Косоокість у дітей і новонароджених: причини, лікування, профілактика

Порушення зору, при якому при погляді прямо, спостерігається відхилення в положенні очей. До 2-3 тижнів новонароджений ще не вміє фіксувати погляд у зв’язку з недостатнім розвитком нервової системи, але в міру його дорослішання зорова система формується.

З 5 тижнів у нормально розвивається дитини формується бінокулярний зір, але косоокість періодично з’являється ще до півроку. Коли повинно проходити косоокість у новонароджених? Вважається, що до 6 місяців дитина вже здатна сприймати предмети тривимірно, але повністю зоровий апарат формується тільки до 10-12 років.

Якщо косоокість спостерігається у дітей від 1 року до 3 років, то необхідно починати лікування одразу ж після встановлення діагнозу.

Причини косоокості та його наслідки

Лікування косоокості у дітей починається після з’ясування причин його появи.

На його виникнення впливають:

 • генетичні фактори;
 • важкий перебіг вагітності;
 • передчасні пологи;
 • захворювання м’язів, нервової системи, головного мозку;
 • аномалії формування і розвитку;
 • порушення рефракції;
 • пухлини в органах зору;
 • травматичні ураження;
 • інфекційні захворювання.

Якщо причинами косоокості у дітей до року є спадкові захворювання або внутрішньоутробні патології, формування зорового апарату варто приділяти особливу увагу, та віднести таких дітей до групи ризику.

Часто батьки займаються даною проблемою тільки тому, що турбуються про зовнішній вигляд свого чада. Однак страждає не тільки зовнішність, погіршується гострота зору і здатність до об’ємного сприйняття предметів.

Виявлення патології

Вперше очі дитини офтальмолог обстежує в його 3 місяці. Під час огляду оцінюється форма очної щілини, її ширина, вимірюються розміри очних яблук, можливість руху. При огляді органу зору обстежують стан зіниць і кришталика, наявність або відсутність змін очного дна і склоподібного тіла.

Обстеження проводяться за допомогою офтальмоскопа – немовля реагує на світну точку.

В 6 місяців вже можна виявити тип косоокості:

 • співдружня;
 • паралітична;
 • розходиться;
 • збіжний;
 • вертикальне.

Очі дитини стежать за рухом яскравої іграшки, яку присувають до них або відсувають. За допомогою подібного обстеження визначаються рефракція і кут відхилення зору.

Остаточно захворювання очей діагностують до 3 років. Але до цього віку вона вже може мати набутий характер. Провокують стан короткозорість, астигматизм, хвороби нервової та ендокринної систем, травматичні впливу та наслідки інфекційних захворювань.

У дітей віком 3 років вже можливо провести пробу з прикриттям. Це дозволяє виявити навіть приховане косоокість, при якому відхиляється один з органів зору, якщо другий виключити з зорового процесу, прикривши рукою.

Для перевірки рефракції очей необхідно підготувати малюка заздалегідь – за 5 діб починають капати атропін.

Гострота зору перевіряється з допомогою спеціальної таблиці, а бінокулярна функція – за допомогою цветотеста.

Лікування косоокості

Чим раніше починається лікування, тим більше шансів виправити стан. Навіть якщо терапевтичні заходи задіюються при перших симптомах захворювання, воно відразу не проходить. Для виправлення косоокості потрібно не менше 2-3 років, і жити доведеться відповідно до медичних рекомендацій.

Співдружня косоокість лікується поетапно:

 • Спочатку лікування спрямоване на вироблення навику до рефракції – для цього на немовлят з 6 місяців надягають спеціальні окуляри з пластиковими лінзами. Окуляри доводиться носити постійно;
 • Через 3 тижні постійного носіння окулярів починають плеоптическое лікування – намагаються вирівняти гостроту зору обох очей – виправити амбліопію.

