Літопс: догляд в домашніх умовах, розмноження і вирощування живих каменів з насіння

Літопси — оригінальні, ні на що не схожі рослини. У народі їм дали прізвисько «живі камені» Маленькі сукуленти зовні нагадують камінці-голяки. Незважаючи на свій крихітний розмір, вони досить красиво цвітуть. Які особливості має догляд за литопсом в домашніх умовах? Як стимулювати цвітіння?

Літопси — самі маленькі домашні рослини. Максимальний розмір дорослого екземпляра ледь сягає 4 див. Є у них одна цікава особливість — під час посухи живі камені закопуються в ґрунт, де й перечікують посушливий період.

Ботанічний опис

Літопси — бесстебельниє сукулентні рослини, що складаються всього з двох листків. Мають тіло опуклою, конічної або плоскої форми, залежно від різновиду. У кореня листки зростаються. Розріз між листям буває різної глибини — поверхневим або глибоким. Забарвлення різні — світло—сірі, бежеві, рожеві з плямами і смужками.

Періодично відбувається самостійне омолодження рослини — зміна старих листків. Листки починають всихати, зморщуватися, поступово зменшуватися. Знизу на їх місці пробиваються нові молоді м’ясисті листя.

Цвітуть літопси в кінці літа. У розколині між листям з’являється до трьох бутонів одночасно. Квіти не в’януть близько десяти днів, можуть бути досить великими — розміром сама рослина або навіть більше за нього.

Якщо правильно доглядати за литопсом після покупки, він швидше приживеться, швидше порадує вас цвітінням. Першим ділом оцініть якість і стан грунту. Практично всі голландські рослини, які надходять до нас на продаж, висаджені в стандартний торф’яний грунт. Сукуленти ростуть в ньому погано, часто загнивають. Тому краще відразу пересадити літопс в інший горщик. Після пересадки кілька днів не поливають, добрива не вносять, тримають подалі від прямого сонячного світла.

Різновиди

Різні види літопси відрізняються забарвленням, розміром, формою, характером плям і смуг. Всього відомо понад 30 видів рослини, існують і гібридні сорти. Найбільш поширені шість різновидів.

 1. Оливково—зелений. Забарвлення малахітова, з одиничними білястими плямами. Листя практично повністю зрощені. Розмір — до 2 див. Цвіте ранньою восени, досить великими квітками жовтого кольору.
 2. Оптика. Листки сильно розділені, сіруватого або блідого зеленого кольору. Форма рослини округла. Є різновиди лілового відтінку. Розмір — близько 2 див.
 3. Аукамп. Більш велика рослина, до 4 см діаметром. Забарвлення зелене, з темним коричневим плямою нагорі. Квіти жовті, такого ж діаметру, як рослина.
 4. Леслі. Цікава крихітна різновид трохи більше сантиметра розміром. Листя яскраво-зеленого кольору, у верхній частині мармуровий малюнок. Квіти середнього розміру, білі, з вираженим ароматом.
 5. Мармуровий. Листя сіруваті, на поверхні чітко виражений мармуровий малюнок. Округлої, згладженої форми, розширеного догори. Квітки білі, великі — до 5 див.
 6. Буруватий. Рослина циліндричної форми, з плескатої верхівкою. Забарвлення бурувата, з більш темними помаранчевими або коричневими вкрапленнями. Квітки дрібні, жовті.

Потрібно враховувати деякі особливості догляду за литопсом під час цвітіння. Важливо забезпечити достатнє освітлення і відносну прохолоду — з відкритого сонця квітка краще прибрати. Поливають трохи частіше, ніж зазвичай — земля не повинна повністю пересихати. Це допомагає трохи продовжити цвітіння.

Життєвий цикл рослини

Літопс (живі камені) — не зовсім звичайні рослини. Їх вирощування вимагає знань і розуміння життєвого циклу квітки. Важливий і догляд: не цвітуть живі камені зазвичай при неправильному поливі. З настанням літа вони занурюються в період спокою, за часом збігається з посушливим сезоном на батьківщині зростання. Під час відпочинку горщики практично не поливають. Але зрідка можна трохи змочити поверхню грунту, якщо листя почали зморщуватися.

До кінця серпня рослина прокидається. Відновлюють рідкісні, але рясні поливи. Ущелина між листками поступово розкривається, стає видно квіткова брунька. Коли цвітіння закінчиться, старі листя поступово відмирають, на тому місці, де був квіточку, проглядається нова пара.

