умовах? Складно її вирощувати?

Мандевиллу квітникарі прозвали королевою кімнатних ліан, домашнім клематисом. Рослина відрізняється швидким ростом, рясним цвітінням. Швидко обплітає запропоновані опори, виглядає елегантно і помітно в будь-якому інтер’єрі.

Як виглядає і цікаві особливості

Мандевілла являє собою чагарник з гнучкими пагонами. Їх довжина варіює від одного до трьох метрів. Розмір рослини залежить від сорту, умов утримання, формування. Росте активно, швидко нарощує тонкі, гладкі пагони.

Листя темне, досить великі, з глянцевою поверхнею. Форма закруглена, зі злегка загостреними кінцями. Цвіте мандевілла рясно, тривало. Квітки воронкоподібні, великі, п’ять пелюсток елегантно відгинають назад. Від квітів виходить ніжний, приємний аромат.

Окрас різний — пастельний або яскравий. Відмітна особливість — дуже чисті відтінки. Крім основних різновидів, виведено чимало красивих гібридних сортів з виразними забарвленнями, покращеними характеристиками.

У соку мандевиллы містить серцеві глікозиди. Це токсична речовина, яка викликає сильні отруєння. При роботі з рослиною рекомендується дотримуватися обережності — працювати в гумових рукавичках, обов’язково мити руки після обрізки.

Популярні види для кімнатного квітникарства

Рід мандевиллы налічує близько 200 різновидів. Всі вони відносяться до витким ліанах, легко чіпляються вусиками за опори. Найбільш відомі в якості кімнатних культур п’ять видів.

 1. Мандевілла пухка. Тонкі ліани досягають чотириметрової довжини. Листя двоколірні: зелені з зовнішньої поверхні, пурпурні або сірі — з вивороту. Квітки великі, білі або кремові. В глибині воронки завжди присутня жовта пляма. Квітки збираються в своєрідні кисті.
 2. Мандевілла Сандера. Красива ліана з гнучкими пагонами триметрової довжини. Листя невеликі, шкірясті. Під час цвітіння формуються кисті з зірчастих квіток. Основне забарвлення — рожева, з зівом жовтого кольору. На основі виду виведені селекційні сорти з іншими кольорами — червоним, неоново—рожевими. Зустрічаються сорти з виразними махровими квітками.
 3. Мандевілла блискуча. Листя дуже великі, з вираженим глянцем. Цвіте дуже рясно — іноді стебла повністю ховаються під квітами. Забарвлення рожева, різних відтінків і ступеня насиченості. Серед селекційних сортів зустрічаються екземпляри з жовтими квітками.
 4. Мандевілла болівійська. У кімнатному квітникарстві зустрічається досить рідко. За характеристиками нагадує мандевиллу Сандера. Відрізняється від неї більш дрібними запашними квітками білого кольору, зібраними в кисті. Листя — з загостренням на кінцях.
 5. Мандевілла чудова. Пагони мають червонуватий відтінок, злегка опушені. Листя дрібні, квітки червоного або насиченого рожевого кольору, з червоними приквітками.

Вирощування мандевиллы в домашніх умовах вимагає наявності опори. Експериментуючи з опорою і підв’язкою, отримують дуже цікаві форми. У відгуках квітникарі часто рекомендують висаджувати у великі діжки відразу кілька живців мандевиллы різних забарвлень.

Догляд за мандевиллой: тонкощі та поради

Як і всі ліани, мандевілла вимагає до себе особливого підходу. Її зростання не можна пускати на самоплив. Справжня декоративність квітки розкривається тільки в сприятливих умовах, при повноцінному догляді. Як доглядати за мандевиллой?

