Ктенанта: вирощування, розмноження, пересадка, хвороби і шкідники

Багато квітникарів при виборі горшкових культур віддають перевагу декоративно-листяних рослин. На відміну від квітучих, вони радують власників своєю красою цілорічно. Ктенанта — не сама проста у вирощуванні, але дуже цікава декоративно-листяна культура. Яким же повинен бути догляд за ктенантой в домашніх умовах?

Ктенанта — тропічна рослина родом з Південної Америки. Відноситься до сімейства марантових. Інтерес представляють її яскраві, незвичайні, дуже красиві листя.

Ботанічні особливості

Рід невеликий — всього близько 15 трав’янистих багаторічних рослин. Листя великі, довгастої яйцевидної або лінійної форми. Бувають рівномірно зеленими або строкато пофарбованими.

Середня висота куща — від півметра до метра. Листя відрізняється за забарвленням, часто має правильний геометричний візерунок. Фоновий колір від білого до насичено-зеленого, додатковий — контрастний. Малюнок складається з смуг, плям трикутної та овальної форми. Іноді картину доповнюють виразні білі або рожеві прожилки. Листя тонкі, напівпрозорі.

Всі ктенанты — великі рослини. Пагони у них тонкі, трав’янисті, а листя великі. З-за цього кущ дорослої рослини може «розвалюватися». Для утримання форми в горщик встановлюють опору. Її можна купити в магазині або зробити самостійно з бамбукових паличок.

Популярні різновиди

Не всі види ктенанты придатні для вирощування в обмежених умовах квартири. Серед популярних різновидів переважають гібридні сорти. Найцікавішими вважаються шість видів.

 1. Оппенгейма. Трав’яниста рослина до півметра заввишки. Листя щільні, яскраво-зеленого кольору, з вираженими білими смугами. Тильна сторона насиченого червоного кольору. Листя великі, дуже декоративні. Вважається найбільш витривалою різновидом, легше інших виносить сухе повітря квартир і короткочасна відсутність поливів.
 2. Берл—Маркса. Мініатюрна різновид, не вище 40 див. Зверху строкаті листя, сіро—зелені, знизу — пурпурні. Форма листя — оберненояйцеподібна.
 3. Лубберса. Рослина середньої висоти. Листя зелені, з візерунком у вигляді великих штрихів жовтувато—білого або сіруватого кольору. Штрихи розташовані уздовж жилок. Зберігає характерну забарвлення навіть при недоліку світла.
 4. Марантолистная. Від інших видів відрізняється довгастими листками. Форма куща гармонійна, овальна. Основний колір листя — зелене, плям — жовтуватий.
 5. Стисла. Велика рослина, що досягає метра у висоту. Листя великі, з гладкою поверхнею, інтенсивного зеленого кольору.
 6. Приємна. Швидко розростається в ширину. Листя овальні, сріблясто—зелені. Особливість догляду — потребує більшої кількості води, ніж інші види.

У відгуках квітникарі пишуть, що молоді рослини і мініатюрні різновиди більш вимогливі до високої вологості повітря. Чим старше стає ктенанта, тим легше вона адаптується до сухого «клімату» квартири.

Догляд за ктенантой

Ктенанта — не найпростіше у вирощуванні рослина. Для збереження декоративності і яскравого забарвлення листя потрібно створити сприятливий мікроклімат, підібрати оптимальне освітлення. Як доглядати за ктенантой в горщику?

