Куфея: догляд в домашніх умовах, вирощування, пересадка, розмноження, підживлення

Куфея — не найпоширеніша рослина в кімнатному квітникарстві. Але якщо ви любите квітучі екземпляри, варто звернути на неї увагу. Під час цвітіння вона обсипається безліччю невеликих бутонів. За незвичайні квіти її прозвали сигаретним деревом. Складний догляд за куфеей в домашніх умовах? Довго вона цвіте? Розглянемо, які умови потрібні їй.

Куфея відноситься до сімейства дербенниковых. У перекладі з грецької назва рослини звучить як «кривий». Його присвоїли за незвичайну форму плодів. За різними джерелами, рід складається з 200-250 різновидів. Серед них є трав’янисті рослини і чагарники.

Ботанічний опис

Куфеи, використовувані в кімнатному квітникарстві, — багаторічні напівчагарники висотою до півметра. Листя невеликі, овальні, досить темні, ніжні. До стебла кріпляться короткими черешками. Кущ куфеи має красиву віялоподібну форму.

Квітки невеликі, численні, подовженої форми. Трубчасту форму квітки і незвичайний відгин віночка багато порівнюють з тліючою цигаркою, за що рослину і прозвали сигаретним деревом. Цвіте куфея практично безперервно з весни і до осені. Зустрічаються види куфеи з досить великими, але нечисленними бутонами. Забарвлення квітки — білий з лимонним відтінком, малиновий з фіолетовим відливом, рожевий, червоний.

Як доглядати за куфеей після покупки? Рослина пересаджують, не чекаючи адаптації до нових умов. У куфеи, вирощеної на продаж, коренева система дуже часто буває поміщена в спеціальний мішок. Він буде заважати росту коренів, поглинання ними вологи. При пересадці кореневий кому повністю очищають від транспортувального субстрату. Перший час поливають помірно, не підживлюють, від прямого сонячного світла захищають.

Види кімнатної культури

З усього розмаїття видів куфеи для вирощування в домашніх умовах підходять кілька. Інші культивуються як клумбові рослини, або зовсім не вживаються в нашому кліматі. Найбільше поширення серед квітникарів отримали чотири різновиди куфеи.

 1. Вогненно—червона. Формує невеликий, акуратний кущ висотою до півметра. Під час цвітіння розпускається безліч трубчастих квіток яскравого червоного кольору. На підставі виду виведено кілька гарних гібридних сортів куфеи з різними термінами цвітіння, відрізняється забарвленням квіток.
 2. Иссополистная. Компактний кущ, виростає до півметра. Цвіте з весни до середини осені. Одночасно розпускається безліч дрібних квіток бузкового, рожевого або білого кольору. Цей вид куфеи можна вирощувати у відкритому ґрунті.
 3. Бліда. Цікава особливість блідою куфеи — пагони ростуть у різних напрямках, формуючи дуже щільний, густий, але компактний кущ. Квіти червоного винного відтінку, дрібні. Цвітіння рясне і тривале. Рослина добре виглядає в підвісних кошиках.
 4. Микролепестная. Компактний кущ не вище 40 див. Квітки дуже дрібні, формуються трохи вище листових пазух. Чашечки жовті, з підставою червоного кольору, зів зеленуватого відтінку. Пелюстки маленькі, ховаються за зубцями чашечки.

З насіння деяких сортів куфеи витягують лаврову кислоту. У деяких регіонах куфею навіть вирощують в промислових масштабах. Як горщикова рослина куфея вирощується порівняно недавно, але селекціонерами вже виведено більше десяти цікавих гібридних сортів. У магазинах куфея зустрічається рідко, тому простіше виростити її з насіння.

Догляд за куфеей, правила поливу і пересадки

Як доглядати за куфеей? Рослина не примхлива, росте швидко, відрізняється стабільним і пишним цвітінням. Для активного росту і повноцінного цвітіння куфеи досить дотримуватися основні вимоги до мікроклімату, нескладні правила догляду.

