Колоновидна яблуня: посадка й догляд, сорти

У 1964 році вперше в Канаді один садівник виявив на своїй ділянці незвичайну яблуню. На ній практично не було розлогих гілок, але вона рясніла величезною кількістю плодів. З тих пір світ дізнався про такий сорт, як колоновидна яблуня. Посадка і догляд за таким плодовим деревом вимагають певних знань і зусиль. Про це ми сьогодні і поговоримо.

Колоновидні яблуні: плоди мутації

В нашій країні, а точніше на теренах пострадянського простору, про колоновидної яблуні вперше заговорили в 1972 році. Завдяки копіткій роботі селекціонерів садівники отримали можливість вирощувати на своїх ділянках різні види дерев. Колоновидна яблуня отримала таку назву через тонкого одиночного стовбура, який практично не має пагонів.

Сучасному світу садівництва відомо кілька сортів описуваних яблунь. Їх можна умовно розділити на три категорії:

 • карликові;
 • високорослі;
 • напівкарлик.

Також сорти цього прекрасного дерева з наливними плодами діляться за їх типом:

 • літні;
 • осінні;
 • зимові.

У Підмосковному регіоні на своїх присадибних ділянках багато столичні жителі з задоволенням вирощують колоновидні яблуні. Найкращими для Підмосков’я вважаються наступні сорти:

 • «Президент»;

 • «Останкіно»;

 • «Медок»;

 • «Васюган»;

 • «Малюха»;

 • «Валюта».

При вирощуванні яблунь описуваного типу обов’язково потрібно враховувати кліматичні умови. На жаль, наші суворі зими не дозволяють садівникам радіти врожаю, зібраного з колоновидна яблунь, виведених в Канаді або Америці. А щоб яблуня плодоносила протягом 10-15 років, слід не тільки подбати про правильний догляд за нею, але і ретельно вибрати сорт. Наша кліматична зона дозволяє вирощувати тільки зимостійкі сорти колоновидна яблуневих дерев.

Правильний догляд – запорука багатого врожаю

Як уже неодноразово говорилося, яблуні колоновидна сортів – відмінне рішення для власників невеликих заміських ділянок. Ви можете посадити деревця дуже компактно, при цьому сезонний врожай неодмінно порадує вас і кількістю, і якістю наливних яблук.

Перш ніж ми поговоримо про особливості догляду за найбільш популярними в нашому регіоні сортами яблунь, хотілося б звернути увагу на загальні аспекти їх посадки:

 • Висадка саджанців проводиться обов’язково навесні. При цьому потрібно зберегти верхівкову бруньку, оскільки ці сорти не дають бічних пагонів.
 • Щоб захистити яблуневі саджанці від холодів, потрібно вибирати затишні куточки на ділянці, захищені від протягу.
 • Оптимальна відстань між саджанцями становить 30-40 см, а міжрядна ширина – 100-225 див.
 • Яма для висадки дерев повинна бути глибокою, обов’язково використовуються добрива, наприклад, суперфосфат або підгодівля, що містить калій.

Тепер Давайте детальніше поговоримо про особливості догляду за сортами, які найчастіше вирощуються в нашій місцевості.

Яблунева «валюта»

Як вже говорилося, колоновидна яблуня «Валюта» вважається одним з поширених сортів плодових дерев. Посадка і догляд за нею мають свої особливості. Багато садівники віддають перевагу саме такому сорту наливних яблук, оскільки плоди дозрівають пізно восени і можуть зберігатися тривалий час, аж до ранньої весни.

Перші плоди таке яблуневе дерево принесе вже на наступний рік після висадки. Саджанці потрібно вибирати в перевірених розплідниках. При транспортуванні кореневу систему обов’язково слід обгорнути вологим тканинним відрізу і поліетиленом. Глибина ями для висадки повинна повністю покривати кореневище. Щоб дерево прижилося і швидше почало плодоносити, ґрунтовий покрив можна мульчувати і посипати злаковими.