 • Освітлення. У будь-який час року потрібно повноцінне розсіяне освітлення до 16 годин в день. Влітку притіняють від прямого сонця, щоб листя не вигоряє, не втрачали строкату забарвлення. Зі скороченням світлового дня ктенанту ставлять під лампи денного світла. Оптимальне розташування — східні або західні вікна. Взимку можна переставити рослина до південного вікна.
 • Температура. Ктенанта не терпить різких температурних перепадів, не виносить протягів. Переохолодження кореневої системи веде до загибелі рослини. Навіть взимку температура грунту не повинна опускатися нижче 17°С. Навесні і влітку рослину тримають у теплих приміщеннях при 22-25°С, під час зимівлі досить 18°С.
 • Полив. Поливати ктенанту потрібно рясно після просихання поверхні грунту на 1 див. Восени і взимку помірні поливи, з урахуванням температури змісту. Воду попередньо відстоюють або пом’якшують добавками для акваріумної води. Пропускати поливи або заливати рослина небажано.
 • Вологість. Добре росте тільки при високій вологості повітря, не менше 70%. Основний спосіб підвищення вологості — обприскування. Горщик з ктенантой ставлять в піддон з наповнювачем і водою. На ніч рослина вкривають поліетиленом. Пульверизатор вибирають з максимально дрібним розпиленням — великі краплі залишають сліди на листках.
 • Грунт. З готових субстратів перевагу віддають складів для марантових, але бажано висаджувати в самостійно приготований грунт. На дві частини листяної землі беруть удвічі менше торфу й крупного піску, додають подрібнений березовий вугілля.
 • Пересадка. До трирічного віку пересаджують кожну весну, дорослі екземпляри — раз у три роки. Пересадити ктенанту простіше методом перевалки — без руйнування земляного кома. Горщики використовують дрібні, але широкі. Одночасно з пересадкою у ктенанты обрізають зів’ялі, деформовані листки.
 • Підгодівля. Взимку і протягом першого місяця після пересадки добрива не вносять. В інший час удобрюють регулярно — кожні 10-15 днів. Можна підгодувати стандартним мінеральним добривом для листяних рослин. Але дозу знижують вдвічі порівняно з рекомендаціями інструкції.

Розвиток рослини багато в чому залежить від того, як був організований догляд за ктенантой після покупки. Перші два тижні намагаються максимально захистити квітка від несприятливих факторів — ставлять його окремо від інших рослин, що виключають протяги і перепади температур, поливають помірно. Поганий стан транспортувального ґрунту вказує на необхідність негайної пересадки.

Способи розмноження

Можна розмножити ктенанту живцями і діленням дорослого куща. Обидва способи ефективні, дають непогані результати.

Діленням куща

Поділ куща виконують одночасно з пересадкою. Оптимальний час — рання весна, ще до початку інтенсивного росту. Ктенанту акуратно виймають з горщика, коріння звільняють від залишків грунту. Гострим, стерильним ножем розрізають кущ на дві—три частини. На кожній діленці повинна залишатися розвинена коренева система. Зрізи обробляють порошком активованого вугілля.

Деленко висаджують в легкий вологий субстрат, що складається з піску і торфу. Поливають помірно — надлишок вологи призведе до загнивання коренів. На горщики з посадженими деленками надягають поліетиленові пакети. Щільно зав’язувати їх не потрібно — залишають місце для надходження свіжого повітря. Тримають у теплі, тепличку не знімають до появи нових листків.

Верхівковими живцями

Вирощування ктенанты в домашніх умовах з живців — простий і ефективний спосіб. Живці нарізають з весни протягом усього літа. Гарний держак завдовжки до 10 см, кілька молодих листків. Обрізають трохи нижче листа, ставлять у склянку з водою, зверху накривають поліетиленовим пакетом.

Для прискорення процесу у воду додають трохи стимулятора коренеутворення. Перші корінці з’являються приблизно через півтора місяця. Після відростання корінців живці можна розсадити в стаканчики з легким субстратом з піску і торфу. Після повноцінного вкорінення рослинам потрібна пересадка в повноцінний живильний грунт.

Іноді ктенанту доводиться омолоджувати. Доросла рослина сильно розростається, з часом втрачає декоративність. Якщо гілки стали тонкими, листя дрібними і бляклими, проводять радикальну обрізку. На самому початку весни, одночасно з пересадкою, повністю обрізають всі пагони, горщик ставлять в затінене тепле місце, поливають дуже обережно. Через деякий час з’являться нові пагони.

