Короткозорість — це мінус чи плюс?

Проблеми із зором можуть бути не тільки вродженими, але і набутими. Останнім часом людей, які втратили можливість добре бачити, стає все більше. Якщо людині поставлений діагноз «короткозорість», його зацікавить, це мінус або плюс. Купуючи окуляри або лінзи, потрібно мати рецепт лікаря і розуміти, чому вам потрібні саме такі скла.

Офтальмолог, який виявив у пацієнта короткозорість, обов’язково повідомить, що при такому діагнозі необхідно носити коригувальні лінзи з «мінусом». Але навряд чи у доктора вистачить часу і терпіння для докладних пояснень, що змінилося у вашому органі зору і що саме перетворилося в «мінус». Це не означає, що доведеться залишатися в невіданні: прогалини в знаннях можна заповнити самостійно. Давайте цим і займемося!

Недуга з математичним знаком

Короткозорість (міопією) називають порушення фокусування зору, в результаті якого зображення виникає перед сітківкою (в нормі картинка повинна відображатися на сітківці).

З-за такого явища людина перестає розрізняти предмети, які знаходяться далеко від нього. Середня довжина людського ока людини від рогової оболонки до середини сітківки становить 23,5 мм. Але іноді трапляється так, що очей починає збільшуватися, в результаті чого ідеальна фокусування стає неможливою. Короткозорий орган зору більше нормального на 1-7 мм, а іноді і більше. Кожне подовження очі на 1 мм додає 3,0 діоптрії міопії. Діоптріями вимірюється оптична сила, тобто здатність заломлення світла. Дана одиниця виміру зворотна відстані до фокуса.

Якщо під час перевірки гостроти зору пацієнта не вдається прочитати одну або кілька рядків, які знаходяться нижче першої, а також букви, що знаходяться нижче рядка, що позначає норму, то, скоріше всього, його можливість бачити закрався підступний «мінус». При зневажливому ставленні до рекомендацій лікаря, а також з віком короткозорість починає збільшуватися.

Мета носіння окулярів або контактних лінз – перемістити фокус в центральну частину сітківки, щоб зір знову стало нормальним. Впоратися з цим завданням можуть увігнуті розсіюючі скла — саме вони дають діоптрії зі знаком «мінус».

Розрізняють такі ступені розвитку міопії.

Слабка — від -0,25 до -3 діоптрій

Таке порушення лікарі навіть не вважають захворюванням: на їхню думку, швидше за все, мова йде про особливості зору, які є у більшості з тих, хто страждає на короткозорість. Знаючи, мінус чи плюс, нескладно здогадатися, що значення менше -1 некритичні: можливо, проблема прихована лише в спазмі акомодації.

Середня — від -3, 25 до -6 діоптрій

Як вже зазначалося, міопія має властивість прогресувати. Відхилення від -3,25 до -6 діоптрій свідчить про наявність перших ознак дистрофії очного дна. Також починає дивуватися область сліпого плями, звужуються судини сітківки.

Висока — від -6, 25 до -15 діоптрій

Така ступінь короткозорості дуже небезпечна, тому що нерідко викликає важкі ускладнення. Надмірне подовження очі розтягує сітківку, внаслідок чого вона стоншується і може розірватися, відшаруватися від судинної оболонки. Якщо сітківка серйозно пошкодиться, зір зникне повністю не відновиться. Також міопія може спровокувати інші хвороби, що призводять до сліпоти, – глаукому та катаракту.

При збільшенні очі в довжину на 1 мм міопія зростає на -3,0 діоптрії. Ступінь короткозорості залежить від того, наскільки патологічно виріс орган зору.

Отже, короткозорість діагностують, коли людина погано бачить удалину. Оптика очі може змінюватися і в протилежну сторону — тоді розвивається далекозорість. Це мінус чи плюс? Звичайно, відкоригувати «недуга-антагоніст» можна тільки «плюсовими» лінзами.

Межі короткозорості

Короткозорі люди часто цікавляться у медиків, у чому причина їх хвороби. Чому очі починають рости в довжину, наукою не встановлено, але вчені виділяють наступні фактори ризику:

 • спадковість;
 • тривале зорове навантаження;
 • порушення гігієни письма і читання;
 • носіння неправильно підібраних лінз.

Запідозрити «мінусове» порушення фокусування зору можна при:

 • труднощі під час розглядання предметів, розташованих далеко;
 • розмитості контурів предметів;
 • відчуття, що все навколо помітно втрачає чіткість;
 • збереження гарного зору поблизу.

Першими дзвіночками цієї офтальмологічної патології помітними в побуті можуть бути:

 • постійна, іноді неусвідомлене бажання примружити очі при уважному розгляданні все, що знаходиться на віддалі (транспорту, написів, номерів будинків тощо);
 • піднесення книги занадто близько до обличчя при читанні.

Крім звичайної перевірки зору з допомогою таблиці, для підтвердження діагнозу «міопія» необхідно пройти:

 • візометрію;
 • периметрию;
 • скиаскопию;
 • рефрактометрія;
 • тонометрія;
 • офтальмоскопія;
 • огляд очного дна з лінзою Гольдмана;
 • ультразвукове дослідження.

Терапія короткозорості включає кілька методів:

 • медикаментозний (аскорбінова кислота, вітаміни групи В, засоби проти спазму акомодації, препарати кальцію, тканинна терапія);
 • коригувальний (носіння окулярів або контактних лінз з мінусовими значеннями на 1 диоптрию менше, ніж зазначено в результатах обстеження);
 • хірургічний (склеропластика або заміна кришталика);
 • корекція лазерним променем.

Існує помилкова короткозорість — тоді очки мінус або плюс не потрібні. Це порушення зору не спровоковано змінами в очах. Причина погіршення видимості – постійні заняття, пов’язані з наглядом за речами, які знаходяться занадто близько. Це читання, письма, шиття або в’язання. «Несправжню» міопію лікують вправами і медичними препаратами.

При виявленні короткозорості потрібно розібратися, чому змінився стан очей і як повернути собі 100 % зір. Якщо лікар призначить носити окуляри або контактні лінзи, необхідно мати на увазі, що предмети, що знаходяться далеко, стануть чіткими завдяки склу з «мінусовими» діоптріями. Саме вони допоможуть, якщо золота середина між плюсом і мінусом зникла, поступившись місцем зорових порушень.

Залишити коментар