КТГ при вагітності: розшифровка

Для кожної майбутньої мами важливо, щоб дитина в утробі розвивався правильно, народився в строк і здоровим. Крім тривалої і старанної підготовки до зачаття домогтися цього допомагає ряд обстежень, що проводяться під час вагітності.

Одними з найважливіших гінекологи називають УЗД, доплометрию та КТГ. Про останньою методикою жінки до першого візиту до лікаря практично нічого не знають. Навіщо потрібно проводити КТГ при вагітності, як прочитати результат?

В чому суть процедури?

Розшифровка абревіатури даної звучить як «кардіотокографія». Як стає ясно з розкритого назви, спеціаліст під час цього обстеження відстежує частоту ударів серця плоду, а також маткових скорочень жінки.

Переважно ця методика використовується для перевірки динаміки внутрішньоутробного розвитку плоду, а також його загального стану. Зокрема, на основі результатів КТГ лікар може сказати, чи достатньо дитині кисню, як на ньому позначаються маткові скорочення і власні спроби рухатися в животі матері, чи зуміє він спокійно народитися природним шляхом, або ж доведеться проводити кесарів розтин, якщо дитина слабенький.

  • КТГ – елемент, необхідний для комплексної оцінки стану плода, що закриває ті «прогалини», що залишаються після проведення УЗД і доплометрии.
  • Дане обстеження призначається тільки у 3-му триместрі, з 30-го тижня, оскільки для отримання максимально достовірного результату у малюка вже повинен повністю сформуватися режим дня, а також з’явитися взаємозв’язок станів нервової системи (як центральної, так і вегетативної) і серця. Можливе призначення у 2-му триместрі, але переважно при підозрах на патології розвитку дитини.
  • Лікарі рекомендують проходити цю процедуру двічі за 3-ий триместр, але це графік для нормального перебігу вагітності. При наявності ускладнень гінеколог може призначити щотижневу перевірку.
  • Можливе проведення КТГ і під час пологів: це роблять з метою оцінки стану малюка і його здатності з’явитися на світло самостійно. Зокрема, обов’язково подібне відстеження для плода, якому встановили обвиття пуповиною.

Сама по собі процедура абсолютно безпечна, і якщо Вас цікавить, як часто її можна робити, то будьте впевнені: навіть якщо Вам призначать щотижневе проходження кардіотокографії, це не зашкодить ні Вам, ні дитині.

  • Процес в загальних рисах схожий на зняття ехокардіограми: жінка лягає на кушетку, до живота кріпиться кілька датчиків, і протягом півгодини-години відбувається реєстрація серцебиття плода і маткових скорочень.

Для отримання максимально достовірних і повних даних, процедура повинна проводитися в момент активності дитини. З метою посилити ймовірність потрапляння лікарі рекомендують жінці перед обстеженням з’їсти трохи шоколаду – він посприяє активності плода. Крім того, їй потрібно добре відпочити: не варто приходити на КТГ з недосипом, після сильного стресу і т. д.

Розшифровка КТГ при вагітності по тижнях

Загальний вигляд результати цього обстеження мають примірної такий же, як і кардіограма – довга смуга паперу з графіками і цифрово-буквеними позначеннями, які показують набрані бали.

Читанням повинен займатися фахівець, оскільки один і той же малюнок можна прочитати по-різному, якщо не мати достатнього досвіду. Неправильна ж трактування отриманих результатів може негативно позначитися на психоемоційному стані майбутньої матері або навіть стати причиною упущеної можливості запобігти небезпечну патологію. З цієї причини жінки нерідко намагаються самі розшифрувати отримані дані.

Які параметри оцінюються, як проводиться розшифровка КТГ в 35 тижнів або на більш пізньому терміні?

  • Базальний ритм серцевих скорочень, позначається як БЧСС. Норма незалежно від терміну знаходиться в межах 119-160 уд/хв для стану спокою і 130-190 уд/хв для неспання.
  • Амплітуда і частота того ж базального ритму оцінюються за відхиленнями від основної лінії. При розшифровці КТГ норма в 34 тижні і далі – розкид від 9 до 25 уд/хв, або слово «ундулирующий». Інші результати свідчать про гіпоксії.

Потрібно відзначити, що при терміні до 28 тижнів цифра може перебувати в межах 0-10 уд/хв, т. к. дитина переважно спить. Додатково варто прорахувати кількість маленьких зубців: для вагітності 38 тижнів КТГ не повинно показати більше 6 шт. за хвилину.

  • Акселерації. Великі зуби, що ростуть угору, які відносяться до учащениям серцебиття. Їх не повинно налічуватись менше 2-х за 10 хвилин.
  • Децелерації. Виглядають аналогічно за розміром, але спрямовані вниз. Свідчать про зниження ЧСС на тривалий проміжок часу (30 секунд і більше). Їх поява – вже сигнал порушень: проблем з кровообігом в плаценті, обмотки пуповиною, маловодия і т. д.
  • Маткові скорочення. У розшифровці КТГ при вагітності від 34 тижні вони мають тривати не менше 30 секунд і в процентному співвідношенні від всіх скорочень займати не менше 15%.

Важливо підкреслити, що на результат кардіотокографії впливає чимало чинників: від настрою майбутньої мами до активності малюка і погодних умов за вікном, тому при незначних відхиленнях від очікуваної норми не слід турбуватися. Лікарі рекомендують провести повторне обстеження через кілька днів і зіставити результати, і при необхідності зробити УЗД і доплометрию, щоб спростувати або підтвердити можливий діагноз. На підставі одного тільки КТГ робити висновки не можна.

Залишити коментар