Макулодистрофія сітківки ока: лікування

Здоров’я очей для людини першочергово, адже це один з найважливіших органів, який допомагає мати дієздатність. Зір – найважливіший спосіб сприйняття світу, тому будь-які його порушення потрібно передбачати або зупиняти на ранньому етапі, поки вони оборотні.

Для такого захворювання, як макулодистрофія сітківки ока, лікування теж бажано розпочати якомога швидше, оскільки процес вже запущений зупинці не піддається, і коли проявляться плачевні наслідки – питання часу.

Як і чому проявляється макулодистрофія сітківки ока?

Дистрофія – це дегенеративне зміна в тканинах. В даному випадку маються на увазі центральні тканини сітківки, які під впливом певних факторів починають руйнуватися.

Лікарі одразу уточнюють, що повернути назад цей процес неможливо, тому, будь-які терапевтичні заходи не були прийняті, аж до хірургії, відновити сітківку до первісного стану не вдасться.

Однак навіть гальмування і повна «заморозка» руйнувань мають сенс, оскільки, якщо цього не зробити, все закінчиться повною втратою зору. Втім, до цього справа доходить рідко, оскільки прогресування центральної макулодистрофії вкрай повільне. Найчастіше воно закінчується лише значним зниженням гостроти зору, ніж сліпотою.

 • Вікова макулодистрофія сітківки ока, на думку офтальмологів, є однією з найбільш явних і поширених причин, по якій літні люди починають відчувати проблеми з гостротою зору.

Проте з цим захворюванням стикаються не тільки особи старшої вікової групи – сьогодні такий діагноз ставлять навіть молоді, хоча основною групою ризику все ж залишаються люди старше 50-ти років.

Помітити проблеми, пов’язані з макулой – центральної частини сітківки – нескладно, оскільки вона відповідає за картинку прямо перед очима, а також за ясність відтінків, які сприймає людина. Як тільки її клітини пошкоджуються, відбувається не тільки зниження чіткості картинки і деталей, але і порушується «читання» кольору, прямі лінії сприймаються вигнутими, спостерігається світлочутливість. Однак точна симптоматика залежить від виду захворювання, тому буде докладніше розглянута трохи пізніше.

Про причини виникнення центральної дистрофії сітківки лікарі сперечаються до цих пір, і єдине, що за кілька десятиліть вивчення даного захворювання вдалося з’ясувати які фактори можуть вплинути на людину в групу ризику. Серед них не тільки вік понад 50-ти років, але і світла райдужка, хронічні захворювання серцево-судинної системи, порушення харчування (надлишок жирної їжі, що веде до атеросклерозу), належність до європеоїдної раси, а також нікотинова залежність. Крім того, не виключена спадкова передача макулодистрофії.

Форми захворювання

Суть лікування і його можливість залежить від того, на якій стадії захворювання перебуває людина, і як саме дегенерація сітківки у нього виражається. У лікарів прийнята проста класифікація по 2-м форм: суха і волога.

Кожна з них також має кілька стадій.

 • Суха макулодистрофія сітківки ока. Це своєрідний «початковий етап», на якому знаходиться майже 90% осіб, які отримали діагноз ВМД. Характеризується загальним витончення сітківки, а також відкладенням пігменту.

Без професійного огляду діагностувати захворювання на цій стадії неможливо, якщо поруч з макулой не почали з’являтися друзи – це патологічні новоутворення жовтого кольору, засновані на липофусцине. Вони є нерасщепляемыми і призводять до дегенерації прилеглих ділянок (пігментний епітелій), де з’являються патологічні судинні новоутворення. Чим більше за розміром (за кількістю) стають друзи, тим вище ймовірність прогресування макулодистрофії до серйозного падіння якості зору. При цьому навіть суху макулодистрофию можна підрозділити на 3 стадії:

 1. Початкова. Утворюються друзи, але як такої проблеми із зором хворий практично не помічає.
 2. Проміжна. Спостерігається збільшення новоутворень в розмірах, в центральній частині зору можна помітити порушення, в основному пов’язані з нестачею світла для «читання» картини перед очима.
 3. Виражена. Починає руйнуватися підтримуюча тканину, а також пошкоджуються світлочутливі клітини, тому центральна область зору страждає ще сильніше, розростаючись і темніючи.

