Лікування синуситу у дорослих: препарати

Синусит — це запалення придаткових пазух носа, кісткових порожнин обличчя і черепа, що викликається вірусами або бактеріями. Найчастіше захворювання являє собою гостре ускладнення назофарингіту або алергійного риніту. Для лікування синуситу у дорослих препарати призначають з урахуванням причини і тяжкості симптомів.

Трохи анатомії

Що таке синуси? Це пазух порожнини в кістках обличчя і черепа, які вистелені слизовою оболонкою. Пазухи розташовані попарно — симетрично по обидві сторони особи. Виділяють наступні синуси:

 • синусовий фронт на лобі;
 • верхньощелепні над скулою;
 • клиновидні під очима;
 • гратчасті між очима.

Всі синуси зв’язуються з носовою порожниною. З народження у людини є тільки решітчаста і верхньощелепна пазухи. Інші розвиваються поступово до статевого дозрівання.

Слизова оболонка, що вистилає пазухи, виробляє слиз, яка видаляється через носову порожнину. Коли комунікаційні порти в носові ходи забиваються, слиз накопичується в пазухах. Ці накопичення викликають характерні хворобливі відчуття тиску синуситу.

Деякі бактерії природним чином знаходяться в пазухах. При ослабленні імунітету їх кількість значно зростає, збільшується накопичення слизу, застій якої викликає підвищення температури і призводить до утворення гною. Так розвивається гострий синусит або риносинусит. Коли виведення слизу нормалізується, синусит, як правило, заживає спонтанно протягом декількох тижнів.

Симптоми захворювання у дорослих

У дорослих найчастіше синусит викликає біль в особі з характерним відчуттям тиску, особливо при нахилах вперед або опусканні голови. Біль часто сильніше на одній стороні особи, де знаходиться потерпілий синус. Больові відчуття посилюються при кашлі, рухах і мають тенденцію до посилення в кінці дня і вночі.

Біль супроводжують такі симптоми:

 • закладеність носа;
 • втрата нюху;
 • видалення гною і слизу через ніс, причому часто одна ніздря більш схильна до впливу захворювання, ніж інша;
 • чхання.

Крім того, трапляється, що при гострому синуситі з’являються жар, головний біль, кашель, неприємний запах з рота, утруднене ковтання і світлобоязнь.

Як проявляється хвороба у дітей?

Діти також страждають від синуситу. У віці до трьох років у них може розвинутися інфекція гратчастих пазух з високою температурою — понад 39°C, зі слизовими виділеннями і набряком повік. Дітки старше трьох років найчастіше страждають від синуситу верхньощелепної кістки. Його супроводжують такі симптоми:

 • кашель;
 • закладеність носа;
 • головний біль;
 • біль в області обличчя;
 • гнійні виділення з носа;
 • іноді і набряклість навколо очей.

Після десяти років діти можуть також страждати від синуситу лобових пазух, чиї симптоми подібні до тих, які зустрічаються у дорослих.

З’ясовуємо причини синуситу

Причин синуситу багато. Всі вони сприяють обструкції слизом випускних каналів до носа, як правило, через запалення, яке викликає набряк, а також звуження їх діаметра частково або повністю. Розрізняють кілька видів синуситу.

Синусит інфекційної природи

Назофарингіт і простудні захворювання є найбільш поширеною причиною синуситу. Вірус, відповідальний за ці інфекції дихальних шляхів, викликає запалення в слизовій оболонці носа, придаткових пазух і горла. Як правило, ці вірусні синусити відновлюються мимовільно. Але у 2% дорослих, які страждають від назофарингіту, і у 10% дітей вірусна інфекція викликає розростання бактерій або грибів в пазухи.

В особливих випадках, наприклад, при муковісцидозі, синусит відбувається з-за поганого дренажу слизу з пазух. Стоматологічні проблеми, такі як абсцеси, також можуть викликати запалення в пазухах верхньої щелепи з боку хворого зуба.

Механічний синусит

Іноді видалення слизу з пазух блокується з-за механічної перешкоди, такого як викривлення носової перегородки, природне або викликане травмою, наявність чужорідного тіла, особливо у маленьких дітей, або утворення поліпів.

Алергічний синусит

У людей, які страждають від алергічного риніту або астми, запалення, пов’язані з алергією, блокують видалення слизу і викликають синусит. При частих гострих алергічних запаленнях пазух без належного лікування синусит переходить в хронічну стадію.

Медикаментозне лікування гострої форми захворювання

Гострий синусит з симптомами вірусу окремого лікування не вимагає і проходить протягом декількох днів застосування терапії анальгетиками та жарознижувальними засобами у поєднанні з регулярними промываниями носа. При перших ознаках застуди слід негайно розпочати процедури промивання носа фізіологічним або назальним розчином на основі морської води.

Дуже чутливим до застуді людям, в тому числі і дітям, лікар може призначити профілактичне лікування з вітаміном А, який починається за три місяці до настання холодів. Для полегшення симптомів гострого синуситу у дорослих та лікування захворювання лікар зазвичай призначає ті ж препарати, які використовуються проти простуди і назофарингіту.

Якщо лікар підозрює верхньощелепної синусит бактеріальної природи, призначається лікування антибіотиками. В інших випадках антибіотики прописуються тільки при особливих показаннях:

 • при алергії, астмі, цукровому діабеті;
 • при аутоімунних захворюваннях;
 • літнім людям;
 • при синуситі лобової, гратчастої і клиноподібної пазухи;
 • при наявності гнійних накопичень в пазухах.

Лікування симптомів гострого синуситу у дітей має певні особливості. До 6 років дитина не може мати синусит, бо пазухи не повністю розвинені. Найчастіше у дітей зустрічається назофарингіт, для лікування якого досить видування слизу і промивань носа.

У разі набряку повік, дуже помітного в кутку ока і супроводжується температурою 39°, може бути викликана вторинна інфекція гратчастої пазухи, тому необхідна екстрена госпіталізація.

Слід пам’ятати, що синусит небезпечний своїми ускладненнями. У важких випадках інфекція пазух може поширитися на кістки черепа, очі, мозкові оболонки або сам мозок. Але своєчасне лікування дозволяє уникнути таких наслідків. Будьте здорові!

Залишити коментар