Криза 7 років у дитини: симптоми, причини, поради для батьків

Становлення особистості не може протікати гладко. Батьки час від часу стикаються з періодами, в яких поведінка дитини різко змінюється, він стає практично некерованою.

Це так звані кризи розвитку, які при бажанні можна пережити з найменшими втратами як для дітей, так і для їх батьків. Один з найбільш яскраво виражених психологічних етапів становлення, криза 7 років.

Причини кризи 7 років

Чергова криза в розвитку – явище цілком закономірне і природне. У сім років змінюються сприйняття світу, бажання і потреби.

Психологія семирічного віку така, що у дитини з’являється багато нових емоцій, з якими їм самим досить складно розібратися.

Діти йдуть в школу, де до них вже намагаються ставитися як до дорослим і відповідальним людям, а вдома близькі продовжують сприймати першокласників як малюків.

У голівці малюка виникає нестиковка: там вимагають одне, а тут кажуть інше. Як тут не збунтуватися?! І тут батьки стикаються з примхами, істериками, криками свого, ще зовсім недавно ідеального, чада.

Якщо батьки поговорять з психологами, то вони пояснять їм, що є деякі фактори, які провокують розвиток кризи.

До них можна віднести:

 1. З’являються нові потреби. У цьому віці у дітей підвищується потяг до самостійності, активного мислення. Якщо дитина сам не готовий до такого повороту або обмежують його батьки, то в наявності і прояви вікової кризи.
 2. Як правило, у молодшому шкільному віці діти йдуть у загальноосвітній заклад, а отже, змінюється їх соціальний статус. До початку шкільного життя не всі підходять з однаковою підготовкою, і тут мається на увазі саме психологічна готовність до школи.
 3. Зміна самосвідомості неодмінно веде до того, що у дітей йде переоцінка цінностей. Якщо раніше для малюка на першому місці стояла гра, то зараз кардинальним чином змінюється провідний вид діяльності та такої стає навчання.
 4. Крім інтенсивного фізичного розвитку, йде ще активне становлення кори великих півкуль, у дітей покращуються їх інтелектуальні здібності.

Всі ці особливості призводять до того, що психіці дитини складно переключитися на новий режим, впоратися з надлишком нових почуттів і емоцій, а звідси можна спостерігати характерні реакції і поведінку.

Симптоми кризи

Криза цього віку змінює життя не тільки дорослих, але і дітей. Від того, наскільки правильно будуть вести себе старші, буде залежати, як довго триватиме цей період, як швидко малюк звикне до нового способу життя, нових відчуттів.

Батьки повинні розуміти, що у дітей криза може сформувати як позитивні життєві установки, так і комплекси, які він пронесе з собою через все подальше життя.

Наприклад, невпевненість у собі, відчуття власної неповноцінності, ображене почуття власної гідності, які ми можемо спостерігати у багатьох дорослих – все це родом з дитинства. Саме тому батьки повинні знати основні симптоми кризи, щоб психологічно підготуватися до цього періоду, набратися терпіння і допомогти своєму маляті подолати цей непростий час в його житті.

Криза 7 років у дитини проявляє наступними симптомами:

 1. З’являється примхливість.
 2. Без всякої на те причини малюк починає кривлятися, корчити пики, перекручувати слова, з’являється манірність в рухах.
 3. Зміна відношення до зовнішнього світу проявляється, як правило, в тому, що у дітей можуть кардинально змінюватися їх звички, бажання, уподобання.
 4. Криза 7 років змушує дитину більш осмислено ставитися до своїх переживань. Він починає розмежовувати між собою радість і злість, смуток і захоплення.
 5. У цьому віці у дітей з’являється логіка почуттів, тобто, вони вже намагаються узагальнити свої спогади і переживання.
 6. Якщо в ранньому віці нас розчулює дитяча безпосередність, то зараз вона практично зникає.
 7. Психологи відзначають, що криза призводить до появи таких понять, як самооцінка і самолюбство. Для дітей до 7 років важливо повага з боку дорослих, визнання їх незалежності і самостійності.
 8. Підростаюче чадо починає демонстративно проявляти свою дорослість, не дає мамі обіймати себе прилюдно.
 9. Прагнення довести свою правоту пояснює появу впертості.
 10. У дітей цього віку гостре неприйняття критики, таким чином, мозок сам не сприймає негативну інформацію, щоб не завдати шкоди адекватного розвитку самооцінки.

Батьки повинні розуміти, що найчастіше у дітей прояв емоцій, дій здійснюється на підсвідомому рівні, тому необхідно зберігати самовладання, хоча, часом, зробити це досить складно. Найчастіше, саме від батьків залежить, наскільки затягнеться криза 7 років.

Рекомендації для батьків

Коли батьки починають помічати у свого малюка симптоми кризи, то найчастіше впадають в паніку. Це не доцільно, тим більше, що проблему зовсім не вирішить. Важливо усвідомити, що цей період треба просто пережити і допомогти своїй дитині перейти на новий рівень свого розвитку.

Дотримання простих правил допоможе багатьом батькам пройти кризу 7 років безболісно:

 1. Завжди вислуховуйте свого малюка, якими б безглуздими його висловлювання не здавалися. Так ви дасте йому зрозуміти, що поважаєте його, і, тим самим, підвищити самооцінку.
 2. Не вбивайте самостійність на корені, якщо не можете пояснити причину заборони, то краще не робіть цього.
 3. Надайте допомогу в будь-яких ситуаціях, хваліть за самі незначні успіхи.
 4. Залучайте дитину до обговорення деяких сімейних питань, так він відчує себе рівноправним членом, але ніколи не критикуйте його.
 5. Враховуючи, що у дітей підвищуються інтелектуальні здібності, намагайтеся відповідати на всі питання, не відмахуйтеся – це перший крок на шляху до байдужості і небажання дізнаватися щось нове.
 6. В родині всі повинні пред’являти однакові вимоги до дитини, щоб було чітке розмежування доступних речей і заборонених.
 7. Вчіть малюка виражати свої емоції, потреби в адекватній формі, покажіть йому способи боротьби зі своїм гнівом.
 8. Батькам важливо розуміти, що діти завжди копіюють поведінку батьків, а в період кризи тим більше. Тому не варто дивуватися, якщо малюк дозволяє собі кричати, демонстративно злитися, тому що мама веде себе точно так само.

Батьки також повинні враховувати наступні моменти:

 • Будь-яка криза в розвитку – це неминучий процес.
 • Протікає він у всіх дітей по-різному.
 • Найголовніше – не складнощі у вихованні, а ті зміни, які відбуваються у свідомості дитини.
 • Наступ кризи – це нормально, він свідчить про те, що ваш малюк готовий перейти на наступну сходинку свого розвитку.

Немає єдиних рад, які б ідеально підійшли для всіх батьків. Кожна мама і тато повинні підібрати свій ключик до свідомості свого малюка, до його маленької душі, щоб допомогти йому подолати всі труднощі і стати самостійною дорослою особистістю.

Залишити коментар