Лікування алергії на пилового кліща: медикаменти та домашні методи

Алергія на пилового кліща – це негативна реакція людського організму на продукти життєдіяльності і його самого. Пиловий кліщ живе в домашнього пилу, тому присутня в кожному будинку.

Живиться він відмерлими клітинами людини і домашніх тварин. Дратівливими речовинами в даному випадку є фекалії паразитів.

Чому виникає алергія на пилового кліща

Більшість людей нормально переносять таке сусідство, але у деяких виникають алергічні реакції. Як правило, кліщі доставляють занепокоєння алергікам і астматикам, особливо дітям та людям похилого віку.

Захворюваність різко зростає з холодну пору року через рідкісного провітрювання приміщень (збільшується чисельність кліщів).

Оптимальними умовами для життєдіяльності мікробів є волога і тепло, тому вони локалізуються в подушках, матраци, постільну білизну, килимах, м’яких меблів та м’яких іграшках.

Вони не мешкають на твердих і чистих поверхнях, де відсутня пил. Оптимальні умови для їх розмноження – вологість повітря 75-80%, температура 24-25°C.

Цей організм селиться в приміщеннях з недостатньою вентиляцією, підвищеною вологістю, високою температурою (понад +20°C), забрудненим повітрям (пр. автомобільні вихлопні гази, тютюновий дим).

Алергічні реакції виникають при вдиханні фекалій паразита, які потрапляють на слизові оболонки органів дихання. Алергеном можуть стати частинки мертвих шкідників, які присутні в домашнього пилу, а при циркуляції останньої потрапляють в дихальну систему.

Причини негативної реакції організму в першу чергу ховаються в індивідуальній непереносимості кліща та продуктів його життєдіяльності. При цьому сам мікроб є абсолютно безпечним для людини.

Симптоми і ознаки алергії на пилового кліща

 1. Почервоніння очей, подразнення їх слизової оболонки, сильний свербіж, сльозотеча, набряклість повік;
 2. Алергічний риніт. Проявляється в закладеності носа, рясні виділення з нього, спостерігаються часті і багаторазові чхання. Слизова оболонка носа свербить і опухає. У дітей сильно свербить кінчик носа;
 3. Ротове дихання через закладеності носа. Цей неприродний процес призводить до кисневого голодування мозку. У підсумку виникає головний біль, слабкість, знижується працездатність;
 4. Сильний свербіж в зоні неба;
 5. Сухий постійний кашель;
 6. Хрипи в області грудної клітини;
 7. Утруднення дихання, погіршення цього процесу. З’являється задишкою, задухою. Вночі з-за цього турбують часті пробудження;
 8. Алергічний дерматит. Роздратування шкіри. Проявляється почервонінням, лущенням, свербінням і палінням, висипами, кропив’янкою, дитячою екземою;
 9. Симптоми бронхіальної астми.

У особливо чутливих людей може виникнути надзвичайно сильна негативна реакція – набряк Квінке, який може призвести до гіпоксії і летального результату.

Як діагностують алергічні реакції

Виявити захворювання допоможе лікар-імунолог. Він повинен призначити спеціальні проби: в організм вводяться екстракти алергенів в невеликих дозах. Потім фахівець спостерігає, з’явилася реакція на такі. В результаті таких тестів можна визначити, чи є алергія відповіддю організму на життєдіяльність пилових кліщів чи ні.

Також існують тести для молекулярної діагностики, які припускають використання спеціальних препаратів, що виявляють наявність алергічної реакції на білки пилових кліщів. Сучасна медицина може виділити 23 алергену цих організмів, які викликають негативну реакцію у людини.

Дуже важливо точно виявити, що саме провокує появу неприємних симптомів. Від постановки діагнозу залежить успішність лікування хворого, а також правильна десенсибілізація.

Лікування від алергії на пилового кліща

У першу чергу потрібно усунути потенційні місця проживання цих організмів, відповідно, зникне і контакт з подразнюючою речовиною. Одночасно приступають до купіруванню симптомів захворювання препаратами, призначеними лікарем.

Необхідно продумати методи десенсибілізації (зниження чутливості) до продуктів його життєдіяльності.