 • Освітлення. У природі мандевілла росте на сонячних місцях. В квартирі вимагає яскравого освітлення, але не дуже добре реагує на відкрите сонце. Можна тримати мандевиллу на південному вікні, за умови притінення в полуденний час. Недолік світла призводить до зниження інтенсивності цвітіння або його відсутності.
 • Температура. Влітку віддає перевагу помірне тепло: 23-25°С. На спеку реагує негативно. Взимку потребує періоді спокою при зниженій температурі — її поступово доводять до 12-15°С.
 • Полив. Влітку поливати потрібно рясно, відразу після просихання верхнього шару грунту. За рахунок великої зеленої маси мандевілла інтенсивно випаровує вологу. Під час зимівлі потреба у волозі низька. Поливають рідко — після повного просихання грунту. Корисно додавати у воду для поливу невелика кількість лимонної кислоти — маленьку щіпку на літр води.
 • Вологість. Підтримують стабільно високу вологість на рівні 70%. Обприскування щоденні, по можливості — кілька разів в день. Взимку продовжують обприскувати, якщо мандевілла стоїть в безпосередній близькості до опалювальних приладів. Додатково вологість підвищують установкою спеціальних зволожувачів повітря.
 • Підгодівля. Добрива вносять з березня по вересень. Рекомендований інтервал між підгодівлями — десять днів. Під час цвітіння можна підгодувати додатково спеціальними засобами. Використовують переважно мінеральні добрива.
 • Грунт. Грунт для мандевиллы вибирають поживний і пухкий. Хороший склад: листова земля, ґрунт, перегній, пісок і трохи глини. На дні обов’язковий дренажний шар до третини обсягу горщика.
 • Пересадка. Пересадити мандевиллу (дипладению) достатньо один раз в кілька років. Орієнтуються на стан кореневої системи — якщо дрібні корінці пробиваються крізь дренажні отвори, пора робити пересадку. Молоді екземпляри пересаджують щорічно.

Квіти розпускаються тільки на верхівках молодих пагонів, тому щороку восени мандевиллу обрізають. Найбільш підходящий час для обрізки: жовтень—листопад. Правильно обрізати мандевиллу на дві третини довжини нерозгалужених пагонів, не менше. Ця процедура допомагає омолодити рослину, домогтися регулярного дружного цвітіння.

Способи розмноження

В основному застосовується розмноження мандевиллы живцями—відростками. Насіння, отримані зі свого рослини, зазвичай не використовуються. Гібридні сорти мандевиллы при насіннєвому розмноженні втрачають яскраві характеристики — квітки дрібнішають, стають бляклими.

Живцювання

Укорінювати мандевиллы можна протягом усього періоду вегетації. Але кращі результати дає весняна живцювання. Нарізку і вкорінення живців проводять в шість етапів.

 1. Нарізають верхівкові живці, обов’язково залишають одну—дві пари листків. Зріз роблять трохи скошеним.
 2. Листя обрізають наполовину.
 3. На добу живці ставлять у розчин препарату — підійде «Епін», «Циркон» або корнеобразователь.
 4. Живці заглиблюють з листя в легкий грунт. Грунт — торф, змішаний з піском або перлітом.
 5. Ємність з живцями закривають плівкою, залишають в теплому місці при температурі від 25°С. Парник щодня провітрюють, перевіряють вологість грунту.
 6. Після появи ознак зростання укриття знімають. Через пару місяців пересаджують в окремі ємності — по три живця на горщик.

Укорінюються живці мандевиллы досить довго — не менше місяця. Якщо температура нижче 25°С, то процес вкорінення займає ще більше часу.

Вирощування з насіння

Якщо ви добре засвоїли особливості догляду за мандевиллой (дипладенией), можете спробувати виростити її з насіння. Але навіть досвідчені квітникарі відзначають складність цього способу вирощування. Насіння погано сходить, сіянці ніжні, легко гинуть. За ними потрібен особливий, уважний догляд.

Вирощування насінням проводять в шість етапів.

 1. Близько доби насіння тримають у теплій воді з додаванням препарату «Епін».
 2. В якості субстрату використовують суміш торфу з піском. Субстрат попередньо стерилізують — прогрівають на сковороді і поливають марганцівкою.
 3. В низький широкий контейнер насипають вологий грунт, розрівнюють його. По поверхні розподіляють насіння, покривають тонким шаром цього ж субстрату, обприскують з пульверизатора.
 4. Контейнер накривають прозорою плівкою, ставлять у тепле світле місце. Насіння проростають тільки при високій температурі: 25-30°С. Тому бажано використовувати теплицю з нижнім підігрівом. Перепади температур негативно позначаються на схожості.
 5. Перші паростки з’являються тільки через місяць. Розсадити їх можна буде після формування першої пари справжніх листків. Сіянці бережуть від прямого сонця, протягів, часто обприскують, стежать за вологістю ґрунту. Будь-яке порушення правил догляду на ранній стадії розвитку сіянців призводить до їх загибелі.
 6. Коли висота сіянців досягне 10 см, проводять наступну пересадку. В один горщик зазвичай висаджують відразу по два—три паростка.

Практично всі сорти мандевиллы розмножуються верхівковими живцями, а мандевілла Сандера — стебловими. Незнання цієї дрібної деталі іноді призводить до проблем з розмноженням.