Ростуть молоді листя повільно — з осені і до кінця зими. За цей час старі повністю засихають, зморщуються. На стадії дозрівання листя рослина практично не поливають, тримають в прохолодному приміщенні. Відновлюють поливи після завершення процесу оновлення.

При вирощуванні літопси в квартирі описаний цикл може зміщуватися. Іноді «камені» зацвітають в середині літа, при додатковому освітленні листя швидше завершують розвиток.

Догляд за літопси: основні правила

Як доглядати за литопсом, щоб домогтися цвітіння і нових листя? Правила схожі на вирощування більшості сукулентів. Але є і невеликі відмінності. Рекомендується дотримуватися наступних вимог.

 • Освітлення. Потреба в освітленні висока. Люблять сонце, добре ростуть на південному підвіконні. Влітку ставлять подалі від віконного скла, щоб уникнути опіків. При неможливості забезпечення повноцінного природного освітлення взимку влаштовують підсвітку. У тіні розвиваються повільно, тягнуться до світла, не цвітуть.
 • Температура. Люблять помірне тепло, на спеку реагують негативно. Оптимальна температура: 22-25°С. У фазі спокою її знижують до 12-15°С.
 • Полив. Поливати літопс потрібно зрідка, і дуже помірно. Найбільш рясні поливи припадають на весну — поливають з двотижневими інтервалами невеликою кількістю рідини. При надлишку вологи літопси швидко загнивають. У фазі спокою поливи припиняють повністю.
 • Вологість. Нормально ростуть і цвітуть у сухому повітрі. Обходяться без обприскування та інших способів підвищення вологості. Кімнату часто провітрюють — свіже повітря литопсам життєво необхідний.
 • Грунт. Висаджують в грунт для сукулентів або змішують листяну землю з таким же об’ємом піску. Додатково до суміші додають трохи глини. Основні вимоги до грунті — пухка, легка, добре пропускає воду і повітря.
 • Підживлення. Використовують стандартні добрива для кактусів. Дозу знижують вдвічі. Підгодувати можна не частіше разу на місяць. Після пересадки не підгодовують два місяці.
 • Пересадка. Показання для пересадки — літопси розрослися, їм не вистачає площі горщика. На дно насипають гравій. Поверхня ґрунту покривають дрібною галькою. Горщик беруть широкий і низький. Поодинці літопси розвиваються погано — краще висаджувати їх невеликими групами.

У відгуках квітникарі рекомендують висаджувати літопси в світлі горщики, щоб їх коріння не перегрівалися від сонця. Матеріал — пластик або глина. Добре виглядають композиції в квадратних пластикових горщиках.

Особливості пересадки

Неправильна посадка — основна причина гнилі кореневої шийки. При пересадці стежать за тим, щоб у ґрунті виявилися тільки корінці, а шийка була на поверхні. Щоб надати стійкості пересадженим литопсам, присипають їх з боків великим піском. Кам’янистий шар на поверхні запобігає загнивання, створює умови, близькі до природних.

Не рекомендується поливати літопси до і після посадки. Безпосередньо перед пересадкою тільки злегка зволожують грунт у горщику — так простіше звільнити корінці від старого субстрату. Пересаджені рослини поміщають в теплицю на кілька тижнів. Уважно стежать за вологістю субстрату і освітленням. Виключають ймовірність протягів.

Розмноження насінням

Використовується тільки насіннєве розмноження. При створенні сприятливих умов сіянці ростуть швидко, зацвітають приблизно на третій рік. Щоб правильно розмножити літопс, потрібно використовувати якісний посадковий матеріал. Насіння утворюються тільки після запилення, тому отримати їх в домашніх умовах не завжди можливо. Простіше купити потрібний вид в спеціалізованому магазині.

Висівають насіння в середині літа, в суміш дерну і грубозернистого піску. При посіві в інший час року обов’язково потрібна додаткова підсвітка.

Для вирощування міцних сіянців діють в чотири етапи.