 • Освітлення. Хороше освітлення потрібно для формування квіткових бруньок. Тримають культуру на яскравому розсіяному світлу, від прямого сонця притіняють. Оптимальне розташування в квартирі — західні або східні вікна. Взимку переставляють на південне вікно — холодне зимове сонце не завдає шкоди квітці.
 • Температура. Куфея — теплолюбна рослина. Оптимальні показники температури влітку: 20-24°С. Для повторного цвітіння на наступний рік примусово створюють період спокою — зимівлю при 5-10°С. Подальшого зниження температури культура не витримує.
 • Полив. У теплу пору проливати рекомендують рясно — з інтервалами в три-чотири дні. Перед поливом перевіряють рівень вологості ґрунту — верхній шар повинен рівномірно просохнути. Повної просушки земляного кома не допускають. Кількість води на один полив залежить від обсягу горщика — надлишки води повинні витікати через дренажні отвори. Через півгодини після поливу накопичену воду з піддона зливають. У спеку куфею поливають частіше — на посуху квітка реагує скидання бутонів.
 • Вологість. Любить підвищену вологість. Необхідні обприскування не рідше трьох разів у тиждень. Додаткових заходів щодо підвищення вологості звичайно не потрібно. Але взимку можна завісити батареї вологою тканиною.
 • Підгодівля. Підгодувати куфею можна вже при посадці. У горщик, безпосередньо біля коріння, кладуть трохи добре перепрілого перегною. З появою перших бутонів вносять мінеральні добрива для квітучих культур. Далі продовжують підгодовувати кожні два тижні препаратами з підвищеним вмістом калію та фосфору.
 • Грунт. Підійде будь-слабокислий магазинний грунт. Основні вимоги до субстрату — живильний, пухкий, легкий. Будинки ґрунтову суміш готують з садової землі, перегною або торфу, перліту або піску. Всі компоненти змішують приблизно в рівних кількостях.
 • Пересадка. Пересадити куфею краще методом перевалки — не варто травмувати кореневу систему. Молодим рослинам потрібна пересадка щорічно, дорослим рідше — через два роки. Новий горщик беруть трохи більше в діаметрі — приблизно на 2-3 див.
 • Обрізка. Періодично потрібно обрізати підсохлі листя у куфеи, видаляти зів’ялі квіти, сухі пагони. У кожного сорту є свої особливості обрізки. Иссополистную куфею обрізають сильно — в кінці зими наполовину укорочують всі гілки для стимуляції росту молодих пагонів, закладки квіткових нирок. У вогненно—червоній куфеи просто підрізають витягнулися, неправильно зростаючі гілки для надання кущу гарної форми.

Куфея з віком втрачає декоративність. Для заміни рослини нарізають верхівкові живці і укорінюють їх. Молоді рослини розвиваються швидко — можуть зацвісти в цьому ж році.

Техніка розмноження

Найчастіше квітникарі практикують розмноження куфеи живцями. Рослини нового сорту легко вирощуються з насіння. Отримати здорові рослини не складно — досить дотримуватися рекомендацій досвідчених селекціонерів.

Насінням

Вирощування куфеи з насіння в домашніх умовах завжди дає хороші результати. Насіння досить великі, зігнутої форми, відрізняються високою схожістю. Сіянці ростуть швидко. Висівають їх ранньою весною за наступною схемою з чотирьох дій.

 1. Прозорий контейнер з кришкою наповнюють живильної ґрунтовою сумішшю. Можна використовувати торф з піском або будь-пухкий, повітропроникний грунт.
 2. Насіння розкладають по поверхні субстрату, злегка вдавлюють в нього. Сильно не заглиблюють — для проростання потрібне світло.
 3. Субстрат обприскують з пульверизатора теплою водою. Контейнер накривають кришкою. Ставлять у тепле світле місце. Температура не повинна опускатися нижче 20С.
 4. Сходи з’являються через тиждень. На стадії двох—трьох справжніх листків їх потрібно розсадити в окремі ємності. Сіянці ростуть швидко — вибирають горщик діаметром не менше 11 див. в міру росту сіянців буде потрібно повторна пересадка.

Живцями

Оптимальний час для живцювання — весна. Беруть верхівкові живці з молодих, не здерев’янілих пагонів. Нарізають під кутом гострим стерильним ножем.

Далі дотримуються наступної схеми з чотирьох дій.

 1. У склянку наливають теплу воду, додають в неї будь-стимулятор коренеутворення — «Корневін», «Гетероауксин». Для профілактики загнивання кидають у воду таблетку активованого вугілля.
 2. Живці ставлять у воду, тримають в теплому, світлому місці. Корені з’являються дуже швидко — вже через тиждень. Відразу не висаджують — чекають, коли їх стане більше.
 3. Вкорінені живці пересаджують в грунт. В один горщик можна висаджувати відразу кілька пагонів для отримання пишного куща. Перший час поливають помірно, не допускають пониження температури.
 4. Після появи декількох нових листків куфею починають формувати — прищипують верхівки для стимуляції бічного галуження.

У відгуках квітникарі діляться спостереженнями, що влітку корисно висаджувати куфею на клумбу. Вона добре почувається у відкритому ґрунті, активно набирає зелену масу, рясно цвіте. З настанням осені її пересаджують назад в горщик, заносять додому.

