Кулясті хризантеми: вирощування та догляд

В садах середньої смуги одним із найпоширеніших кольорів є хризантема. Вона цінується за свою невибагливість, відсутність необхідності сіяти її кожну весну заново, тривалий період цвітіння.

Особливо популярні ж молоді кулясті хризантеми, догляд за якими не складніше, ніж за іншими сортами. Їх майже не зрізають, а вирощують переважно для балконів і лоджій. Як забезпечити комфортні умови такого квітці?

Особливості вирощування кулястих хризантем

Посадка і розмноження цієї рослини здійснюється сплячими кореневищами або вже почали життєдіяльність саджанцями, оскільки сортових ознак у насіння немає, і яка квітка Ви отримаєте, ніхто не зможе сказати з упевненістю.

Крім того, придбання кореневищ/саджанців підвищує шанси на те, що хризантема дійсно зросте і зацвіте, в той час як ймовірність схожості насіння у зовсім не 100%-я. Тому початківцям садівникам особливо рекомендовано не намагатися досягти результату від насіння. Однак тут теж є кілька моментів:

  • Купуйте і саджанці, і кореневища навесні, рівно в строки посадки, оскільки тільки так вдасться відстежити якість матеріалу.
  • Зверніть увагу на зовнішній вигляд кореневищ: вони повинні бути позбавлені плям, слідів гниття, сухих ділянок.

Оптимальний час для посадки кулястої хризантеми, на думку фахівців – рання весна, коли починає прокльовується перша трава. Грунт вже повинна розтанути настільки, щоб її можна було скопати. Якщо Ви працюєте з кореневищами, попередньо їх потрібно розбудити, розмістивши у великому контейнері і окропивши відстояною водою. Знаходитися вони повинні обов’язково у світлому місці, але не під прямими променями. Через кілька днів, коли з’являться паростки, проводиться їх висадка.

На відміну від більшості сортів хризантем, кулясті можна висаджувати не тільки у відкритий ґрунт, але і в невеликі горщики. Однак перед цим треба правильно підготувати грунт, змішавши звичайну садову землю з торфом і невеликою кількістю (25% від всього об’єму субстрату) піску, який буде грати роль природного дренажу. При цьому на дно лунки або горщика спочатку потрібно викласти окремий шар дренажу (приблизно 3 см), для якого можна використовувати товчену яєчну шкаралупу, і тільки потім насипати грунт.

  • Якщо Ви маєте намір висадити кулясту хризантему в саду, вибирайте похмурий день. Ще краще, якщо він буде дощовим. Спекотна, посушлива погода погано позначиться на здоров’ї укореняющегося рослини. У разі якщо потрібно здійснити посадку терміново, зробіть це вранці або пізно ввечері, щоб сонце не було на піку активності.

Лунка для саджанця кулястої хризантеми по глибині повинна бути дорівнює 40 см, а якщо Ви берете горщик, його обсяг повинен знаходитися в межах 5-6 л. Грунт слабо втоптують у процесі викладання, а в садку землю спочатку добре скопують і позбавляють бур’янів, інакше вони заглушать молодий квітка. Після субстрат потрібно зволожити і дати йому просочитися до посадки.

  • Добрива в горщик/лунку при посадці хризантеми не вносяться.
  • Заглиблювати надміру кореневища хризантеми кулястої не можна.

Перші кілька днів квітці потрібно перебувати у світлому місці, але не під палючим сонцем. Якщо погода посушлива і ясна, притените саджанці (у разі, коли немає можливості забрати їх), скориставшись нектарным матеріалом, інакше на молодих листках з’являться опіки. Перші 1,5-2 тижні за їх станом потрібно уважно стежити, переважно перевіряючи зволоженість грунту і швидкість росту. Після хризантема вже буде спокійно рости сама.

Догляд за кулястими хризантеми в саду і на лоджії

Генетичні особливості даного молодого сорти призвели до того, що садівникам за і без того невибагливим квіткою тепер майже немає необхідності стежити. Обрізка, требовавшаяся звичайним хризантемам, кулястим не потрібна, оскільки низькорослі чагарники (чи перевищують півметра у висоту) і не розростається вшир.