 1. Невеликі плоскі миски наповнюють ґрунтовою сумішшю. Грунт розрівнюють і утрамбовують.
 2. Насіння розсипають по поверхні без попереднього замочування. Зверху злегка присипають крупним піском.
 3. Грунт змочують м’якою теплою водою. Ємкості закривають прозорими кришками або затягують харчовою плівкою. Щодня укриття знімають, видаляють надлишки конденсату, провітрюють. Температуру підтримують на рівні 20-28°С.
 4. Сходи з’являються максимум через два тижні. Після появи перших паростків плівку відразу знімають, ставлять горщики в світле місце, обприскування припиняють. Поливають дуже помірно — дають ґрунті майже повністю просихати. По мірі росту сіянців кількість поливів постійно скорочують. Надлишок вологи призведе до загнивання ніжних всмоктувальних корінців.

Швидкість росту сіянців залежить від температури, освітлення, якості води. Перший час краще досвічувати молоді рослини лампами денного світла, поливати тільки м’якою, теплою, попередньо відстояною водою. Температуру підтримують на рівні 25°С.

З пікіруванням краще не поспішати — поки маленьким литопсам вистачає місця в контейнері, краще їх не турбувати. У перший рік пересаджувати не рекомендується. Якщо сіянці почали витягуватись, збільшують інтенсивність освітлення і досипають трохи піску.

При правильному зберіганні насіння літопси довго не втрачають схожість. Якщо ви використовуєте насіння зі свого рослини, зберігайте їх прямо в плоді. Плід розкривають безпосередньо перед посівом насіння просівають через дрібне сито.

Поширені помилки

При неправильному догляді можуть виникнути проблеми із зовнішнім виглядом рослини. Коригування режиму догляду допомагає домогтися відновлення декоративності після появи нових листочків, запобігти можливі проблеми. Найбільш поширені помилки наведені в таблиці.

Таблиця Складності вирощування літопси

Опис проблеми Можлива причина Рішення проблеми
Розбухають і лопаються листя — Занадто часті поливи — Грунт просушують;
— поливають рідко, помірно;
— у період спокою влаштовують посуху
Листя втрачають малюнок, витягується стебло — Недостатнє освітлення — Переставляють на південне вікно, організують додаткову підсвітку
Літопс не цвіте — Надлишок добрива;
— недостатній для цвітіння вік рослини;
— нестача світла;
— брак вологи;
— невідповідні умови в період спокою
— Коригують умови утримання
З’являються світлі або буруваті плями на листках, гниє корінь — Пошкодження кореневої системи — Пересаджують в сухий ґрунт, поміщають в теплицю
Нові листя розвиваються до висихання старих — Порушення режиму поливу — Поливають рідко і помірно, враховують життєві цикли рослини

Хвороби і шкідники

Навіть такі маленькі рослини схильні нашестя комах-шкідників. Зараження відбувається зазвичай від сусідніх кольорів. Визначити наявність того чи іншого шкідника допоможе таблиця.

Таблиця — Шкідники літопси

Назва шкідника Симптоми Методи боротьби
Борошнистий червець — Листя покриваються воскоподібним білястим нальотом і жовтими плямами — Літопс миють густий мильною піною;
— обприскують препаратом «Актеллік», «Фосфамід»
Кореневий червець — Стінки горщика покриваються білуватим нальотом;
— коріння здаються обсыпанными сірим порошком
— Літопси пересаджують з промиванням кореневої системи в гарячій воді (50°С);
— обробляють коріння і сама рослина засобом «Конфідор», «Актара»
Попелиця — Рослина покривається дрібними зеленими комахами — Промивають мильною водою;
— обприскують настоєм тютюнової пилу;
— у складних випадках використовують інсектициди
Грибні комарики (сциариды) — Коренева система пошкоджується личинками, рослина гине — Проти дорослих комах використовують кошти «Раптор», «Дихлофос»;
— ґрунт і горщик обприскують інсектицидами «Мухоїд», «Інта—вир»

Хвороби зустрічаються рідше шкідників. Найчастіше доводиться стикатися з грибковою гниллю. Розвивається вона в умовах зниженої температури повітря в сукупності з рясними поливами. Лікування полягає в обрізанні загнили коріння, обробці їх бордоської рідиною. При пересадці грунт і горщик замінюють. Сильно уражені рослини врятувати не вдається.

Вирощування живих каменів з насіння в домашніх умовах більш ефективно, ніж покупка вже дорослої рослини. Сіянці розвиваються швидко, особливих проблем не доставляють. Одночасно ви отримуєте відразу багато рослин. Літопси різних сортів можна комбінувати, створюючи неповторні композиції.

Залишити коментар