Літнє взуття в стилі мінімалізм. Як правильно вибрати в’єтнамки?

В’єтнамки, або, як їх часто називають, сланці — зручна, дешева і незамінна для пляжного сезону взуття. Однак їх зручність, а головне — безпека для здоров’я багато в чому залежать від правильного вибору. Яким вьетнамкам варто віддати перевагу, чому важливий правильний підбір розміру, ніж небезпечно їх тривале носіння і як їх носити, щоб не зганьбитися?

Не в’єтнамські в’єтнамки: трохи з історії взуття

Легка і максимально відкрита взуття з перемичкою між великим і вказівним пальцями була придумана зовсім не у В’єтнамі. Як свідчать дійшли до нас зображення людей на фресках Стародавнього Єгипту, єгиптяни носили подібну взуття ще в кінці кам’яного століття. Але до нас вони прийшли з тропічної Азії, за що і отримали своє азіатське ім’я. А незабаром було налагоджено їхнє виробництво і в Росії, в місті Сланци — і за ними міцно утвердилося однойменну назву.

З часом це поняття стало більш широким: так стали називати будь-які гумові шльопанці, а не тільки ті, що тримаються за рахунок перемички між великим і середнім пальцями. А ось в’єтнамки стали випускатися з будь-яких матеріалів, але зберегли свій первісний фасон.

До речі, національним атрибутом таке взуття вважається не у В’єтнамі і навіть не в Єгипті, а в Японії, де вона отримала назву «дзорі». Там її належить носити зі шкарпетками, а не на босу ногу. Для цієї мети випускаються спеціальні шкарпетки табі з окремо вив’язаним великим пальцем. Однак що добре японцю, то для російського моветон. Тому наслідувати жителям країни Висхідного сонця і носити сланці з шкарпетками точно не варто.

Важливі критерії вибору

Насамперед, потрібно визначитися з призначенням покупки. Якщо воно має пряме відношення до води (пляж, басейн), то:

 • всі використані матеріали повинні бути непромокальними;
 • деталей покладається не бути склееными, інакше шльопанці швидко розваляться від води;
 • зверніть увагу на підошву — вона не повинна ковзати по вологій поверхні кахлю, великих каменів та ін.;
 • верхній частині підошви теж належить бути неслизькою, щоб мокра нога не зісковзнула з її поверхні;
 • в той же час дуже рельєфна підошва так само небажано, щоб у неї не забивався пісок;
 • шльопанці повинні легко споласкиваться під струменем води або без зусиль вытряхиваться, не залишаючи слідів на піску. Зніматися і вдягатися вони без зусиль.

Якщо пара купується для прогулянок і постійного носіння, то головним критерієм вибору стає матеріал. Він повинен бути еластичним, але в міру. Однаково погані для ніг як жорсткий пластик, так і надмірно м’яка гума.

Мокрі після купання ноги при зіткненні з гумою і пластиком легко стираються до мозолів. Шкіра в цей момент позбавлена свого звичайного жирового шару, і досить пройтися на зовсім невелику відстань, щоб зіткнутися з такою проблемою. Крім того, влітку ноги навіть у відкритому взутті потіють, особливо якщо вона виготовлена не з натуральних матеріалів.

Особливу увагу слід звернути на перемичку між пальцями. Якщо вона зроблена з пластику, навряд чи ходьба в такому взутті буде комфортною і безболісною.

У сланців теж є розмір!

«Велика — не мало!». Якщо звернути увагу на пляжну армію ніг, взутих у гумові шльопанці, з’являється відчуття, що чимала частина публіки керується саме цим гаслом. Головне, щоб п’ятка «не висіла», а зайва площа підошви сприймається як додаткове особистий простір. Крім того, виробники, не мудруючи лукаво, часто щедро маркують вироби відразу двома розмірами, наприклад, р. 37-38.

Тим не менш, не підходять за розміром сланці будь-якого крою — це підвищений ризик травм і додаткове навантаження на гомілковостопний суглоб. При ходьбі потрібно не тільки утримувати їх в поздовжньому напрямку, щоб вони не відлетіли з ноги, але і балансувати їх поперечну «маневреність», скрючивая пальці ніг і напружуючи м’язи зводу стопи. І ті, й інші при цьому фіксуються в анатомічно неправильному положенні. Вільно змінна нога швидше натирається, а при найменшому невірному русі можна просто впасти. І, нарешті, чутне за кілометр «плямкання» — це просто негарно.

Неухильне правило говорить: відкрита взуття повинна закінчуватися відразу ж за п’ятою і щільно, але без найменшого натиску, облягати ногу в області ремінців.

Зовнішній огляд

 • Візьміть пару в руки і уважно оцініть якість формування монолітної підошви. Всі краї повинні бути рівними і округленими, не мати гострих, твердих ребер, виступів, задирок та інших зайвих деталей. Особливу увагу зверніть на місця спайки.
 • Прикладіть праву і ліву підошви один до одного і переконайтеся, що вони абсолютно збігаються за формою і розміром (незалежно від того, що на них написано).
 • Зігніть підошву всередину і оцініть її гнучкість. Розігніть і подивіться, чи не залишилися на місці згину зморшки або тріщинки. Якщо вони присутні, ви не переносите цю пару і одного сезону.

Думку ортопедів

Що стосується шкоди для ніг, взуття на плоскій підошві утримує пальму першості, залишивши позаду навіть ненависні всім ортопедами світу шпильки. Тому краще застосування в’єтнамок — дійти від моря до номера в готелі або з басейну до душової кабіни і шафки. Плоска взуття сприяє розвитку плоскостопості (уплощается арочне склепіння), веде до мікротріщин в п’яткових кістках, пошкодження колін, неправильного формування хребта. Необхідність притримувати взуття пальцями ніг сприяє зростанню некрасивих «кісточок», загрожує бурситом великого пальця стопи, п’ят шпорами, збільшує ризик деформації стопи і гомілковостопного суглоба. Щоб всього цього уникнути, носіть такі шльопки виключно за призначенням.

Чого не можна робити в сланцях?

 • Ходити в них на тривалі піші прогулянки і на роботу. У першому випадку це погано для ніг, у другому — для репутації (якщо, звичайно, ви працюєте не продавцем квасу на пляжі).
 • Носити зі шкарпетками. Ніде і ніколи.
 • Бігати, танцювати і навіть швидко ходити: це небезпечно.
 • Носити постійно. Вам же не хочеться змінити відкрите літнє взуття на закриту ортопедичну?
 • Продовжувати експлуатувати при деформації підошви. Якщо ваші сланці «пам’ятають» форму вашої ступні в її відсутність, їм пора вирушати в сміттєве відро. Вік в’єтнамок недовгий.

При купівлі в’єтнамок слід пам’ятати, що ні гума, ні пластик, з яких вони виготовлені, не володіють еластичністю, притаманною шкірі. Вони не сядуть і не розносяться, тому купувати їх потрібно без припусків і перспектив на майбутнє. Як вони сіли, так вони і підуть. Найменші больові відчуття або просто дискомфорт при примірці — це вагома причина відмовитися від цієї пари і ознайомитися з іншими моделями. Ноги, як і честь, треба берегти змолоду.

Залишити коментар