Лактостаз у годуючої матері: симптоми і лікування

Одне з найбільш неприємних явищ, з якими можуть зіткнутися годуючі мами – це застій молока, іменований лактостазом. Як він проявляється і як з ним боротися, з’ясуємо далі.

Що таке лактостаз

В принципі, народна назва цієї недуги, «застій молока», повністю пояснює саме явище. В якійсь частині грудей утворюється молочна пробка, яка перешкоджає руху свіжого молока, в результаті чого виникає набряк тканин, хворобливе ущільнення.

Симптоми

Перші ознаки застою – це тяжкість і біль у грудях. Помацавши свої груди, ви можете відчути ущільнення, нерівності. У занедбаному стані це все супроводжується сильними почервоніннями і температурою жінки.

Причини застою молока

Причин цієї недуги не так вже й мало, насправді. Але ми розглянемо з вами лише найпоширеніші.

Тривалі перерви між годуванням

Часто мами неправильно встановлюють систему годівлі, внаслідок чого виникає застій молока. Занадто довгими перерви в годуванні можуть траплятися тоді, коли жінка, годуючи дитину, не чергує груди. Так, ми знаємо, що в грудях є переднє і заднє молоко, а дитині необхідно отримати обидва види. Але це не означає, що варто весь день давати дитині праву грудь, обділивши увагою ліву.

Також не особливо балуйте дитини соскою. Інакше вгамувавши свій смоктальний рефлекс, він просто не захоче брати груди, що і призведе до того, що молоко перестане циркулироваться. А це вже загрожує молочними пробками.

Годування дитини в одній і тій же позі

Досить часто лактостаз може виникнути від того, що годуюча мама завжди в одному і тому ж положенні годує своє чадо. Або ж спить завжди на одному і тому ж боці, прикладаючи до грудей дитину. З-за цього у деяких ділянках грудей рух молока припиняється. Якщо вчасно не зреагувати на це, виникнуть ускладнення.

Неправильне білизна

Всі знають, що для годування потрібно використовувати спеціальний бюстгальтер. Деякі жінки вважають, що це не так вже і важливо, і надягають звичайний повсякденний ліфчик, не звертаючи уваги, що молочна груди в нього вже не поміщається. Така білизна найчастіше передавлює молочні протоки, сприяє утворенню заторів.

Неправильне харчування

До подібних проблем іноді призводить вживання в їжу небажаних продуктів, зокрема, горіхів. Вони сильно впливають на в’язкість молока, а це і сприяє лактостазу.

Недолік води

Це призводить до застою молока в жарку погоду. Коли жінка багато часу проводить під палючим сонцем, а її організм зневоднений, то це позначається і на циркуляції молока в її грудях.

Постійне зціджування

Багато жінок буквально одержимі думкою про те, що раптово може нагрянути хвороба або пропасти молоко. У результаті після кожного годування вони зціджують молоко «на чорний день». Насправді, без необхідності цього робити не потрібно.

Якщо ви даєте груди на вимогу, а після годування вона на дотик м’яка і не має ущільнень, то не варто зціджувати молоко. Адже груди реагує на такі маніпуляції і у відповідь починає виробляти ще більше молока, яке теж застоїться, якщо дитина не поїсть.

Чого не можна робити

  • Припиняти годування. Спустошити свою груди так, як це зробить малюк, ви все одно не зможете. До того ж, застояне молоко не представляє ніякої небезпеки для дитини, не втрачає своїх поживних речовин.
  • Менше пити води. Не думайте, що вироблення молока залежить від кількості споживаної вами рідини. Навпаки, якщо ви при лактостазі доведете себе до зневоднення, то лише погіршить ситуацію. Тому не обмежуйте себе в пиття ні в якому разі.
  • Гріти груди в перервах між годуваннями. Всупереч упередженням, тепло не виправить ситуації. Зігріваючи груди, ви досягнете лише більшого припливу молока і посилення больових відчуттів.

  • Мастити груди спиртом або мазями. Природне бажання кожної жінки при болях у грудях – відразу ж змастити її чим-небудь, аби вгамувати неприємні відчуття. Тільки мало хто знає, що ці кошти можуть проникати у грудне молоко, що призведе до відмови малюка від такого харчування. В особливо сумних випадках, спирт або мазь Вишневського призводять до утворення абсцес.
  • Терпіти. Не варто в разі захворювання будувати з себе матір-героїню, стоїчно переносячи біль. Від вас як раз вимагається швидка реакція і вжиття заходів. Як тільки Ви відчули виразні больові відчуття, відразу ж звертайтеся до консультанта. А якщо біль не полишає вас вже протягом 3 діб, то годі й думати – швидко до лікаря!

Як лікувати лактостаз

  • Першим вашим дією на стежці війни з лактостазом має бути збільшення сеансів годування. Так, чим частіше ви будете пропонувати груди маляті, тим швидше розсмокчеться застій. На період захворювання не давайте дитині пустушки, нехай свої смоктальні рефлекси він задовольняє за рахунок Вашої грудей. Не бійтеся перегодувати дитину, адже вони не завжди смокчуть груди за почуття голоду. Іноді діткам це потрібно винятково для комфорту.
  • Прикладайте до грудей компреси. Починати потрібно з теплого. Для цього достатньо буде докласти змочений в гарячій воді рушник до місця застою і потримати його близько 10 хвилин. Також альтернативою може стати гаряча ванна.
  • Потім обережно помасажуйте груди в місці застою у напрямку до соска. Цим ви допоможете молока рухатися, що сприяє розсмоктуванню пробок.
  • Після цього прикладіть до грудей холодний компрес. Схема та ж: рушник, змочений у воді. Також хороший ефект буде від компресу з капустяного листа. Злегка стисніть його, перед використанням, щоб він дав сік, і прикладайте до місця, ураженого лактостазом.
  • Годуйте дитину в різних позах, навіть у тих, які Вам незручні. Найчастіше саме при таких позах вдається швидше впоратися з молочними пробками.

Залишити коментар