Краплі для розширення зіниць

Краплі для очей для розширення зіниць використовуються у двох випадках. По-перше, для діагностики офтальмологічних розладів. По-друге, з метою лікувально-профілактичного впливу.

Зіниця – це темний отвір райдужної оболонки ока, діаметр якого залежить від кількості і сили проникаючого світла. Світлові промені проникають вглиб зіниці, там переломлюються і відображаються на сітківку. При тьмяному світлі зіниця розширюється рефлекторно. Роботу зіниці забезпечують радіальна і кругова м’язи райдужної оболонки. Вони в свою чергу підконтрольні симпатическому і парасимпатическому нервах відповідно.

Препарати, що викликають ефект розширення зіниці, називаються мідріатиками. У діагностичних цілях, застосовуючи краплі для очей для розширення зіниці, лікарю легше провести обстеження очного дна і виявити, наприклад, відшарування сітківки. Також завдяки цим коштам, блокуючи очні м’язи, можна визначити гостроту зору пацієнта, що в свою чергу необхідна умова для підбору офтальмологічних аксесуарів.

У лікуванні мидриатики використовуються в цілях підготовки органу до операції, а також при різних запаленнях.

Назви крапель для розширення зіниць

Всі препарату мидриатики діляться на 2 групи: прямого і непрямого дії. Перші призначені для стимулювання скорочувальної здатності радіальної м’язи, другі – знижують інтенсивність скорочень кругової м’язи.

Ось деякі назви крапель для розширення зіниць:

  1. Атропін – сильнодіючий препарат, має ряд протипоказань, володіє тривалістю ефекту, бажано не використовувати без призначення.
  2. Мідріаціл (Мідрум, Тропикамид) – ефект проявляється через півгодини, триває не більше 3 годин. Не рекомендовані при очному тиску і наявності запальних процесів.
  3. Ирифрин – лікувально-профілактичний засіб, що знижує внутрішньоочний тиск. Не дозволений до застосування дітям до 12 років, престарілим людям, страждаючим захворюваннями серця і судин мозку.
  4. Цикломед – найбільш часто використовуваний препарат тривалої дії. Обмеження по використанню: малолітні діти, старики.
  5. Мезатон – бажано використовувати за рецептом.
  6. Апамида плюс – швидкодіючі, швидкоплинного ефекту. Має ряд серйозних протипоказань.

Всі краплі для розширення зіниць протипоказані при глаукомі. Коли лікар призначив Вам препарат, перед використанням обов’язково ознайомтеся з інструкцією, особливо з розділами дозування, протипоказань і побічних ефектів.

Час дії крапель для розширення зіниць

В залежності від того, з якою метою використовуються очні краплі, що розширюють зіницю, підбирається той чи інший препарат. Так, наприклад, для проведення діагностики очного дна використовується Тропикамид, тривалість дії якого не перевищує 3 годин.

Для проведення комплексного обстеження з метою підбору окулярів, а також при першому дослідженні рефракції у дітей та підлітків використовуються препарати, що викликають тривалу циклоплегию (медикаментозний параліч акомодації). Час дії Цикломеда – крапель для розширення зіниць – до 12 годин, а Атропіну – мінімум 1-2 доби. В деяких випадках дія Атропіну може зберігатися більш тривалий період (більше тижня), що суттєво впливає на комфортність і гостроту зорової функції.

Препарати, які призначаються в лікувальних цілях, зберігають почуття дискомфорту протягом усього курсу терапії. Пацієнту рекомендовано на час лікування відмовитися від водіння транспортного засобу, менше працювати за комп’ютером, менше читати, дивитися телевізор. Тобто менше напружувати органи зору. Постійно розширені зіниці роблять очі чутливими до яскравого світла, від чого може з’явитися сльозоточивість. Найкраще закапувати очі ввечері перед відходом до сну.

Якщо лікуванню піддається тільки одне око, то блокування акомодації може викликати розлад бінокулярного зору: двоїння в очах, нудота, запаморочення. Щоб позбутися від неприємних відчуттів, можна на час дії препарату використовувати непроникну марлеву пов’язку на око.

Точно дотримуйтесь рекомендацій лікаря щодо використання очних крапель для розширення зіниці. Сильнодіючі мидриатики застосовуються під суворим наглядом фахівця, щоб знизити ймовірність прояви небажаних наслідків. Якщо ж Ви будете уважні до ходу терапії, то адаптивний період пройде без наслідків, як і лікування в цілому.

Залишити коментар