Тим не менш, видаляти сухі пагони і отцветающие бутони з них варто регулярно. У чому ще потребує дану рослину?

  • Після посадки потрібно провести прищипування, яке не дасть кущу вдаритися в зростання: видаляється т. н. «точка зростання», а через 3 тижні – верхня ділянка довжиною в кілька вузлів. Саме цей крок допоможе рослині знайти властиву йому форму кулі.
  • Місце, де буде рости куляста низькоросла хризантема, повинно добре освітлюватись. Якщо це лоджія, то в ідеалі – південна. В саду знайдіть ділянку, яка не прилягає до стіни. Якщо кущ буде постійно затінений, він піде в ріст і цвітіння виявиться слабким, термін його істотно скоротиться.
  • Полив для рослин, які живуть в горщиках, повинен бути щоденним, а воду бажано використовувати дощову або відстояну. Тим же, хто росте в саду, при нормальному кліматі достатньо природного зволоження. У посушливі спекотні дні можна внести під кущ 2-2,5 л, але при цьому враховуйте, що робити це потрібно завжди з ранку, поки грунт не прогрілася. І не потрапляйте на листя, інакше трапиться опік.
  • Підгодовувати кулясту хризантему починають з 3-го тижня життя, обов’язково використовуючи азотне добриво, в якому присутня і фосфор. Після 2-х таких підживлень фахівці радять перейти на калійні суміші, а також обов’язково давати хризантему магній – це посприяє пишного цвітіння кущів.

Потрібно сказати, що про реальну необхідність калійно-магнієвих підживлень садівники досі сперечаються: деякі з них вважають, що кулястої хризантему досить разового внесення азотного добрива навесні, а наступні підживлення лише нашкодять, цвітіння буде гарним і без них. Єдиного рецепту тут немає: орієнтуйтеся за хімічним складом грунту і станом Вашого рослини. Також можна підсипати трохи золи, особливо для куща, який живе в горщику і не може отримувати харчування з прилеглих зон.

Утім, більшість фахівців переконана, що садовим квітам добрив краще недодати, ніж забезпечити їм надлишок поживних речовин.

Як зберегти кулясті хризантеми взимку?

Після того, як кущ вступить у завершальну фазу цвітіння, що трапляється переважно в жовтні, слід видалити всі стебла так, щоб надземна частина по висоті не перевищила 10 див. По-перше, такий крок допоможе віддав всі сили на вегетацію рослині протистояти шкідникам; по-друге, відбудеться стимуляція росту нових пагонів.

Однак це не єдине, що потрібно зробити перед тим, як настануть холоди.

  • Якщо Ви плануєте розмножувати хризантему, зробіть це на початку осені: їй потрібно вкоренитися до кінця другої декади вересня при вирощуванні у відкритому грунті. У горщик можна посадити і пізніше, але тоді він повинен бути не глибоким (проте широким). Зимувати саджанець буде при температурі +5-7 градусів, обов’язково в темряві.

Істотна перевага кулястих хризантем – догляд на зиму дуже простий, оскільки рослина морозостійка, відмінно переживає холоду навіть у Сибіру. Єдине, що потрібно від садівника, це хороший укривний матеріал, яким треба обернути кущ. Краще всього використовувати поліетилен, який придавлюють цеглою. Правда, існує ряд сортів, які готові зимувати на відкритому ділянці тільки в південних регіонах Росії, а в інших зажадають все ж перемістити їх у вазони, коли жовтень підійде до кінця. Їх можна буде перенести на засклену лоджію і дати перезимувати там, причому, цвітіння в такому разі може тривати до січня.

Якщо Ви були змушені перемістити свій кущик хризантем на зимівлю в приміщення, не забудьте, що в квітні йому настане пора «прокинутися», для чого рослина виносять на добре висвітлений ділянку, а після прогрівання грунту висаджують назад у відкритий грунт.

Залишити коментар