Краплі, які розширюють зіницю: показання до застосування, види препаратів, тривалість дії

Перш ніж лікувати захворювання очей, їх потрібно діагностувати. Для цього нерідко використовуються не тільки інструментальні методи, але і препарати, які дозволяють підготувати очі до обстеження. Серед таких медикаментів краплі очні, розширюють зіниці. В офтальмології їх називають мідріатиками.

Деякі проблеми з очима без цих ліків практично неможливо діагностувати. Медикаменти такого ж призначення використовуються і для боротьби з різними недугами.

Для чого використовуються краплі?

Зіниця являє собою отвір в райдужці ока, крізь яке всередину нього проникає світло переломлюється, а потім потрапляє на сітчасту оболонку. Розмір зіниці може змінюватися не тільки тоді, коли використовуються спеціальні краплі, але і в залежності від світла та інших обставин.

Регулюють його величину два м’язи райдужної оболонки:

 • Радіальна. Вона відповідає за розширення зіниці;
 • Кругова. Ця м’яз сприяє його звуження.

Радіальної м’язом керують симпатичні нерви, а кругова – парасимпатичні нерви.

Застосовуються краплі для розширення зіниць для двох основних цілей:

 1. Діагностика. Не застосовуючи мидриатики, практично неможливо досліджувати очне дно з метою діагностування таких захворювань, як, наприклад, відшарування сітківки. При цьому гостроту зору можна визначити, тільки блокуючи очні м’язи, що дають спазми. Це і роблять препарати даного призначення. Крім цього краплі використовуються, коли пацієнту необхідно підібрати окуляри;
 2. Лікування. З допомогою мідріатиків лікують різні запалення очей, їх застосовують при проведенні ряду операцій.

Види препаратів і тривалість їх дії

Виділяють два різновиди мідріатиків:

 1. Прямі. Ці медикаменти сприяють скороченню радіальної м’язи. До них відносяться такі препарати, як «Ирифрин», «Фенілефрин»;
 2. Непрямі. Вони впливають на круговий м’яз, знижуючи інтенсивність її скорочень. Такі препарати здатні не тільки розширити зіниці, але і стимулюють настроювання фокуса очі. Їх застосовують, зокрема, при спазмі акомодації. Серед таких медикаментів «Тропикамид», «Цикломед», «Мідрум».

Тривалість дії кожного препарату різна, але краплі, що застосовуються для діагностики, діють протягом кількох годин. Цього достатньо для дослідження очного яблука і постановки діагнозу. Відомо, що у світлоокий людей ефект від мідріатиків зберігається кілька довше, ніж у власників темних очей. Для постановки діагнозу новонародженим дітям і малюкам, що народилися раніше терміну, зіниці закопують менш інтенсивними препаратами, ніж дорослим.

Мидриатики, що використовуються для лікування, зберігають свій ефект набагато довше, ніж медикаменти, що застосовуються для визначення хвороби – протягом всього терміну боротьби з недугою. У ряді випадків це приносить дискомфорт для пацієнта, а при яскравому світлі і під час знаходження під прямими сонячними променями може спостерігатися сльозотеча.

Огляд мідріатиків

Деякі медикаменти, розширюють зіниці, застосовуються в офтальмології частіше, а від застосування будь-то з них медицина вважала за краще відмовитися зовсім.

«Атропін»

Представниці слабкої статі, які жили кілька століть тому, знали, як привернути увагу чоловіків – для цього потрібно розширити зіниці, щоб очі виглядали млосними і виразними.

Для цього вони застосовували «Атропін». Широко використовувався препарат і в радянській офтальмології, але сучасні фахівці практично відмовилися від цього медикаменту в силу численних його недоліків.

До основних з них можна віднести:

 • Високу токсичність крапель;
 • Велика кількість протипоказань;
 • Тривала дія. Ефект від «Атропіну» може зберігатися від декількох днів до тижня, а в деяких випадках і до 10 діб. Супроводжується його дія дискомфортом і погіршенням зору на певний період.

