Кулька в мочці вуха: причини виникнення, симптоми, лікування

Гігієна вух зазвичай не займає багато часу – всього лише потрібно помити і почистити. Тому багато людей не приділяють особливої уваги слуховому органу.

Проте все змінюється, коли в мочці вуха з’являється маленьке ущільнення, нагадує кульку. Що робити в цьому випадку, як швидко і безболісно прибрати з’явилося новоутворення?

Супроводжуючі ознаки і симптоми

Якщо з’являється кульку в мочці вуха, то людина може помітити у себе кілька різних симптомів, які сигналізують про тих чи інших захворюваннях:

  • Ущільнення на мочці, яке може бути твердим або м’яким. У деяких випадках кулька легко пересувається (при наявності жировика або ліпоми).
  • Місце, в якому з’явилося новоутворення, сильно болить. При цьому біль різко посилюється при торканні ураженої частини вуха.
  • Можливе збільшення температури шкіри в місці, де локалізована кульку. Такий симптом характерний для початку запального процесу.

Кулька під мочкою вуха може з’явитися у людей будь-якого віку. Зазвичай він не небезпечний, не збільшується в розмірах з плином часу. У такому разі косметичний недолік можна приховувати волоссям. Але якщо новоутворення болить, то його потрібно терміново лікувати.

Причини патології

В мочці вуха з’явився кульку і болить? Причин такого явища може бути дуже багато. Притому, щоб дізнатися, який фактор призвів до появи новоутворення, потрібно звернути увагу на сам кульку: наскільки він рухливий, не змінився колір шкіри, болить шкіра при торканні до неї. Розглянемо можливі причини такого явища.

Атерома

Це найбільш поширена причина виникнення ущільнення на вусі. У народі таке явище називається жировики. З медичної точки зору, це невелика пухлина доброякісного характеру, яка утворюється при скупченні клітин жиру.

Притому, жировик також виникає з різних причин:

  • відсутність здорового способу життя,
  • порушення живлення,
  • закупорка пір або інші фактори.

Ущільнення має той же колір, що і шкіра, воно не болить і не викликає дискомфорту. Правда, з-за нього вухо виглядає менш привабливим.

Однак у деяких випадках жировик перероджується в злоякісну пухлину. При цьому він різко збільшується в розмірах, а при спробі перемістити його під шкірою – дуже болить. Атерома запалюється, стає гарячою і червоної. Потрібно негайно звернутися до лікаря, щоб ракові клітини не розмножувалися.

Дерматологічна кіста

Якщо на мочці вуха утворився кулька, це може говорити про кісті. Зовні вона дуже походу на атерому. Причиною її виникнення є патогенна розмноження шкірних клітин, в результаті скупчення яких виникає щільна капсула. При появі в ній запального процесу, вона сильно болить і значно збільшується в розмірах.

Травматичне ураження

Коли на мочці вуха з’явився кулька, така пухлина може бути травматичного характеру. Тому потрібно стежити за своїми вухами, щоб їх не били і не травмували.

Укус комахи також може спровокувати явище. Часто з’являється кульку в мочці вуха після проколу.

Тому дівчинці ставити сережки рекомендується тільки у кваліфікованого фахівця, який використовує для цього всі необхідні інструменти. Довіряти такий процес знайомим, які дезінфікують ранку сіллю, не можна.

Кулька, що з’явився після проколу вуха, зазвичай не викликає неприємних відчуттів. Але іноді при підвищеній вироблення гістаміну починається інфекційний процес. У місці проколу накопичується гній, шкіра сильно болить, стає червоною і збільшується температура на її поверхні.

Прищ

М’які і нерухомі кульки у мочках вух можуть бути звичайними прищиками. З’являються вони через закупорки пір і фолікул волосяних цибулин. Таке явище можна легко відрізнити від інших новоутворень. В такому разі воно розташоване над шкірою, по колу червоне, а всередині — білий гній. Болить прищ рідко, а біль проходить відразу ж після того, як його вміст «прорветься» назовні.

Рідко, але в області вуха з’являються фурункули. Такі прищі не можна видавлювати в домашніх умовах. Їх видаленням повинен займатися тільки лікар. Якщо їх вміст потрапить у кров, може статися її зараження.

Лікування

Якщо на мочці вуха утворився кульку і болить – це серйозний привід звернутися до хірурга або терапевта. Адже правильно діагностувати захворювання і призначити лікування може тільки досвідчений лікар.

Традиційні засоби

Кулька за мочкою вуха з гноєм хірург розкриває скальпелем і прибирає весь його вміст. Зверху гнійник повинен бути оброблений антибактеріальними препаратами. Лікар може накласти шви, якщо кулька був занадто великим.

Атерома або кіста також видаляється хірургічним шляхом. Залишати таке новоутворення не варто, оскільки з часом може виникнути запальний процес або злоякісна пухлина. Для проведення процедури використовується місцева анестезія. Спочатку розкривається капсула і видаляється весь її вміст. А потім лікар вирізає і саму капсулу. При бажанні пацієнта замість операції лікар може видалити кулька лазером. Хоч метод коштує набагато дорожче, зате після його проведення не залишається косметичних дефектів.

Народні засоби

Будь-яке народне засіб потрібно використовувати тільки після його схвалення лікарем. З найбільш ефективних препаратів виділяють наступні:

  • Алое. Препарат, виготовлений з такого рослини, добре витягує вміст новоутворення. Для цього квітку подрібнюють у блендері, а отриману кашку накладають на уражене місце кілька разів в день. Для повного лікування може знадобитися тритижневий курс. Кулька має розкритися, а з нього вийде гній. Якщо після процедури поверхню вуха болить, його необхідно обробляти перекисом.
  • «Зірочка». Це засіб, яким користувалися ще наші бабусі. Його наносять на ущільнення 2 рази в день. Якщо воно червоніє, трохи болить і пече, означає, що почався процес одужання.
  • Ефірні масла. Їх користь для людського організму безмежна. В аптеці потрібно купити масло живого і чайного дерев і змащувати ними по черзі пухлина до повного її зникнення.

Але потрібно пам’ятати, що застосовуючи такі методи, є ймовірність інфікування кісти. Так що не можна ні за яких обставин самостійно видавлювати гній, а вже тим більше – розрізати кульку. Це загрожує згубними наслідками.

Профілактичні заходи

Щоб не з’явився твердий кулька в мочці вуха, необхідно дотримуватися ряду порад. Потрібно уникати ударів в область слухового органу. Вирушаючи в ліс або на річку, де багато комарів, слід брати капелюх, щоб комахи не кусали вуха. Занесена ними інфекція також може призвести до появи кульки на вусі, чому мочка сильно болить.

Завжди в зимовий час року необхідно носити шапку, щоб шкіра вуха не охолоджувалася (від цього і з’являються фурункули). Проколювати вуха не рекомендується в дитячому віці, оскільки імунітет дитини ослаблений. І якщо з’явиться запалення, лікувати його буде складніше, ніж дорослому.

Відразу ж після появи ущільнення потрібно відправитися до хірурга або терапевта. Адже з кожним днем воно може ставати більше, і видалити його буде складніше.

Залишити коментар