Проблеми вирощування

Труднощі при вирощуванні куфеи виникають рідко. Але іноді недотримання умов утримання призводить до зниження декоративності. Для вашої зручності в таблиці зібрані основні труднощі, з якими доводиться стикатися квітникарям.

Таблиця — Проблеми при вирощуванні куфеи

Проблема В чому причина Необхідні заходи
Поява темних плям на листках — Недолік світла взимку;
— загнивання кореневої системи
— Використання штучного освітлення при недоліку природного світла;
— огляд кореневої системи;
— видалення загнили ділянок;
— пересадка
Опадання листя — Різкі температурні перепади;
— тривала спека або холод
— Нормалізація умов утримання куфеи;
— підтримання оптимальної для рослини температури
Пожовтіння листя — Надлишок світла;
— поява шкідників;
— пересихання грунту
— Огляд рослини на предмет наявності або відсутності шкідників;
— притінення від літнього сонця;
— регулярний, рясний полив
Опадання нижніх листків — Нестача харчування;
— занадто тісний горщик
— Пересадка рослини з заміною ґрунту;
— внесення мінеральних добрив
Опадання бутонів — Пересихання грунту;
— часті протяги;
— різкі температурні перепади
— Полив у міру просихання поверхні субстрату;
— утримання в теплому, захищеному від протягів місці

Поширені хвороби

До хвороб куфея досить стійка. Іноді, при неврегульованих поливах, уражується грибковими захворюваннями, гниллю. Опис основних хвороб куфеи та їх лікування ви знайдете в таблиці.

Таблиця — Хвороби куфеи

Хвороба Ознаки Лікування
Хлороз (недолік заліза) — Поява плям;
— пожовтіння листя, коли зеленими залишаються тільки жилки
— Обприскування препаратами з хелатом заліза
Сіра гниль (грибок) — Загнивання кореневої шийки;
— утворення на листках сірого пухнастого нальоту
— Обрізка уражених частин куфеи;
— обробка препаратом «Фітоспорин»;
— пересадка в новий стерильний грунт
Борошниста роса (грибок) — Поява на листках білого борошнистого нальоту;
— пожовтіння, в’янення або засихання куфеи
— Припинення обприскування;
— проведення сильної обрізки;
— обприскування будь-яким системним фунгіцидом

Типові шкідники

З шкідниками доводиться зустрічатися частіше. Ніжні листки куфеи часто уражаються попелиць, білокрилка, павутинним кліщем. З детальною інформацією про шкідників, ознаках їх появи й способи боротьби можна ознайомитися в таблиці.

Таблиця — Шкідники куфеи

Комаха Ознаки Необхідні заходи
Білокрилка — Поява на рослині маленьких літаючих комах білого кольору;
— виявлення колонії личинок на зворотному боці листків;
— в’янення куфеи, зупинка в рості
— Обробка куфеи препаратами «Актеллік», «Інта—Вир», до повного зникнення комах;
— профілактичні обробки цими ж засобами
Павутинний кліщ — Поява дрібних жовтуватих точок на листках;
— виявлення на листках куфеи тонкої павутини;
— пожовтіння і опадання листя
— Промивання куфеи розчином калійного мила;
— обприскування рослин препаратом «Актара»;
— підвищення вологості повітря будь-якими способами
Щитівка — Виявлення на листках комах з опуклим коричневим панциром;
— покриття листя куфеи липким нальотом;
— поява сажистого грибка
— Видалення щитівок з рослини механічним способом;
— протирання місць скупчення комах спиртом, промивання мильним розчином;
— обприскування препаратом «Інта—вир»
Трипси — Деформація листків куфеи, покриття сріблястим нальотом;
— осипання пилку з квіток;
— виявлення на листках чорних точок, на квітках — дірок
— Купання куфеи під теплим душем;
— обприскування інсектицидом для квітів
Нематоди — Пошкодження кореневої системи куфеи;
—деформація, скручування листків, поява плям
— Знищення зараженого рослини
Попелиця — Закручування верхівок молодих пагонів куфеи;
— виявлення на листках липкого, цукристого нальоту;
— зупинка куща в зростанні, в’янення рослини
— Купання квітки під душем з використанням мильного розчину;
— обприскування настоєм листя тютюнової пилу або препаратом з вмістом перметрина

Догляд за куфеей в горщику — нескладне і цікаве заняття. Її головне достоїнство — тривалий і рясне цвітіння. Невибагливість і висока декоративність роблять її відмінною прикрасою будь-якого інтер’єру.

Залишити коментар