Кроссандра: догляд в домашніх умовах

Тропічні рослини в якості прикрас середньостатистичної російської квартири ще не стали такою ж буденністю, як горщик з фіалками або геранню, але поступово завойовують серця квітникарів.

Кроссандра, що належить сімейства акантових, є не найпопулярнішим домашнім зеленим жителем, але поступово інтерес до неї зростає. Яким повинен бути догляд за кроссандрой в домашніх умовах, як її розмножити самостійно?

Вирощування кроссандри з насіння і методи її розмноження

Окультурювати цей красивий тропічний квітка почали ще в 19 столітті, а після, фахівцями з Швеції був створений, зберігає свою популярність донині, сорт Mona Wallhed. У природних умовах сьогодні росте близько 50 видів кроссандри, окультурити з яких вийшло всього 2 – колючу, не надто приваблює квітникарів, і воронкоподібну. Остання переважно і купується для розведення в квартирах.

Розмноження кроссандри краще проводити за допомогою живцювання: коли від материнського куща відрізається недовгий втечу і вкорінюється в торфі або в склянці з водою. Після появи гарною кореневою системою (на що йде близько місяця) його переносять в підготовлений горщик.

Цей метод спеціалісти називають самим надійним. Крім того, тільки з ним можна зберегти всі сортові ознаки. Однак разом з тим він і не найдешевший: ціна на насіння кроссандри істотно нижче. Втім, і складнощів з таким способом вирощування даного тропічного кольору незрівнянно більше, і навіть досвідчені квітникарі не завжди погоджуються вдатися до нього, якщо є альтернатива.

Якщо ж Ви всерйоз намірилися виростити кроссандру з насіння, будьте готові до того, що відсоток схожості у них низький, і найменша помилка стане критичною. Алгоритм наступний:

 1. Придбані насіння залити теплою (не більше 25 градусів) водою, дати полежати пару годин. Не передержите їх – час не повинен перевищити 3-х годин.
 2. У великий контейнер наберіть стандартний грунт для розсади: торф, який змішаний зі сфагнумом або кокосовим молоком. Не забудьте його злегка зволожити, а також добре розпушити.
 3. Посів повинен бути поверхневим, землею насіння не засинають, в субстрат не вдавлюють.
 4. Зверху потрібно покласти товсте скло, яке повністю запобігатиме потраплянню повітря всередину (особливо наскрізного).
 5. Ємність з посівним матеріалом потрібно поставити в тепле місце, щоб температура навколишнього середовища (і землі відповідно) завжди знаходилася в межах 24-26 градусів. Також обов’язкова хороша освітленість ділянки, де стоїть контейнер.

Як довго Вам доведеться чекати проростання насіння, залежить від їх якості, свіжості, а також умов, що Ви створили. Для покупного матеріалу приблизний час очікування становить 14-60 доби (можливе продовження до 75 днів), для зібраного з власного куща – 7-10 днів. Також даний параметр може змінюватись по сорту: зокрема, блакитна кроссандра прокльовується довше, ніж рожева і жовта.

Можливий посів в торф’яні таблетки, а також торф’яні стаканчики. Враховуйте, що в цій ситуації розсаді теж потрібно створити умови парника: зібрати її в поліетиленовий пакет, який після міцно зав’язується.

Приблизний момент розсадження яка зійшла кроссандри – вік 1-1,5 місяці, для чого готується більш багата грунтосуміш: в неї має увійти не тільки торф, але і перліт, листова земля, пройшов стадію дебати перегній. Перліт можна замінити піском, і його частка мінімальна.

Загальні правила догляду за кроссандрой

Якщо Вам все ж вдалося виростити цю примхливу цейлонскую красуню з насіння, або ж Ви успішно вкоренили держак і перенесли його в горщик, пора розібратися, яким повинен бути догляд за нею. Кілька базових моментів, на яких фахівці радять звернути увагу всім початківцям квітникарям:

 • Освітлення. Найголовніший пункт, оскільки брак світла призводить до сповільненого розвитку кроссандри і поганого цвітіння. Потік світла повинен бути розсіяним, але при цьому не допускається ніяка явне затінення. Взимку нерідко доводиться досвічувати спеціальними лампами. Кроссандра воліє вікна східної/західної сторони, а от з південної краще прибрати – прямі промені їй зашкодять.
 • Температура. Не можна допускати різких перепадів – вони призведуть до втрати листя. В іншому ж достатньо просто підтримувати комфортну температуру в кімнаті (20-23 градуси). Літня спека квіткою переноситься непогано, взимку кілька днів при +18 вона теж простоїть, але краще до цього не доводити.
 • Полив. Здійснюється в міру підсихання землі і завжди повинен бути рясним. Взимку його частота трохи скорочується, оскільки температура повітря падає. Для поливу використовують м’яку дощову або відстояну воду. Листя і квіти не зачіпаються, однак для них можна і потрібно проводити акуратне рідкісне обприскування.
 • Вологість повітря. Переважно коригується взимку, під час опалювального сезону. Фахівці радять розтягувати на батареях мокрі рушники.
 • Пересадка. Проводиться на зростаючому місяці щороку, поки рослина не досягне віку в 3-4 роки. Після можна міняти місце його проживання кожні 3 роки.
 • Підгодівля. Проводиться щомісяця, використовується фабричне збалансоване мінеральне добриво. Взимку його не вносять, якщо рослина не цвіте.

Перераховані правила актуальні і для догляду за кроссандрой Фортуна, яка є гібридним сортом, виведеним спеціально для полегшення життя квітникарям, оскільки він менш вибагливий, ніж інші, і для більш відомих сортів.

Підводячи підсумок, слід зазначити, що догляд за квіткою кроссандра в домашніх умовах не надто складний, проте найменше порушення цих правил призводить до серйозного погіршення його стану, і подальший процес відновлення може зайняти кілька місяців. Це і є основною причиною, по якій квітникарі з недостатнім досвідом воліють уникати кроссандру.

Залишити коментар