Симптоми алергії на пилового кліща купируют антигістамінними, кортикостероїдними і назальними засобами, які лікар підбирає індивідуально. При підозрі на патологію потрібно звернутися спершу до алерголога, а той, у свою чергу, при необхідності направить до імунолога для проведення проб. З допомогою останніх визначається речовина або організм, що викликає негативну реакцію у людини.

Результати тестів дозволяють поліпшити якість терапії, тому що призначаються саме ті препарати, які будуть найбільш ефективними в конкретному випадку захворювання. При цьому хворі люди повинні пам’ятати, що медикаментозні засоби усувають лише симптоми, а не саму причину патології.

До антигістамінних засобів відносяться наступні:

 • «Телфаст» – таблетки, протипоказання – дитячий вік до 6 років;
 • «Еріус» – таблетки та сироп, призначається дітям віком від 1 року та дорослим;
 • «Супрастин» – таблетки і рідина для ін’єкцій;
 • «Едем» – таблетки та сироп;
 • «Агистам» – таблетки та сироп;
 • «Ломилан» – таблетки і суспензія;
 • «Алерон» – таблетки.

До назальним препаратів належать:

 • «Аквамаріс» – спрей і краплі для носа;
 • «Атомер Прополіс» – спрей.

Десенсибілізація проводиться за допомогою введення екстрактів алергенів в організм людини. Такі вводять за допомогою підшкірних ін’єкцій.

Спочатку використовуються малі дози, а в подальшому, при звиканні, вони збільшуються. У результаті організм звикає до подразнюючій речовини і перестає на нього реагувати.

В даному випадку використовуються стандартизовані екстракти частинок пилових кліщів. Процедуру десенсибілізації також називають АСІТ – алерген-специфічна імунотерапія. Такий захід дозволяє назавжди позбутися від захворювання.

Лікування в домашніх умовах

 1. Проводити вологе прибирання як мінімум 3 рази в тиждень. При цьому рекомендується використовувати звичайну воду і ганчірку, а не пилосос;
 2. Якщо використовувати пилосос, то ефективним буде лише той, який обладнаний спеціальними фільтрами;
 3. Позбутися від зайвих килимів і килимових покриттів. Також кліщі скупчуються в шерстяних виробах. У синтетичних вони теж живуть, але в набагато менших кількостях;
 4. Рекомендується замінити дерев’яну меблі на залізну. На кованих виробах пил осідає не в такій кількості, як на дерев’яних. Шафи повинні добре закриватися (пр. шафи-купе). Це ж стосується книжкових полиць, шафок для посуду. Протирати їх потрібно не тільки зовні, але і зсередини;
 5. Оббивка у меблів повинна бути шкіряною або з замінника, але не тканинної;
 6. Позбутися від м’яких іграшок. Також не варто тримати хутряні декоративні подушки і покривала;
 7. Часто прати одяг і постільні приналежності. Температури води при пранні не повинна бути менше 60°C. Регулярно міняти постіль, піжами, нічні сорочки;
 8. Можна придбати спеціальне постільна білизна для алергіків;
 9. Замість звичайних наматрацників використовувати гіпоалергенні;
 10. Провітрювати житлові приміщення принаймні раз на добу;
 11. Знизити вологість і температуру до +22°C у квартирі/будинку;
 12. Можна придбати спеціальний очисник повітря, який позбавить повітря в будинку від паразитів і продуктів їх життєдіяльності;
 13. Придбати спеціальні засоби для боротьби з кліщами. Такі додають у воду для обробки меблів та інших поверхонь, при пранні.

Прогноз на майбутнє

Медикаментозні засоби, такі як антигістамінні, назальні та кортикостероїдні препарати, можуть лише зняти симптоми, але не вилікують від захворювання. Людина, звичайно ж, відчує полегшення, але лише тимчасово. З-за негативних реакцій організму, які не лікуються, доведеться знову звертатися до лікаря.

Відсутність лікування суттєво погіршить життя хворого, особливо в холодну пору року. При цьому будуть присутні симптоми алергії, але і погіршення загального стану, відповідно, знизиться працездатність, психологічний і емоційний настрій, якість життя.

Специфічна імунотерапія – процедура десенсибілізації – оптимальний варіант лікування. Цей метод дозволить позбутися негативної реакції організму у всіх випадках захворювання. При цьому результат залишиться назавжди, рецидиви виключаються.

Залишити коментар