Помилки змісту та їх наслідки

Помилки у догляді за мандевиллой призводять до різних наслідків — пожовтіння і опадання листя, слабкого цвітіння або зростання. Якщо мандевілла втрачає декоративність, проаналізуйте помилки догляду, вивчивши таблицю.

Таблиця — Проблеми вирощування мандевиллы

Проблема Чим викликана Як виправляють
Жовтіє і опадає листя у мандевиллы — Занадто низька температура в зимовий період;
— спека і нестача вологи влітку
— Стежать за температурою утримання під час періоду спокою;
— влітку при необхідності поливають, до двох разів за день
Листки в’януть, квіти і бутони обсипаються — Сухість повітря — Взимку не ставлять поряд з опалювальними приладами;
— частіше обприскують;
— підвищують вологість повітря будь-якими способами
Квіти дрібнішають, листя бліднуть — Слабке освітлення — Брак природного освітлення компенсують установкою ламп денного світла
Мандевілла повільно росте, цвіте бідно — Нестача поживних речовин — Регулюють режим підгодівлі;
— змінюють добриво
Листя жовтіють, розм’якшуються, в’януть — Загнивання кореневої системи;
— застій вологи;
— неякісний, щільний грунт;
— грибкове захворювання
— У всіх випадках мандевиллу пересаджують з повною заміною ґрунту;
— обрізають загнили корінці;
— обробляють препаратом «Фітоспорин»;
— збільшують товщину дренажного шару
З’являються коричневі сухі плями на листі — Сонячний опік — В полуденні години притіняють від яскравого сонця
Листя скручується — Дуже сухе повітря;
— навала попелиці
— Оглядають на шкідників;
— підвищують вологість повітря;
— частішають обприскування
Мандевілла не цвіте — Недотримання періоду спокою;
— нестача світла;
— дефіцит поживних речовин;
— відсутність обрізки
— Взимку знижують температуру змісту;
— при нестачі світла організують додаткове освітлення;
— пагони обрізають щовесни;
— підгодовують не менше трьох разів на місяць збалансованим мінеральним добривом
Листя повисають, але зберігають колір — Низький температурний режим — Підвищують температуру змісту

Поширені шкідники і хвороби

Для мандевиллы становлять небезпеку практично всі шкідники кімнатних рослин. Ознаки, за якими їх можна виявити, і способи боротьби описані в таблиці.

Таблиця — Шкідники мандевиллы

Комаха Ознаки зараження Як боротися
Борошнистий червець — З’являються ватні білі грудки в пазухах листків і з їх нижньої сторони;
— утворюється білуватий восковидний наліт на листках
— Частина шкідників прибирають вручну ватною паличкою або кистю, змоченою спиртом;
— обприскують будь інсектицидом
Попелиця — Молоді пагони скручуються;
— листя знебарвлюються, стають липкими, що деформуються;
— неозброєним оком видно колонії дрібних комах
— Скручені верхівки і листя з комахами обрізають;
— промивають квітка мильною водою;
— обприскують розчином препарату з вмістом перметрина
Павутинний кліщ — Листя жовтіє, никнуть, покриваються дрібними світлими крапками;
— з тильного боку аркуша з’являється павутина
— Видаляють пошкоджені листя і пагони;
— мандевиллу миють під теплим душем;
— обприскують препаратом «Актара» або «Деррис»;
— підвищують вологість
Щитівка — На стеблах, нижній стороні листя прикріплюються комахи у вигляді коричневих бляшок;
— з’являються липкі краплі;
— листя жовтіють, в’януть
— Механічно видаляють комах спиртовою серветкою;
— неодноразово обробляють препаратом «Інта—вир»
Кореневі нематоди — Листя бліднуть;
— рослина зупиняється в рості, перестає цвісти;
— на коренях утворюються кулясті здуття
— Обрізають уражені ділянки коренів;
— корені промивають у гарячій воді, обробляють інсектицидом, просушують;
— пересаджують в стерильну грунт;
— поливають препаратами «Відат», «Текту»

З хвороб небезпеку для мандевиллы являє коренева гниль і борошниста роса. В обох випадках збудником хвороби є грибок, тому основа лікування — обробка фунгіцидами. Універсальним препаратом щодо грибкових захворювань є «Фітоспорин».

Підведемо підсумки, як доглядати за мандевиллой в горщику: ліані потрібно гарне освітлення, регулярні поливи і обприскування. Для дружного цвітіння потрібен період спокою, щорічна обрізка довгих батогів. При дотриманні цих простих правил мандевілла стане головною прикрасою вашої квартири.

Залишити коментар