Для цього застосовують як медикаментозні засоби, так і комп’ютерні методи – наприклад, засвічування сітківки ока, що краще бачить. Вибір способу залежить від віку дитини і клінічної картини захворювання;

 • До прямої оклюзії вдаються, коли малюкові виповнюється 4 роки – не раніше. Один окуляр очок – перед оком, що краще бачить – закривають. Починають закривати очей за 20 хвилин, поступово збільшуючи час розробки хворого органа зору. Кожні 2 тижні дитини водять до офтальмолога, щоб коригувати лікування і час оклюзії. Існує досить вправ, які допомагають вирішити завдання, як виправити косоокість. При зорі 0,2 діоптрії ефективні заняття з амблиотренером і макулотестером – спеціальними офтальмологічними приладами;
 • Після того як гострота зору обох очах вирівнюється і з’являється рефракція, починається ортоптичне лікування. Його мета – формування бінокулярного зору. Для цього застосовується ще один прилад – синоптофор;
 • Потім приходить черга діплоптики – з допомогою даного методу дають поштовх до розвитку самостійного бінокулярного зору, а також з дитиною виконують вправи, що сприяють розвитку очних м’язів. На цьому етапі може використовуватися спеціальний апарат – конвергенцтренер.

Якщо ж лікування виявилося неефективним, косоокість вроджене або його кут занадто великий, то доводиться вдаватися до оперативного втручання. У деяких випадках операції доцільно проводити в декілька етапів, оцінюючи позитивні зміни та коригуючи методи впливу.

Прогноз до лікування

Чим раніше розпочато лікування, тим більше шансів виправити зір і усунути косметичний дефект. У дитини дошкільного віку аномалію розвитку можливо усунути практично повністю і в подальшому йому навіть може не знадобитися корекція зору окулярами або лінзами.

Найбільш легко вдається подолати співдружня акомодаційна косоокість – коли очі косять одночасно або по черзі, відхиляючись на постійний кут.

Якщо паралітична косоокість – стан, коли м’язи, що відповідають за рухи очних яблук, паралізовані частково – виявляється у дитини шкільного віку, то повністю усунути її неможливо. До косоокості приєднатися порушення зоровий функції, яке буде посилювати по мірі дорослішання.

Точний прогноз захворювання лікар може дати тільки через рік після початку терапевтичних заходів.

Профілактика косоокості у дітей

Якщо в родині є випадки захворювання, то необхідно кожні 2-3 місяці протягом першого року життя дитини відвідувати з ним офтальмолога. У цьому випадку лікування вдається почати при прояві перших симптомів.

З якою-небудь із сторін ліжка не варто вішати предмети, що привертають увагу малюка. Брязкальця слід розміщувати не нижче, ніж на відстань витягнутої руки дитини.

Не можна лякати дитину, робити перед його обличчям різкі рухи. У більш старшому віці дітей слід оберігати від психологічних і фізичних травмуючих впливів.

Потрібно стежити, щоб у лежачого в колясці або ліжечку немовляти обидва ока отримували навантаження рівномірно. Для цього слід його в ліжечку перевертати – головою спочатку в одну, а потім в іншу сторону; забезпечити вільний доступ до коляски і нагинатися до нього з різних сторін.

Вік, з якого можна дивитися телевізор або грати на комп’ютері, визначається 3 роками. Спостерігати за подіями на екрані можна тільки у вертикальному положенні – сидячи або стоячи.

Коли дитина досягне шкільного віку, необхідно стежити за освітленістю приміщення під час занять, вибирати книжки з великим шрифтом, а на екрані комп’ютера встановлювати так зображення, щоб напружуватися не доводилося.

Якщо у дитини вже є проблеми із зором, не можна допускати зорової втоми. До щоденних занять спортом або фізкультурою потрібно додати вправи для очей.

Необхідно провести роз’яснювальну бесіду з дітьми, що оточують малюка в садочку, школі чи дворі. Інакше діти можуть сміятися над тим, що дитина має особливі окуляри.

В цьому випадку він буде знімати окуляри поза домом, і ефективність лікування значно знизиться. Під час консервативної терапії слід забезпечити дитині максимальний психологічний комфорт.

Залишити коментар