Лазня і гіпертонія: чи можна відвідувати парну при підвищеному тиску?

Якщо задати це питання Моз, то він напевно попередить, що перегрів небезпечний для вашого здоров’я, причому незалежно від показань тонометра. І буде абсолютно правий.

А ось чи є діагноз «гіпертонія» категоричним протипоказанням для походів в лазню — проблема, про яку доводиться чути протилежні судження. Закрита парилка для тих, хто страждає підвищеним тиском?

Можна, але обережно

На поставлене питання можна дати прямий і однозначний відповідь — відвідувати лазню гіпертонікам можна! А от як це робити і при яких умовах — тема для окремої розмови.

Головне правило – наносити подібні візити потрібно не під час гострих станів. Якщо показання тонометра, що називається, зашкалюють, то краще йти не в баню, а у ліжко і терміново приймати таблетки та/або інші невідкладні заходи. В інших випадках все залежить від дотримання грамотних рекомендацій. Ми розглянемо деякі з них, а індивідуальний остаточний вердикт завжди виносить лікуючий лікар.

Золоте правило для гіпертоніків: зібралися в лазню — поміряйте тиск. Похід в парилку з «неблагополучними» показниками може призвести до інсульту!

Температура і вологість — близнюки-сестри

Залізний закон банної класики — чим вище нагрівання, тим суші зобов’язаний бути повітря. Здорова людина може почувати себе комфортно у великому діапазоні цих співвідношень — і в сухий фінській сауні при спеці за 100?С, і в турецькому хаммаме з його невисокими температурами і практично 100 % вологістю.

Людині ж не цілком здорового необхідно шукати для себе оптимальний банний мікроклімат. При схильності до підвищеного артеріального тиску це співвідношення виглядає так: нагрівання не вище 50?С, волога від 80 % і трохи вище. Термометр в парильні може максимально підніматися до 90 градусів, але при цьому вміст водяної пари в повітрі знижується до 10-20%, а час перебування — до декількох хвилин. Гарненько прогрітися за цей час не вийде, тому сухий варіант краще не розглядати.

Не мочіть голову перед заходом в парилку!

Краще десять раз по разу…

Час перебування в зоні високих температур гіпертоніки повинні розбивати на короткострокові заходи. Причому рекомендації в цьому випадку трохи інші, ніж зазвичай. Тривалість заходів має нарощуватися поступово. Починати потрібно з короткого «забігу» і перемежовувати «сеанси» відпочинком в добре провітрюваному, але не холодному приміщенні, краще лежачи.

Орієнтуватися потрібно, в першу чергу, на самопочуття, власні відчуття. Кожен знає власні симптоми наростаючої кров’яного тиску. Якщо є найменша підозра на кризовий розвиток ситуації, то лазню краще без вагань і жалю покинути.

Про віниках

При схильності до підвищеного тиску не варто проявляти нікому не потрібний героїзм і махати віником — нехай вашого товариша або подругу отхлещет хтось інший.

А ось самим легкий масаж віником дозволяється, і тут важливо зробити правильний вибір. Добре підходять для гіпертоніків вироби з дуба і клена, а найкращим вибором є «банний букет» з канадського дуба — гібрида цих двох видів дерев. Широкі листя розганяють пар, збільшуючи вологість в приміщенні, а виходить з них «дух» заспокоює нерви і сприяє правильній роботі серцево-судинної системи.

А ось використовувати віники з ліщини (лісового горіха) і гілок горобини в даному випадку не варто. Перший дає судинозвужувальний ефект, а другий надає збудливу дію ЦНС, що теж небажано для людей з підвищеним тиском.

Необхідно пам’ятати, що у пропонованих рекомендацій немає ніяких переваг перед вердиктом вашого лікуючого лікаря. Якщо лікар сказав «не можна», не жартуйте з серцем! Нестабільність кров’яного тиску може бути лише видимим проявом порушень роботи і захворювань судинної системи. Ні за яких обставин не поєднуйте лазню з алкоголем і енергетиками! Тримайте свій стан під контролем і завжди прислухайтеся до того, що має просту і зрозумілу назву — здоровий глузд.

Залишити коментар