Комплекс вправ для профілактики плоскостопості

Найчастіше, ознаки плоскостопості у дітей помічають самі уважні батьки, тому постає питання, що робити, як зупинити розвиток хвороби і попередити її появу. Визначити захворювання можливо власними силами будинку.

Метод визначення плоскостопості вдома

Батькам не доведеться бігти до лікаря, щоб проходити дослідження, досить використовувати підручні засоби. Необхідно підготувати аркуш паперу, зеленкою або соняшниковим маслом змастити стопи дитини і поставити його на листок. За відбитками можна визначити, чи розвивається у дитини плоскостопість.

Використовуючи деякі рекомендації можна точно визначити, чи існують відхилення у дитини. По-перше, слід провести пряму лінію по всіх помітних місцях внутрішньої частини стопи ноги дитини, уздовж. По-друге, необхідно провести другу лінію перпендикулярно першим, вона перетинає слід у самих вузьких місцях. Після цього, другу лінію необхідно розділити на три однакові відрізки. Таким чином, все в порядку, якщо слід на папері займає один невеликий відрізок або третю частину всієї лінії.

У віці до п’яти років важко самостійно поставити діагноз, тому що в стопі дитини утворюється жирова клітковина, але якщо у батьків з’явилися сумніви, краще сходити на прийом до лікаря і не запускати можливі симптоми.

Профілактика плоскостопості

Щоб не запускати розвиток хвороби або ще краще попередити її появу, важливо пам’ятати про рекомендації фахівців.

Періодично ходити на прийом до ортопеда, слід тренувати і не запускати формування стопи дитини, для цього використовувати спеціальні засоби, наприклад, масажні килимки або ортопедичні пристосування, можна ходити ніжками по великих каменях або гальці. Не забувати щодня приділяти трохи часу лікувальної гімнастики, періодично відвідувати масажні курси.

Крім того, купувати дитині з дитинства тільки комфортну і зручну взуття, для виготовлення якої виробники використовують тільки натуральні матеріали. Визначити якість і практичність взуття можна за допомогою деяких ознак, наприклад, підошва вироби повинна добре гнутися, задник повинен бути зафіксований, ну і річ повинна повністю відповідати розмірам дитячої ноги.

В якості профілактики плоскостопості необхідно купувати спеціальні устілки для дитячого взуття, масажні або ортопедичні. Батьки також повинні контролювати вагу дитини, тому що це один з факторів, який негативно впливає на формування стопи. Діти повинні відпочивати, не перевантажувати себе фізичними навантаженнями, уникати травм на ногах.

Комплексні вправи гімнастики при плоскостопості

Лікувальні вправи слід виконувати разом з батьками, є такі пози, коли малюк може самостійно не втримати рівновагу, тому йому необхідна страховка.

Вправа 1. Сісти на стілець і ноги поставить на підлогу, в такому положенні підтискати пальці ніг 5 разів по 5 підходів. Потім, притискаючи п’яти до підлоги піднімати на себе ступні ніг, також 5 разів, і навпаки. Далі, підняти великий палець ноги 5 разів, спочатку на правій нозі, потім на лівій. Вправа завершується простими рухами пальців, які необхідно по черзі підняти, ступні повинні бути повернуті всередину, п’ятки притискаються до підлоги.

Вправа 2. Ноги поставити на підлогу, сидячи на стільці, великим пальцем лівої ноги необхідно провести по гомілці правої кінцівки, зверху вниз, і навпаки. Складність вправи можна збільшити, якщо спробувати великими пальцями ніг по черзі одягнути носок.

Вправа 3. У сидячому положенні, треба поставити одну ногу на підлогу, другу на м’яч. Предмет слід катати тільки ногою без допомоги сторонніх предметів, 5 разів в різні боки, по черзі міняючи ноги. Після виконання вправ, м’яч обхопити двома ногами і підняти 5 разів.

Вправа 4. Сісти на стілець і підготувати додаткові невеликі приналежності, наприклад, тканина, качалку або маленькі деталі. Стопою і пальцями ноги необхідно виконувати різні операції, наприклад, складати тканину або катати качалку, збирати невеликі деталі в тканину, пересувати їх з одного місця на інше.

