Козячий сир: користь і шкода, калорійність різних сортів

Асортимент сирів і сирних продуктів на вітчизняних прилавках переважно обмежується стандартними «Голландським», «Пошехонским», «Російським» і їм подібними – виробленими з коров’ячого молока. Однак сир може бути приготовлений і з козячого. Переважно на ньому засновано іспанський Манчего, ще трохи більше десятка різних сортів.

У чому користь і шкоду козячого сиру, кому його рекомендовано вживати?

Загальні характеристики сиру з козячого молока

Якщо говорити про смакові якості цього продукту, незалежно від сорту він буде ніжніше, ніж сир з коров’ячого молока, але природного цукру в ньому менше. Запах при цьому у нього тонше, навіть у деяких французьких різновидів з цвіллю, хоча якщо Ви будете вибирати козячий сир безпосередньо по запаху, купуйте голландська – на відміну від французького він майже не має аромату.

Калорійність козячого сиру залежить від конкретного сорту, особливостей його виробництва, добавок:

  • У 100-грамовому шматочку бринзи з козячого молока знаходиться близько 253 кКал, де 20 г жирів і 17,9 г білка.
  • У 100-грамовому шматочку сиру качотта з козячого молока міститься 292 кКал, при цьому білків тут 26 м, а жирів – 22 г.
  • У 100-грамовому шматочку іспанського Манчего набагато більше калорій – цілих 395 кКал. В них 32 г жирів і тільки 24 г білка.

Як і у випадку з сирами з козячого молока, більш м’які і менш витримані козячі сорти мають відносно низьку калорійність і жирність, в той час як тверді по енергетичній цінності можуть досягати 400 кКал (на шматочок вагою 100 г).

Користь козячого сиру для організму

Головна перевага такого сиру – більш просте засвоєння: козяче молоко легше переноситься організмом, ніж коров’яче, оскільки його жирові клітини за структурою значно ближче до людських. Це знижує навантаження на травний тракт.

Крім того, фахівці відзначають і знижений вміст холестерину, а також жирів, що робить козячий сир хорошим варіантом для осіб, які дотримуються дієти. Важливо і те, що в ньому мало лактози, тому при лактазной недостатності він не такий небезпечний, як коров’ячий сир.

Що стосується корисних властивостей козячого сиру, то в першу чергу він постачає в організм навіть більша кількість кальцію, ніж продукт з коров’ячого молока, тому він необхідний всім, хто страждає захворюваннями опорно-рухового апарату. Виняток становлять лише особи з відкладенням солей – їм протипоказаний будь сир.

Крім того, козячий сир абсолютно гіпоалергенний, має в своєму хімічному складі більше сотні бактерій і допомагає нормалізувати обмінні процеси в організмі. Якщо ж не проводити порівняння козячого сиру з коров’ячим або овечим, потрібно обов’язково згадати про наявність у ньому фосфору, вітаміну В2, ретинолу і білка, яким можна заповнювати дефіцит цього елемента у осіб, що не вживають м’ясо.

Шкода козячого сиру та протипоказання

Як вище зазначалося, небезпека здоров’ю (особливо травленню) козячий сир у порівнянні з коров’ячим несе значно меншу, проте і у нього є недолік.

Якщо він виготовлений з непастеризованого молока, у ньому можуть міститися збудники туберкульозу або сальмонели. Хоча деякі фахівці вважають, що власні бактерії козячого молока нейтралізують діяльність патогенних мікроорганізмів, тому побоюватися нічого.

Лікарі нагадують, що сир – продукт з підвищеною кислотністю, тому він не рекомендований особам, що страждають виразковою хворобою, гастритом, гастродуоденітом, а також під час загострення захворювань шлунково-кишкового тракту.

Крім того, не виключений можливу шкоду козячого сиру здоров’ю, якщо були порушені терміни та умови зберігання: загорнутим у вощений папір такий сир, якщо він м’який (тобто молодий) можна тримати в холодильнику не довше 14-ти діб, а ось витриманий зберігається до 90 днів.

Що стосується подачі козячого сиру, то його можна вживати в холодному і плавленому вигляді, додавати в салати до будь-яких овочів і фруктів, подавати з медом i червоним вином, використовувати для посипання в пасту і різотто. Деякі м’які французькі сорти навіть підходять для приготування на грилі.

Залишити коментар