Втрата зору при сухій (атрофічній) формі центральної дистрофії сітківки відбувається дуже повільно, починаючись з погіршення різкості картинки, складності з розглядом дрібних деталей. Часто людина просто ігнорує початкову стадію і звертається до офтальмолога тільки на вираженою, коли вже проблему з чіткістю зору неможливо списувати на втому і інші ситуативні чинники.

 • Волога макулодистрофія сітківки ока. Спостерігається менш ніж у 10% осіб, які отримали діагноз ВМД. Розвивається з вираженій стадії сухої форми і характеризується появою нових судин, якими організм намагається компенсувати процес кровопостачання в пошкодженій області, що абсолютно неможливо.

Проблема в тому, що нові судини дуже крихкі і схильні крововиливу. Воно ж, у свою чергу, призводить до пошкодження світлочутливих клітин, які за підсумком повністю відмирають. По мірі розширення ділянки некротизації відбувається збільшення «сліпої плями» перед очима. На відміну від сухої, волога центральна дистрофія розвивається значно швидше, тому падіння гостроти зору і здатність розпізнавання кольорів ігнорувати вже стає неможливо.

При цьому лікарі поділяють вологу макулодистрофию на приховану, коли відсутня крововилив, але центральне зір продовжує падати, і класичну – з явним крововиливом і серйозним порушенням зору.

Традиційні способи розв’язання проблеми

Як вже згадувалося, цей процес незворотній, а на деяких стадіях навіть не може бути повністю зупинений, тому лікування буде сприяти лише його гальмування, що призведе до уповільнення швидкості падіння гостроти зору.

Лікарі можуть запропонувати пацієнту наступні варіанти:

 • Лазерна терапія. Може бути використана і для сухої, і для вологої форми. В останній допоможе усунути новоутворені судини, при сухій формі відбувається ліквідація друз.
 • Антиоксидантна терапія. Проводиться курсами переважно для лікування сухої макулодистрофії. Допомагає зупинити процес руйнування і нормалізувати обмінні процеси в тканинах сітківки. Вважається ефективною навіть в осіб з вираженою стадією сухий ВМД.
 • Фотодинамічна терапія. Комбінований метод, в якому використовується лазерне випромінювання, і введення спеціального препарату, який впливає на нові крихкі судини. Ефект від такого лікування може зберігатися довше року.

У лікуванні вологої макулодистрофії сітківки ока також може бути використаний препарат на ранибизумабе. Ін’єкції ставлять у склоподібне тіло 5 разів за рік, курс лікування – 2 роки. Такий спосіб дозволяє зупинити утворення нових судин, які можуть розірватися і призвести до крововиливу.

Потрібно зазначити, що існують і експериментальні методи, надійність яких на даний момент ще не має стовідсоткового підтвердження, так само як і безпека. Це транслокація (тобто видалення уражених ділянок) сітківки та видалення новоутворених судин. Однак є проблема: навіть такий хід не гарантує того, що друзи і «недосконалі» судини більше не з’являться.

Лікування макулодистрофії сітківки ока народними засобами

Обійтися без медикаментозної терапії можна тільки на початковій стадії при сухій формі – у всіх інших випадках це не дасть особливого ефекту. На думку лікарів, нетрадиційна медицина може працювати тільки як профілактика ВМД, але не як ефективна міра лікування. Кілька рекомендацій:

 • Приймати вітамінний комплекс, спрямований на поліпшення зору.
 • Носити сонцезахисні окуляри.
 • Ввести в раціон зелень: шпинат, петрушку, пшеницю. А також селера, ківі, корицю, рибу.
 • Для зміцнення тканин сітківки має сенс настій календули – залити 1 ст. л. сухих квітів склянкою окропу, наполягати півгодини, відцідити. Приймати по 50 мл тричі в добу, а також закапувати по 2 краплі в кожне око. Курс триває півроку.
 • Ще один варіант народного засобу: змішати 50 г муміє і 100 мл соку алое. Щодня пити по 10 мл цього настою і закапувати по 1 краплі протягом 10-ти діб. Перерву на місяць.

Підводячи підсумок, слід ще раз сказати, що лікування вікової макулодистрофії сітківки ока, безумовно, потрібно почати якомога раніше, але все ж гарантувати новий запуск дегенеративного процесу воно не може. У разі якщо Вам був поставлений даний діагноз, слід спостерігатися у офтальмолога, а на останніх стадіях придбати пристрої для слабкого зору, які компенсують проблему сприйняття центральної картинки.

Залишити коментар