Квітка цикломения: догляд, розмноження

Останнім часом любителі домашніх рослин все більше цікавляться таким екзотичним представником флори, як цикломения (цикламен). Квітка дуже красивий у період цвітіння – радуючи око різними відтінками (близько 20 видів), його можна вирощувати в кімнаті в горщиках, в оранжереї або у дворі. Деякі види цикламении розцвітають узимку, що не властиво для багатьох рослин. Які ж вимоги по догляду висуває цикломения в період і після цвітіння?

Особливості вирощування

Якщо Ви маєте намір виростити квітку з бульби, дотримуйтеся наступних правил. Тоді Ваша цикломения виросте здоровою, сильною і красивою.

 1. Зберігання бульби при низькій температурі може призвести до того, що в потрібне момент пагони просто не «прокинуться».

 2. Надмірна спека і задуха – не улюблені атмосферні умови для цикламен. Оптимальний температурний режим +10-12 градусів, ось чому рослина частіше висаджують на відкритому повітрі.
 3. Посадка і пересадка цикломении передбачають глибоке занурення бульби в грунт (третина цибулини повинна залишатися над поверхнею).
 4. Не перестарайтеся з мінеральними добривами.
 5. Ємність для розсадження не потрібна глибока і широка.

Пересадка та догляд за цикломенией

Розмноження піддаються тільки ті рослини, у чиїх бульбоцибулини виявлено більше однієї точки зростання, що, зауважимо, зустрічається вкрай рідко. Тоді можна розсаджувати шляхом ділення бульби. Потрібно бути вкрай обережним, адже пошкодження цибулини може спровокувати загибель рослини. Тому нову цикломению частіше вирощую з насіння.

Що стосується пересадки, то такі процедури варто проводити не частіше одного разу в два роки, і то, якщо явно помітно, що квітки в горщику тісно. Робиться це в середині жовтня, буквально перед самим цвітінням. Вибирайте горщик із загальним діаметром 70-80 мм (але не більше 150 мм). На дно ємності укладається дренаж (керамзит), свіжий субстрат. Сідає цибулина разом із земляною грудкою. Присипається грунтом на дві третини, після чого ґрунт варто утрамбувати.

Тільки що куплену у флориста цикломению пересаджувати можна тільки в період спокою (коли немає квіток). Принцип пересадки описаний вище. Прикормка рослини допускається не раніше, ніж через місяць після пересадки.

Догляд за рослиною передбачає полив, дотримання умов утримання, добриво, боротьбу з паразитами і хворобами (наприклад, коли листя цикломении жовтіють).

Полив: поддонный або по краю ґрунту, не допускати пересушування грунту, особливо це стосується періоду активної вегетації.

Умови утримання:

 • температурні режими – від 10 до 16 градусів (цвітіння – 11-14), чим вище, тим більш швидкоплинний збереження бутонів (в середньому до 3,5 місяців), за нижчою 10 градусів квітка також відчуває себе некомфортно;
 • освітлення – солнечна сторона, але без прямих променів;
 • вологість повітря підтримується шляхом обприскування;
 • грунт – комфортно почувається в комбінованому грунті (листова земля, перегній, торф і пісок;
 • харчування – комплексні сполуки необхідні під час росту і цвітіння;
 • догляд за квіткою після цвітіння – скорочення поливу, припинення підживлення, вміст горщика в темряві і прохолоді до пробудження бульбоцибулини.

Зауважимо, що листя жовтіють і обпадають, живці підсихають. З першими ознаками пробудження потрібна пересадка в свіжий грунт. Окремі види рослини (цикломения європейська) не втрачають своєї зелені в період спокою, але дотримання догляду залишається.

Боротьба з хворобами і паразитами:

 • фузаріозне в’янення – грибне захворювання, листя цикломении жовтіють. Терапія: полив фундазолом, обприскування топсином-М;
 • мокра гниль – бактеріальне захворювання, що супроводжується раптовим в’яненням рослини. Терапія: не існує, тільки знищення рослини та грунту, щоб уникнути зараження інших рослин;
 • сіра гниль – грибкове захворювання, викликане перезволоженням грунту, визначається по появі сірої плісняви на листках. Терапія: видалення уражених ділянок рослини, регулювання вологості грунту і повітря, обробка фунгіцидом;
 • коренева гниль – викликає некротичне ураження кореневища, з-за чого забарвлення листя і квіток рослини блідне. Терапія: обробка фунгіцидом, правда в більшості випадків врятувати рослина не вдається;
 • сажістий грибок – з’являється внаслідок життєдіяльності попелиці. Терапія: протирання листя мильним розчином, полоскання чистою водою, обробка фунгіцидом;
 • антракноз – грибкова інфекція, шкідлива для квітучої рослини. Терапія: підтримка низького рівня вологості, обробка фунгіцидом, видалення уражених ділянок.

На перший погляд здається, що доглядати за цикломенией дуже складно. Але це не так, приловчившись правильно містити рослину, Ви не будете мати проблем з догляду. У свою чергу, декоративна рослина буде радувати Вас приголомшливим кольором, створюючи особливу атмосферу навколо.

Залишити коментар