Лікування короткозорості у дітей

Багато батьків стикаються з розвитком короткозорості у дитини. Ця проблема стає особливо актуальною в період після початку відвідування школи, який супроводжується збільшенням навантаження на зорову систему. Міопія, або короткозорість потребу у своєчасній діагностиці та лікуванні.

Для ефективного лікування даного захворювання батькам буде корисно дізнатися про причини його розвитку, методи ефективної профілактики та лікування цієї недуги. Продуктивні вправи, спрямовані на корекцію зору, будуть корисні при боротьбі з цією хворобою.

Причини появи міопії у дітей

Розрізняють 3 ступеня короткозорості:

 • Слабка. У цьому випадку вона знаходиться нижче 3,0 діоптрій.
 • Середня. Вона знаходиться в межах 3,25–6,0 діоптрій.
 • Висока. Вона становить більше 6,0 діоптрій, а в певних випадках може складати і 30 діоптрій.

Короткозорість характеризується нездатністю людиною розгледіти предмети, розташовані на великій дистанції. При цьому він здатний добре розрізняти об’єкти, що знаходяться поблизу.

Дане захворювання може супроводжувати людину з народження або розвиватися внаслідок впливу несприятливих факторів.

Причиною виникнення вродженої короткозорості можуть бути різні патологічні процеси, серед яких спадковість і недоношеність є основними. Розвитку міопії після народження сприяють певні чинники:

 • ослаблення імунної системи;
 • читання лежачи;
 • неправильне освітлення;
 • перевтома зорової системи;
 • тривале перебування перед монітором або комп’ютером.

Якщо дитина маленька, батьки можуть поправити його зір за допомогою використання контактних лінз і відповідних спеціальних окулярів, призначених спеціалістом. Також в боротьбі за дитяче зір знадобляться вправи і масаж очних м’язів.

Методи лікування короткозорості

Існує безліч методів ефективного лікування короткозорості у маленьких дітей. Нормальна швидкість зниження зору у дитини може становити до 0,5 діоптрій в рік. У цьому випадку офтальмологи призначають зорову гімнастику, носіння лінз та окулярів, зниження навантаження на очі і зміцнення імунітету.

Коли протягом року зір знижується більш ніж на 0,5 діоптрій, застосовуються наступні методи:

 • Магнітотерапія
 • Електростимуляція
 • Лазерна стимуляція, яка передбачає «навчання» око розпізнавати предмети, що знаходяться на значній відстані, за допомогою впливу на нервові закінчення, розташовані на сітківці очей.
 • Амбліокор, як і описана раніше лазерна стимуляція, акуратно впливає на мозок людини, дозволяючи «навчити» очі розпізнавати предмети правильно. Під час перегляду дитиною мультфільму, фахівці спостерігають за энцефалограммой. Коли фіксуються складності в «роботі» очей, картинка на екрані розпливається, провокуючи необхідність фокусування на зображенні, що супроводжується «навчанням» очей.
 • Спеціальний вакуумний масаж, стимулюючий кровообіг у голосних м’язах.

Лікування міопії у дітей обов’язково необхідно проводити під наглядом професійного офтальмолога.

Дані процедури сприяють поліпшенню зору, погіршеного внаслідок розвитку короткозорості. Доцільність призначення цих процедур дітям розглядається лікарем в індивідуальному порядку.

Вправи при короткозорості

Гімнастика для очей є ефективним способом підтримання якості зору. Вона не здатна вилікувати захворювання, але дозволяє підтримувати зір на нинішньому рівні, не дозволяючи йому погіршуватися. Вправи нерідко призначаються разом з медичними процедурами, для посилення ефекту від їх проведення. У деяких випадках достатньо проведення занять протягом декількох тижнів. Але іноді потрібно продовжувати вправи постійно.

Вправи, призначені для щоденного виконання:

 • Необхідно протягом 10 секунд моргати у високому темпі, і виконати вправу повторно після невеликої перерви.
 • Знаходячись у вертикальному положенні, потрібно витягнути руку, навівши погляд на краєчок вказівного пальця. Потім його потрібно плавно наблизити до носа, не відриваючи від нього погляд. Необхідно повторити вправу 6-8 разів.
 • Очі зажмуриваются на 6 секунд, після чого їх такий же час тримають відкритими. Вправу повторюють 6-8 разів.
 • Не рухаючи головою, погляд перекладається з підлоги і до стелі. Досить 10 повторень.
 • Верхні повіки обережно масажують легкими рухами протягом 3-х секунд.
 • Шкіра в області брів піднімається пальцями, потім очі закриваються. Варто виконати 10 повторень.

Для запобігання прогресування короткозорості, описані вправи повинні доповнюватися прийомом необхідних вітамінів. Важливо працювати у якісно освітленому приміщенні, займатися спортом, відмовитися від шкідливої їжі, менше перебувати напроти екрану телевізора і монітора, відмовитися від читання лежачи і регулярно перебуває на свіжому повітрі.

Використання очок при міопії

При досить високому ступені короткозорості маленьким пацієнтам призначають постійне носіння окулярів. При низькій і середній ступеня розвитку міопії дитині можуть призначити окуляри, які будуть використовуватися лише для епізодичного розглядання об’єктів, що перебувають далеко. Їх використовують для утримання зору на певному рівні, поки дитина очікує проходження процедур з лікування міопії.

В якості альтернативи очками офтальмологи можуть призначати носіння контактних лінз. Але вони мають суттєві недоліки: може викликати алергію і дискомфорт, їх необхідно обережно носити і часто міняти. Тому їх часто призначають пацієнтам, не молодше 15 років.

Уважність з боку батьків та відвідування окуліста кожні 6 місяців допоможуть зберегти зір дитини на довгі роки.

Залишити коментар