Кортизол: норма у жінок

Кортизол – це гормон, який є основним глюкокортикоїдом. Його секреція контролюється адренокортикотропного гормону і змінюється протягом дня. Роль цього гормону полягає в регулюванні метаболізму вуглеводів, жирів, білків, іонів і води. Отже, кортизол: норма у жінок.

Що собою являє кортизол?

Кортизол – гормон, що виробляється залозами. Він грає важливу роль в балансі глюкози в крові і вивільнення цукру з резервів організму у відповідь на запит підвищеної енергії. Кортизол також сприяє обміну жирів і білків, ліпідів. Він грає протизапальну роль, бере участь у регуляції сну і управлінні стресом.

Секреція кортизолу прив’язана до фіксованого ритму: гормон досягає максимального значення між 6 і 8 годинами ранку, а потім поступово зменшується до вечора, коли його рівень мінімальний. Таким чином, гормон кортизол виконує в організмі ряд життєво важливих завдань. Розглянемо їх докладніше.

Антистрес

Кортизол — найважливіший антистресовий гормон організму, що захищає його від негативного впливу високих рівнів стресу і забезпечує розумну коригування в залежності від зовнішніх факторів, наприклад, реакцію на небезпеку. Без кортизолу людини нежиттєздатний, тому що стрес постійно навколо нас: починаючи від ранкового недосипання і закінчуючи гострими і хронічними інфекціями.

Протизапальну дію

Кортизол бере участь у запальних реакціях і має потужну протизапальну дію. Завдяки цій функції запалення в організмі не дуже поширюється, а від невеликого його впливу великої біди не буде.

Імунорегулятор

Кортизол тісно пов’язаний з імунною системою. Його завдання полягає в тому, щоб обмежити надмірну реакцію імунної відповіді організму на зовнішній вплив. Люди з високим рівнем кортизолу мають більш слабку імунну систему.

Енергозабезпечення

Кортизол допомагає інсуліну в контролі над рівнем цукру в крові. Стрес споживає багато енергії, що забезпечується мобілізацією цукру. Через його рівень в крові ліфтинговий ефект кортизолу гарантує, що в організмі при необхідності швидко вивільниться достатню кількість енергії.

Вплив на судини

Кортизол надає звужуючий вплив на судини, таким чином, спрацьовує ефект підвищення кров’яного тиску. Тому люди з низьким рівнем кортизолу схильні до зниженого кров’яного тиску.

Гормон кортизол: норма у жінок

Як вже було сказано, рівень кортизолу в крові коливається протягом дня. Причому його концентрація може визначатися як у плазмі крові, так і в слині чи аналізі сечі. Серед чоловіків, жінок і дітей, нормальні значення рівня кортизолу в крові становлять:

 • Максимальна ранкова концентрація в сироватці крові дорівнює 45-225 мкг/л. В денний час, між 15 і 17 годинами, рівень знижується до 30-165 мкг/л.
 • Концентрація у слині близько восьмої ранку становить від 0,15 до 1,00 мкг/дл, а в 22 години – від 0,07 до 0,22 мкг/дл.
 • Нормальна концентрація кортизолу в аналізі сечі, зібраному протягом 24 годин, становить від 21 до 150 мкг/л.

Як правило, для об’єктивного аналізу використовують венозну кров, відібрану в ліктьовому згині. Зразок крові повинен бути швидко оброблений і заморожений перед аналізом. Здача аналізу проводиться вранці під час максимальної секреції гормону — від 7 до 9 годин ранку, в розслабленому стані пацієнта і при мінімальному впливі стресу і фізичного навантаження.

Таким чином, нормальні значення кортизолу в крові у жінок в залежності від часу відбору проб матеріалу виглядають так.

Час відбору проб, годину Норма кортизолу у жінок, мкг/дл Значення, мкг/л
8 10-25 100-250
12 7-17 70-170
16 6-11 60-110
20 4-9 40-90
24 2-7 20-70

Відхилення від норми та пов’язані з ними небезпеки

Рівні кортизолу підвищені при стресі, гіпоглікемії і вагітності. До високих значень концентрації гормону також призводить гіперактивність надниркових залоз, яка може виникнути, наприклад, при пухлини їх кори. Але є й інші причини підвищених значень гормону:

 • секретуючі пухлини;

 • адренокортикальные пухлини;
 • алкоголізм;
 • депресія;
 • надмірна вага, ожиріння;
 • аденома надниркових залоз;
 • анорексія;
 • цироз печінки;
 • психоневрологічні захворювання;
 • стан шоку;
 • інфаркт міокарда;
 • інсульт.

Ми вже згадували, що активність кори наднирників по синтезу кортизолу стимулюється адренокортикотропного гормону, який виробляється гіпофізом. Пухлина гіпофіза може викликати занадто велике виробництво цього гормону, що, в свою чергу, провокує підвищений рівень кортизолу в крові. При патологічно підвищених рівнях кортизолу мова може йти і про синдром Кушинга, коли в корі надниркових залоз збільшується продукування гормонів, обумовлена гіперплазією гіпофіза або його пухлиною.

Рівень кортизолу може бути надто низьким, коли наднирники не функціонують належним чином. Це відбувається при недостатності надниркових залоз внаслідок хвороби Аддісона або якщо гіпофіз виробляє занадто мало адренокортикотропного гормону.

Також причиною низьких значень кортизолу можуть бути:

 • вроджені гіперплазії кори надниркових залоз;
 • підвищене утворення андрогенів;
 • лікування із застосуванням гормональних засобів — кортикостероїдів.

Наприклад, різні форми кортизону можуть бути використані в якості лікарських засобів для лікування таких патологій, як алергії, ревматичні захворювання або астма.

Важливо розуміти, що висновки за результатами аналізу на вміст кортизолу самі по собі не представляють діагнозу. Саме тому обов’язково слід проконсультуватися з лікарем, а можливо, і пройти додаткові обстеження для уточнення діагнозу і вибору методики лікування. Результати можуть також змінюватися в залежності від використовуваного способу аналізу в лабораторії.

Залишити коментар