Саме в перший рік яблуня описуваного сорти потребує постійного зволоження. Оптимальним місцем для її вирощування вважається злегка затінене. Якщо природа не дарує нам рясних опадів, то потрібно самостійно здійснювати полив двічі в тиждень.

Будь підгодівлю спеціальними добривами рекомендується проводити в період з травня до початку плодоношення. Обов’язково після збору врожаю виконується обрізка. Позбавлятися від непотрібних пагонів дозволяється тільки на наступний рік після висадки яблуневого дерева. Стовбур чіпати не можна: обрізанні підлягають виключно пагони. Виконувати такі дії слід за спеціальною схемою.

Щоб в холодну пору кору яблуні не пошкодили гризуни, стовбур потрібно закутувати. В якості природного добрива деякі садівники використовують опале листя.

«Президентські» дари

Не менш популярною у наших широтах вважається колоновидна яблуня «Президент». Посадка і догляд за нею, зрозуміло, мають свої особливості, проте вони не надто відрізняються від основних аспектів вирощування інших сортів колоновидна яблуневих дерев. Яблука цього сорту мають яскравий жовтий колір і кисло-солодкий смак.

Висадка таких саджанців не викличе труднощів навіть у початківців садівників. Головне, щоб грунт повністю покрила кореневище. Як показує практика, такі яблуневі дерева приживаються завжди, а ось починають плодоносити лише на 5-6 рік. До цього колоновидна яблуня з такою назвою буде радувати вас своїм ароматним і рясним цвітінням.

До початку цвітіння дерево рекомендується обприскувати спеціальними засобами, які дозволять захистити квіти, плоди і листя від шкідників. Незважаючи на те що це дерево належить до морозостійких, приймати заходи по утепленню все-таки слід. Підгодівлю і полив потрібно проводити систематично, особливо відразу після пересадки. З одного дерева сорту «Президент» можна зібрати до 12 кг наливних і ароматних яблук.

Зрозуміло, не варто забувати і про обрізання пагонів. Яблуневі дерева описуваних сортів не мають розкидистою крони, а плоди дозрівають на маленьких пагонах, які розташовані близько до стовбура. Основну нирку обрізати не можна. Досвідчені садівники радять обробляти свіжі зрізи оліфою. Якщо ви тільки починаєте вирощувати у своєму саду колоновидні яблуневі дерева, то виконати правильну обрізку вам допоможе схема.

«Останкіно» – це не тільки телевізійна башта

Знайоме всім нам назву «Останкіно» має колоновидна яблуня, про садінні та догляді за якою зараз і піде мова. Цей сорт яблуневих дерев відносять до класу напівкарликова. Довжина молодого саджанця не перевищує одного метра, а потім щорічно дерево витягується приблизно на 10 див. Характерною рисою такого яблуневого дерева є розташування плодів. Якщо уважно придивитися, то можна побачити, що квіти, а потім плоди розташовані рясно-густо на самому стовбурі.

Збирати врожай з яблуні «Останкіно» можна протягом 15 років. Потім рекомендується виконати висадку нових саджанців. Висадка дерев проводиться так само, як і попередніх сортів. А ось поливу слід приділити особливу увагу. Незважаючи на невибагливість і морозостійкість дерев, поливати колоновидні яблуні цього сорту краще теплою водою, щоб не допустити переохолодження кореневища.

Зверніть увагу на підгодівлю: яблуні «Останкіно» віддячать вас високим урожаєм за систематичне удобрення гноєм. Обрізка виконується по мірі необхідності. Для цього ви можете вибрати класичну схему видалення пагонів, але пам’ятайте, що центральна або так звана макушечная нирка не повинна порушуватися.

На сьогоднішній день багато садівники віддають перевагу саме колоновидным сортам яблуневих дерев. Це в першу чергу пов’язано з їх високою врожайністю і малогабаритністю. При правильному догляді яблуні цих сортів будуть довго радувати вас своїм смачним і ароматним урожаєм. Успіхів вам!

Залишити коментар