Малюк не поспішає вчитися читати? Зацікавте його!

В даний час прийнято віддавати дітей у школу в 6 років, коли вони вже освоїли навички читання і знають букви. Навіть на підготовку зараз приводять малюків, які вже читають, хоча б по складах. На батьків дітей, які зовсім не вміють читати, можливо, будуть косо дивитися не тільки педагоги, але і їх «колеги», над самою дитиною знущатися майбутні однокласники.

Не всім дітям наука дається легко – деякі відмовляються вчитися, не хочуть запам’ятовувати букви, і між ними і батьками зав’язується неабияка боротьба – з істериками і плачемо з одного боку, і криками з іншого. Як зацікавити дитину читанням, щоб навчання було йому в радість?

А варто зацікавити дитину читанням?

Сучасним батькам не дуже важко вивчити з малюком букви і освоїти основи процесу – цим займаються також вихователі в дитячому садку, так що певна підготовка проводиться. Чомусь спочатку батьки навчають дітей запам’ятовувати букви в ігровій формі, коли діти освоять основи складання слів, читати вже примушують.

Ігри в електронну абетку або освоєння прикладного творчості, коли літери вирізають або ліплять з пластиліну, малюкам цікаві.

Вони із задоволенням займаються, грають і навчаються одночасно.

Але потім виявляється, що книги читати ніхто не збирається – здібності демонструють на назвах вулиць і заголовках газет, вивчають опису комп’ютерних ігор, і все. Зацікавити дитину навчання навичкам читання набагато простіше, ніж прищепити самі навички, як вирішити це завдання?

Без читання розвиток інтелекту і розширення кругозору неможливо, тому треба свідомо прищеплювати любов до літератури.

Вправи для розвитку основних навичок

Дуже важко розуміти прочитане, якщо читаєш погано. На засвоєння інформації йде дуже багато часу. Тому дитину потрібно не просто навчити читати, а навчити робити це достатньо швидко.

Для цього можна запропонувати наступні вправи.

  1. Читати книжку, а потім скласти речення, в яких пропущені імена або окремі фрази. Це допоможе йому навчитися сприймати інформацію з прочитаного;
  2. Розвиток творчих здібностей. Нехай на основі прочитаного малюк сам складає пропозиції і пробує переробити сюжети. Наприклад: Еллі зустріла Страшилу. А як вона потрапила б додому, якби Страшилу не зустріла?
  3. Вправа на уважність і вміння запам’ятовувати. Спеціально друкує два невеликих тексту по прочитаній книзі. В одному з них сенс змінено. Задається питання: в якому тексті помилки?
  4. Розвиток навичок в осмисленні інформації. Малюкові дають прочитати короткі віршики, прислів’я та приказки – будь-які фрази, зміст яких залежить від порядку слів. Потім видаються картки з окремими словами. Якщо прочитане вдалося запам’ятати, із завданням вдасться впоратися легко.

Так можна вирішити завдання, як зацікавити читанням дитини 5-6 років, дітям постарше подібні ігри вже не будуть цікаві.

Інтереси дошкільнят

Підготовка дошкільнят до школи, як уже згадувалося, не обмежується опануванням навичок читання по складах. У школі обов’язково запитують, які книги вже встигли прочитати.

Як зацікавити дитину читанням в 6 років, якщо він відмовляється грати в школу? Діти в цьому віці активно прагнуть брати участь у житті родини, допомагати дорослим.

Тому можна застосувати різні способи:

  • читати цікаву книгу разом і закінчити на «найцікавішому» моменті – нехай далі дізнається, що сталося з героями;
  • використання ролей – навряд чи малюк відмовиться пограти з батьками в театр;
  • домовитися читати по черзі по одній главі;
  • якщо є молодший братик або сестричка, попросити почитати книжки їм.