Незважаючи на те що ці краплі збільшують зіниці, застосовувати їх не варто, особливо самостійно, без призначення і контролю лікаря.

«Мідріаціл»

Препарат має і інші назви – «Топикамид», «Мідрум». Його дія починається приблизно через чверть години після закапування, а ефект зникає через кілька годин (не більше 3-х). Завдяки цьому функції очі швидко відновлюються. «Мідрум» можна використовувати як для дорослих, так і для дітей.

Тим не менш варто проявляти обережність при його застосуванні, якщо в очному яблуці протікають запальні процеси або внутрішньоочний тиск підвищений.

«Ирифрин»

Він використовується як для діагностики, так і для лікування захворювання очей, незважаючи на те, що тривалість його дії невелика. Ліки здатне зменшувати внутрішньоочний тиск, що також використовується в лікувальних цілях.

Його не застосовують для лікування дітей, яким ще немає 12 років, і людей у віці, які мають проблеми з серцем і судинами головного мозку.

«Цикломед»

Це одне з часто використовуваних ліків, тривалість дії якого становить 6-12 годин. Іноді пацієнти плутають його з «Ципромедом» — антибіотиком, але даний медикамент до цієї категорії не належить. У зв’язку з цим його призначають вагітним і годуючим жінкам.

Протипоказаний він дітям, яким ще немає 3-х років, і людям у віці.

Є й інші протипоказання до його призначення:

 • Непрохідність кишечнику;
 • Аденома.

«Мезатон»

Як і багато інші розширюють зіниці краплі, він має ряд протипоказань.

В їхній список входять:

 • Атеросклероз;
 • Гепатит;
 • Вагітність, лактація;
 • Панкреатит;
 • Гіпертонія.

«Аппамида плюс»

Краплі відносяться до швидкодіючих ліків. Вони починають діяти буквально хвилин через 5 після закапування, а припиняють – через пару годин. Дітям ці краплі протипоказані, так само як вагітним жінкам і годуючим мамам.

Не призначають його і в таких випадках:

 • Стенокардія;
 • Діабет;
 • Аритмія;
 • Тиреотоксикоз.

Будь-який препарат, що розширює зіницю, протипоказаний при глаукомі.

Розширення зіниць в домашніх умовах

Щоб домогтися такого ефекту, необов’язково застосовувати краплі.

Є інші способи розширити зіниці, засновані на їх фізіологічні особливості.

 • Закрийте очі і уявіть, що перебуваєте у темному приміщенні або місцевості. Дослідження показують, що при цьому на деякий час зіниці стають більше;
 • Виберіть віддалений об’єкт і постарайтеся сфокусувати на ньому свій погляд. Можна спробувати застосувати і зворотний метод – розфокусувати погляд таким чином, щоб перед очима все здавалося розпливчастим. При цьому ви повинні відчути, що очі розслабляються. У домашніх умовах це зробити нескладно, але самі ви будете не в змозі простежити за тим, яких результатів ви досягли, тому попросіть кого-небудь поспостерігати за вами або зніміть свій експеримент на відеокамеру;
 • Перебуваючи в світлому приміщенні, переведіть погляд на більш темну його частина. Око буде намагатися вловити і пропустити світло, що і призведе до розширення зіниць;
 • Механізм цього методу поки не пояснений з точки зору фізіології, але деякі люди стверджують, що такого ефекту можна домогтися, втягнувши живіт. М’язи повинні при цьому напружитися;
 • Такий же результат приносять і думки про щось таке, що змушує підвищитися адреналін. Проживати наяву ситуацію, яка здатна привести до розширення зіниць не варто, тому як в домашніх умовах це зробити важко. Її треба просто уявити.

Ні в якому разі не призначайте собі препарати самостійно не пройшовши обстеження і не порадившись з лікарем, а ось випробувати не медикаментозні методи можна. Вони дадуть короткочасний ефект, але нашкодити вашому здоров’ю не зможуть.

Залишити коментар