Вправа 5. Стоячи на ногах, піднятися на пальці і походити трохи на місці, потім, стати на зовнішній край стопи і пересуватися вперед по прямій.

Вправа 6. Зайняти рівне положення стоячи, п’яти притиснути до підлоги, присідати 5 разів, можна ходити по дощечки або камінцями, пробувати утримувати баланс на мячі.

Вправа 7. На підлогу покласти дощечку і встати на неї ногами, присідати 5 разів. Потім, стояти вздовж дощечки на одній нозі, змінювати праву і ліву кінцівку по черзі. Аналогічні вправи слід виконувати, тільки стоячи на досці поперек. В кінці трохи походити по поверхні дошки приставним кроком.

Масаж при плоскостопості

Додатково разом з вправами можна виконувати і масаж ніг, для профілактики або лікування плоскостопості. Як правило, фахівці рекомендують ходити на процедури до професійних масажистів, а в домашніх умовах використовувати масажні креми або гелі.

Перш, ніж приступити до самомасажу, необхідно розігріти руки, для цього потерти долоні, процедуру виконують по ходу руху венозної крові, а саме, від стопи у бік колінного суглоба. Масаж починають з розтирання області поверхні гомілки, можна погладжувати або розминати.

Масажувати передню поверхню гомілки і стопи слід з боку тильної, спочатку розминають пальці ніг і в процесі рухаються до середини вище. Погладжувати необхідно повною долонею, знизу і в верх, крім того, можна розминати цю область пальцями рук по напряму спіралі.

Після рекомендованих процедур, масаж гомілки і стопи виконується в довільному порядку, наприклад, згинають і розгинають, обертають проти годинникової стрілки, і, навпаки, за напрямом. Можна масажувати область підошви, починаючи від основи пальців ніг до п’яти, погладжувати, розтирати або виконувати легкі натискання.

Масажні процедури виконують та в ділянці великого пальця ноги, а також і інших пальців. Після виконання масажу, процедуру закінчують погладжуванням протягом 5-8 хвилин долонями стоп і гомілки ніг.

ЛФК при плоскостопості

Лікувальна фізкультура при плоскостопості корисна, особливо ранніх стадіях захворювання, результат може бути дуже сприятливий.

Але виконувати вправи слід регулярно і систематично, щоб домогтися позитивного результату. Комплекс лікувальної фізкультури передбачає не тільки гімнастику і вправи, але й інші методи боротьби з захворюванням, наприклад, ходьба на зовнішніх склепіннях стопи, на шкарпетках, або косолапое пересування.

Ходьба на носках при напівзігнутих колінах, або, навпаки, при високо піднятих, пересування по ребристій, скошеної або похилій поверхні. Плоскостопість краще попереджати, ніж лікувати, наприклад, дітям, у яких немає плоскостопості, але є передумови до його формування, лікарі прописують спеціальні профілактичні вправи.

Можна катати качалку або м’яч, по черзі, різними ногами у різних напрямках. Також покласти рушник чи серветку на підлогу, сісти поруч, щоб стопи повністю стояли рівно, і спробувати пальцями ніг підтягти до себе предмет.

Сидячи на підлозі, пальцями однієї ноги затиснути олівець, а інший притримувати листок паперу, і спробувати намалювати різні фігурки. Сісти на підлогу, зігнути коліна і стопи притиснути до підлоги, підігнути пальці і спробувати підтягнути до них п’яту, вправа нагадує рух гусениці. Таку вправу слід виконувати до тих пір, поки пальці ніг не перестануть стикатися з підлогою.

Є ще одна корисна вправа, притиснути стопи обох ніг так, щоб коліна були розведені в сторони, випрямляти ноги, не порушуючи цього з’єднання. У сидячому положенні з прямими колінами розгортати в різні сторони по колу стопи.

Сидячи на стільці, поставити стопи на підлогу, між ногами має бути невелику відстань, достатньо 20 див. потім, з’єднувати і роз’єднувати п’ятки ніг, при цьому пальці не повинні відриватися від підлоги.

Додатково, про те, як правильно виконувати профілактичні вправи і гімнастику при плоскостопості, покаже відео

Залишити коментар