Лікування серцево-судинної недостатності у дорослих і дітей

Ознаки гострої серцево-судинної недостатності можуть виникати в будь-якому віці, однак, не всі люди можуть правильно визначити це захворювання і тому ігнорують небезпечні симптоми протягом тривалого часу. У даній статті ми розповімо вам, як саме відбувається цей важкий недуг у дорослих та дітей, і які особливості його лікування виникають у людей у різному віці.

Що являє собою гостра серцево-судинна недостатність?

Практично при всіх захворюваннях серцево-судинної системи виникає порушення кровообігу в організмі хворої людини.

У більшості випадків при цьому спостерігається зменшення потоку надходження крові в аорту, що, в свою чергу, призводить до збільшення венозного тиску. Все це може спровокувати застій венозної крові і порушення функціональності в різних органах.

Безпосередньо серцево-судинна недостатність призводить до збільшення циркулюючої крові, але при цьому швидкість її руху значно знижується.

Такий процес може носити хронічний характер, але в більшості випадків він починається раптово і протікає у вигляді гострої патології.

Вся діяльність людського серця здійснюється серцевим м’язом, або міокардом, на роботу якого безпосередній вплив справляє стан шлуночків і передсердь. Коли хоча б один з них перестає працювати в звичному режимі, відбувається перенапруження серцевого м’яза.

Як правило, це виникає абсолютно несподівано і виявляється пов’язано з різними аномаліями і патологіями, зокрема:

 • пролапс, кальциноз та інші вади розвитку серцевих клапанів;
 • коронарна недостатність;
 • перикардит, або запалення серозної оболонки серця;
 • міокардити, або різні запальні процеси в серцевому м’язі;
 • дистрофія міокарда;
 • тривале і стабільне підвищення артеріального тиску як у системі великої кровообігу, так і малого;
 • гострі та хронічні захворювання легенів.

Які ознаки характеризують гостру серцево-судинну недостатність?

Перенапруження міокарда може виникнути як в правому, так і в лівому шлуночку серця. Залежно від цього гостра серцево-судинна недостатність може проявлятися різними клінічними симптомами.

Якщо захворювання виникло в лівому шлуночку, його симптоматика буде нагадувати клінічну картину бронхіальної астми. Звичайно в подібній ситуації хвора людина прокидається серед ночі з-за того, що йому нема чим дихати. Пацієнт приймає вимушене сидяче положення, в якому йому значно легше перенести дану патологію. Якщо це не допомагає, хворому доводиться вставати з ліжка і переміщатися по кімнаті.

Найчастіше при подібному перебігу недуги артеріальний тиск знижується, виникає прискорене дихання, відзначається зміна кольору обличчя, а шкірні покриви байдужіють і стають злегка зволоженим.

При відсутності кваліфікованої допомоги прискорене дихання хворого в такій ситуації дуже швидко переходить в клекотливе, характерний звук якого можна визначити навіть на великій відстані. У важкій стадії захворювання може виникати кашель з мокротою неприємного рожевого кольору і пінистої консистенції.

Якщо перенапруження міокарда сталося в правому шлуночку, виникає застій венозної крові у венах великого кола, а також в нижньої порожнистої і правою відні. У деяких випадках відбувається помітне набухання вен в області шиї і застій крові в печінці. Найчастіше головний фільтр людського організму стає надзвичайно болючим, особливо при натисканні. Характер дихання також незначно змінюється, виникає задишка. Забарвлення шкірних покривів в більшості випадків стає синюшного.

Що робити, якщо у людини спостерігаються симптоми гострої серцево-судинної недостатності?

Безумовно, при підозрі на це захворювання, в першу чергу, необхідно викликати «швидку» допомогу. Тільки правильна тактика і швидкодію кваліфікованих медичних працівників в деяких випадках може врятувати людині життя, тому цей дзвінок може бути дуже важливий.

До приїзду кваліфікованої допомоги хворому необхідно прийняти зручне для нього положення. У деяких випадках пацієнту буде легше перенести напад лежачи, тоді як більшість людей в подібній ситуації не може лежати, а воліє сидіти або стояти. Надалі хворому слід прийняти серцевий препарат швидкої дії, такої як «Нітрогліцерин» або «Валідол». Ці таблетки необхідно покласти під язик, і у цьому разі їх дія настане вже через 30 секунд.

У деяких ситуаціях застосовують спиртовий розчин «Нітрогліцерину», однак, з ним необхідно бути обережними при гострої серцево-судинної недостатності слід використовувати не більше 2 крапель засобу, нанесеного на шматочок цукру-рафінаду. «Нітрогліцерин» має додаткову дію, що полягає в зниженні артеріального тиску, причому в деяких випадках він може зменшити цей показник досить значно.

Саме тому пацієнтам з завідомо низьким артеріальним тиском краще віддати перевагу «Валідолу».

Цей препарат має більш м’яку дію і викликає меншу кількість побічних ефектів. У тому випадку, якщо хворий втратив свідомість і в нього трапився непритомність, необхідно як можна швидше послабити одяг на шиї потерпілого, злегка збризнути обличчя і груди холодною водою, дати понюхати трохи нашатирного спирту, нанесеного на шматочок вати.

Як правило, подібні заходи допомагають досить швидко, і людина приходить у свідомість ще до прибуття медичних працівників.

Ніяких інших заходів до приїзду «швидкої» допомоги робити категорично не можна. У більшості випадків приїхав фельдшер або лікар робить пацієнту необхідні уколи і направляє його до стаціонару медичного закладу. Відмовлятися від госпіталізації в такому випадку вкрай не рекомендується, адже хворому обов’язково потрібно пройти детальне обстеження і хоча б кілька днів провести під постійним наглядом лікарів.

Особливості лікування серцево-судинної недостатності після гострого нападу

Після зняття нападу основою лікування серцево-судинної недостатності повинно стати усунення всіх зовнішніх факторів, які можуть погіршити прогноз перебігу захворювання. Так, в першу чергу, необхідно відмовитися від куріння та інших шкідливих звичок, скоректувати режим харчування, при наявності зайвих кілограмів якнайшвидше від них позбутися, а також нормалізувати фізичну активність.

Крім того, практично всім пацієнтам призначаються лікарські препарати з наступних категорій:

 • інгібітори АПФ – «Енап», «Прилазид»;
 • бета-адреноблокатори – «Бісопролол», «Бетаксолол»;
 • сечогінні засоби – «Діакарб», «Торасемид», а також відвари лікарських рослин, які надають сечогінну дію;
 • серцеві глікозиди – «Дигоксин», «Строфандин».

В окремих поодиноких випадках виникає необхідність оперативного втручання, яке може полягати у встановленні кардіостимулятора, пересадки серця та інших маніпуляціях.

У дітей гостра серцево-судинна недостатність практично завжди буває пов’язана з вродженими вадами серця. Тактика лікування цього захворювання і перша допомога при ньому для малюків абсолютно аналогічна терапії дорослих, проте, дітям завжди призначають обов’язковий постільний режим. Крім того, маленьким пацієнтам у більшості випадків додатково призначають препарати магнію, наприклад, «Магнерот» або «Магнелис».

Гостра серцево-судинна недостатність – надзвичайно небезпечне захворювання, яке здатне спровокувати кардіогенний шок, набряк легкого або навіть раптову смерть.

Саме тому кожній людині необхідно знати, як розпізнати симптоми цієї недуги, та як надати першу допомогу при гострій серцево-судинній недостатності дітям і дорослим.

Залишити коментар