Труднощі у вирощуванні

Невідповідні умови утримання, систематичне порушення правил догляду, неякісний грунт — все це може призвести до втрати декоративності. Квітникарі часто стикаються з ситуаціями, коли у ктенанты сохнуть, жовтіє листя, гниє втеча, з’являються коричневі плями. Проблеми і способи їх вирішення описані в таблиці нижче.

Таблиця — Проблеми при вирощуванні ктенанты

Зовнішні прояви Причини Допомога рослині
Засихання листя — Нерегулярні поливи;
— сухість повітря
— Підвищення вологості;
— регулювання режиму поливу
Поява білого нальоту у підстави листя — Поєднання холоду і перезволоження грунту — Помірний полив взимку;
— підтримання температури на позначці не нижче 17°С
Пожовтіння листя у ктенанты — Недолік вологи;
— надлишок або нестача харчування;
— поява шкідників;
— загнивання коренів
— Огляд рослини на наявність шкідників, кореневої системи — на предмет гнилі;
— пересадка;
— регулювання режиму поливу
Поява жовтих або коричневих плям на листках — Сонячний опік;
— поява комах-шкідників
— Притінення від полуденного сонця;
— огляд на наявність шкідників
Загнивання підстави пагонів — Поєднання негативних факторів — брак світла, вогкість грунту, холод — Установка взимку додаткового підсвічування;
— зменшення частоти поливів
Підсихання, закручування листя — Недостатні поливи;
— вплив холоду або спеки
— Регулювання режиму поливу;
— підтримання температури на рівні 22-25°С
Скручування листя — Нестача вологи у ґрунті;
— холодні протяги;
— поразку попелиць
— Огляд на наявність шкідників;
— нормалізація режиму поливу;
— переміщення в тепле, захищене від протягів місце

Шкідники і хвороби

Нашестя шкідників — досить поширена проблема при вирощуванні ктенанты. Атакам комах більше схильні ослаблені рослини. На їх активному розвитку позначаються і умови утримання — сухе повітря, підвищена температура. Ознаки, за якими можна визначити шкідників, і способи боротьби з ними описані в таблиці.

Таблиця — Шкідники ктенанты

Шкідник Прояви Методи боротьби
Щитівка — Поява коричневих бляшок на черешках і нижній стороні листя;
— пожовтіння і опадання листя;
— освіта липких крапель на черешках
— Видалення комах пінцетом, зубною щіткою або вологою тканиною;
— обробка препаратом «Фітоверм» до повного зникнення комах
Борошнистий червець — Всихання листя, втрата кольору;
— поява білого нальоту;
— освіта в пазухах листків грудок, що нагадують вату
— Обробка ктенанты розчином господарського мила;
— обприскування препаратами «Конфідор» або «Актара» до повного знищення шкідників
Павутинний кліщ — Знебарвлення листя;
— поява білої павутини;
— освіта червонувато—коричневих плям
— Купання ктенанты під теплим душем;
— обприскування препаратами «Деррис» або «Фітоверм»
Трипси — Поява на листках дрібних чорних крапок;
— засихання листків;
— зупинка росту ктенанты
— Купання ктенанты під душем з використанням мильного розчину;
— обприскування та полив ґрунту препаратом «Актара»

Ктенанта стійка до більшості хвороб кімнатних рослин. Квітникарям доводиться стикатися тільки з сірою гниллю і загниванням кореневої системи в результаті перезволоження. Лікування в обох випадках буде приблизно однаковим. Квітка обов’язково пересаджують в стерильну грунт з видаленням всіх загнили ділянок коренів. Пошкоджені пагони зрізують повністю. Зрізи обробляють спочатку розчином фунгіциду, потім вугільним порошком. Перший час поливи зводять до мінімуму, щоб не провокувати подальшого гниття.

Знаючи, як доглядати за ктенантой, можна попередити появу проблем, домогтися гарного декоративного виду рослини. Перед покупкою потрібно оцінити свої навички в квітникарстві, виділити вільний час для «знайомства» з тропічним квіткою. При грамотному догляді бразильська красуня буде радувати власника своїми строкатими листками на протязі довгого часу.

Залишити коментар