Є ще метод, як зацікавити дитину вчитися, багато читати. Нехай мама або тато прикидатися, що болить горло, але їм дуже потрібно дізнатися погоду, положення в світі або ще щось… Гра в «медсестру» або «медбрата» приймається з задоволенням – за недужим батьком обов’язково позалицяються і на його прохання навіть почитали книжку.

У літній час з собою у відпустку не варто брати планшет – краще прихопити побільше книг і залишати з ними наодинці. Нехай малюк зрозуміє, що читання – кращий спосіб позбутися від нудьги.

Як зацікавити читанням дітей 8-9 років

У цьому віці «майже підлітки» вже вміють настояти на своєму, точно знають, чого хочуть, вже намагаються потоптати батьківський авторитет і віддають перевагу книгам комп’ютерні ігри.

Що робити батькам у цьому випадку?

Книги, які задали в школі, потрібно обов’язково вивчити. Можна придумати заохочення, якщо сюжет здається нудним. Прочитав – отримав похід в кіно або в парк, морозиво. Якщо метод не спрацює – доведеться знайомитися з вмістом разом.

Якщо додаткова література не зацікавила, не потрібно змушувати її дочитувати. Так можна зовсім вбити любов до літератури. Необхідно знайти історію, яка здасться цікавою.

Як тільки стає помітно, що читання втомило – його слід перервати. Позіхає чадо, відволікається на сторонні предмети, дивиться у вікно, починає швидко перегортати сторінки – все це показує, що накопичилася втома. Якщо сюжет захоплює, а описи природи або погоди навівають нудьгу, їх можна сміливо пропускати.

Хвалити потрібно за будь-які успіхи, навіть найменші. Почитав сам – похвалили, розповів про сюжет – гідний заохочення. Нехай з книжками будуть пов’язані лише приємні моменти. Завжди слід знайти час, щоб показати, наскільки цікаво спільне спілкування, разом почитати, обговорити прочитане. Тільки так можна добитися, щоб чадо не вернуло ніс від книжок.

Нюанси навчання

Якщо малюк читати категорично не бажає, не слід саджати за книжки силою. Це тільки повністю відіб’є бажання знайомитися з літературною творчістю.

Якщо книга цікава, але її прочитати задано, не слід замикати з нею чадо, позбавляючи ігор. Швидше за все, він буде сидіти і дивитися у стелю. Варто спробувати зацікавити сюжетом, знайти цікаві риси в характері героїв.

Слід аналізувати, що цікавить малюка в даний момент. Якщо це домашні тварини, варто придбати книгу про собак і кішок. Якщо зброю, можна дістати книги з описом стрілецьких або стародавніх видів озброєння. Цікавиться Давнім світом, динозаврами, комп’ютерними іграми – придбайте книгу з сюжетом за мотивами даної гри. Якщо знати захоплення власного дитяти, то завжди його можна зацікавити.

Обов’язково потрібно дати зрозуміти дитині, що книжки – це важливо. Для цього досить у розмовах з друзями і приятелями згадувати про прочитане, обговорювати будь-які літературні твори, дати зрозуміти, що дуже важливу інформацію почерпнуто з книг. Бажано при зустрічах обговорювати зі знайомими, що читають їхні діти, пропонувати змінюватися книгами.

Дуже важко привчити малюка до читання, якщо самі батьки не читають, і в будинку немає жодної книги. Якщо він звик, що вечора навколишні його дорослі проводять перед екранами комп’ютера або телевізора, навряд чи він буде прагнути отримувати знання з книг.

Не потрібно мати бібліотеками і багатотомними фоліантами. Досить придбати кілька журналів, детективів-одноденок, легку літературу, і обговорити прочитане в сімейному колі.

Існує література для всієї родини: про подорожі і мандрівників, стародавньому світі, жанр фентезі – такі книги зазвичай забезпечені красивими ілюстраціями. Спільне читання і перегляд зблизять домашніх, зацікавлять читанням не тільки дітей, але і їхніх батьків.

Залишити коментар