Лопнула кіста яєчника: симптоми і лікування патології

Найбільш поширеними є фолікулярні кісти або жовтого тіла, які мають досить тонкі стінки. Саме тому вони найчастіше піддаються розриву при фізичному навантаженні, травмуванні нижньої зони живота, статевому акті.

Навіть якщо жінка не знає про наявну у неї патології, в будь-якому випадку ряд характерних ознак допоможе зрозуміти, що сталося. Спробуємо розібратися, як самостійно визначити, що лопнула кіста яєчника?

Лопнула кіста яєчника: симптоми

На жаль, навіть недосвідчений лікар часом здатний переплутати симптоми лопнула кісти яєчника з ознаками апендициту. Клінічна картина дійсно схожа, але якщо жінка точно знає, що у неї є кіста, слід вивчити – якими симптомами може супроводжуватися розрив, щоб не допустити розвитку ускладнень.

Отже, до симптомів відносять:

  • підвищення температури. Якщо кіста яєчника зруйнована, але своєчасна допомога надана не була, у жінки розвивається запальний процес, що супроводжується підвищенням температури. При невеликій кровотечі, коли розрив приймається за «звичайне жіноче нездужання», жар може бути присутнім протягом кількох діб;
  • раптова, ріжуча біль, яка більшою мірою проявляється з тієї сторони нижньої зони живота, де і розташований яєчник з кістою. Часом хворобливі відчуття охоплюють всю зону малого тазу;
  • відзначаються такі симптоми, як напади нудоти і блювоти. Рідина, що міститься в кісті яєчника, після розриву може потрапити в черевну порожнину. В цьому випадку відбувається інтоксикація – отруєння організму, яке і викликає у жінки блювоту і нудоту;
  • інтоксикація організму часто супроводжується підвищеним газоутворенням. Тому можливі такі ознаки, як здуття живота і порушення процесу відходження калових мас. Втім, ці симптоми можуть виникнути і з іншої причини – скупчення крові при серйозному кровотечі призводить до збільшення об’єму черевної порожнини і здавлює кишечник, порушуючи акт дефекації;
  • блідість шкіри, слабкість, запаморочення. Якщо лопнула фолікулярна кіста яєчника, крововтрата незначна. Як правило, обсяг виділилася крові не перевищує 50-100 мл. Тим не менш, як і при будь-якій кровотечі жінка відчуває слабкість і запаморочення. Якщо стався розрив эндометриоидного або дермоидного новоутворення яєчника, присутня значна крововтрата. У цьому випадку вірогідна навіть втрата свідомості;
  • також, якщо лопнула кіста яєчника, через крововтрати спостерігаються такі ознаки, як почастішання пульсу, зниження тиску;
  • коли лопається фолікулярна кіста яєчника, кров зазвичай не скупчується в черевній порожнині, а витікає назовні через піхву. У будь-якому випадку мажучі виділення поза менструального циклу повинні насторожити жінку і стати приводом для звернення до медичного закладу.

Як бачите, симптоми розриву новоутворення досить специфічні і можна зробити припущення про патології навіть без лікарського огляду.

Кіста на яєчнику: як лікувати наслідки розриву?

Якщо розірвалася кіста на яєчнику, лікування передбачає 2 варіанти: медикаментозний та хірургічний.

Коли лопається фолікулярна кіста, наслідки не так важкі. Обсяг вытекаемой крові мінімальний, вона не скупчується в черевній порожнині, тому необхідності в операційному лікуванні немає.

Однак слід усунути запальний процес. Для цього жінці призначають курс антибіотиків.

Лікування розриву новоутворення на ніжці набагато серйозніше. Нерідко в цьому випадку лікарям доводиться видаляти сам яєчник.

Крім того, розрив у подібній пухлини завжди загрожує перитонітом, а також некротичними процесами, так як вміст освіти дермоидного або эндометриоидного типу володіє високими токсичними характеристиками і призводить до зараження крові. Тому зволікання при розриві такої пухлини пов’язане з ризиком летального результату.

В даний час подібна операція проводиться за допомогою лапороскопии. Це найбільш щадний метод, при якому подальше лікування і період реабілітації проходять дуже швидко. Однак слід враховувати, що хірургічна операція на яєчнику або видалення органу призводять згодом до зниження шансів на зачаття, а іноді і до безпліддя.

Профілактика новоутворень

Знаючи симптоми розриву пухлини, жінка або її близькі люди зможуть своєчасно прийняти необхідні заходи. Але часом жінка і не здогадується, що в її тілі відбулися зміни і з’явилася кіста. Тому розрив і подальше лікування стають несподіванкою.

Тим не менш, подібній ситуації можна уникнути, якщо не забувати про профілактику гінекологічних захворювань. Досить 1-2 рази на рік відвідувати клініку, щоб вчасно виявити появу пухлини.

Як це допоможе запобігти розриву новоутворення?

Дуже просто. При наявності такої пухлини слід знизити фізичні навантаження і менше нервувати. Це допоможе запобігти розриву. У разі зростання пухлини бажано прислухатися до рекомендацій лікаря і провести хірургічне лікування – видалення новоутворення.

До речі, хірургічне лікування рекомендується далеко не завжди. Ті ж фолікулярні пухлини самостійно розсмоктуються через кілька менструальних циклів. Все, що потрібно жінці в цей час – поберегти себе від зайвих навантажень, хвилювань, ризиків травмування.

Залишити коментар