Коли змінюється колір очей у новонароджених, і які фактори впливають на цей процес?

Спробуйте всього кілька хвилин в день приділити «колекціонування» відтінків чужих очей. Ви самі здивуєтеся, наскільки вони бувають різними. Навіть класичний карий колір райдужної оболонки може мати червонуватий, рудий, зеленуватий і навіть жовтий отблик.

Але найцікавіше полягає в тому, що в момент народження людини забарвлення його райдужки кардинальним чином відрізняється від того, якого кольору вона буде навіть не кілька років, а пару місяців тому.

Очі новонароджених: які вони?

Тільки що з’явився на світ малюк дивиться на світ безглуздим голубуватим або чітким карим поглядом.

Але не варто відразу шукати в генеалогічному дереві кровного родича з такими ж очима, якщо у батьків вони зовсім іншого відтінку.

Справа в тому, що тон шкірного і волосяного покриву у новонароджених, так само, як і забарвлення їх райдужки, повністю залежить від концентрації в організмі пігменту під назвою меланін.

Саме завдяки йому у світлошкірих дітей карі очі трапляються дуже і дуже рідко, тоді як смагляві хлопці будуть вивчати світ пекучим карим поглядом.

Чому і чи завжди змінюється забарвлення очей немовлят?

Колір райдужної оболонки тільки що з’явився на світ дитини однозначно зміниться, питання тільки в тому, коли це станеться, і якими разючими і помітними будуть метаморфози. Наприклад, блакитний відтінок цілком здатний трансформуватися в сірий або зелений, карі набувають легкий жовтуватий, зеленуватий і навіть червонуватий отблик.

Швидкість, з якою початковий забарвлення змінюється на постійний, з яким чадо буде жити далі, залежить від багатьох факторів, зокрема, від темпів накопичення пігменту меланіну і спадковості.

Як ми вже сказали вище, визначити з точністю до дня, коли змінюється і повністю стабілізується колір очей у новонароджених, не представляється можливим. Достатня кількість пігменту здатна накопичуватися всього кілька тижнів, тоді як в окремих ситуаціях очі можуть придбати остаточний відтінок тільки до однорічного віку, а то й пізніше. Фіксувалися випадки, коли забарвлення райдужки змінювалася навіть через 5 і більше років…

Єдине, про що можна стверджувати з більшою впевненістю, це те, що кароокий дитина ніколи не зможе дивитися на світ блакитним поглядом, тоді як світлошкірий дитина точно так само не обзаведеться пекучим карим поглядом, максимум зеленкуватим або сірим. Статистика показує, що переважна більшість дітей отримують свій постійний колір очей до двох, максимум, до трьох років, після чого він не змінюється кардинальним чином.

Знову ж таки, під впливом деяких обставин райдужка здатна ще раз змінити колір, але вже не так кардинально. Приміром, стреси, деякі внутрішні патології, зміна місця проживання – все це може зробити погляд вашої дитини чужим і незвичним.

У медицині зустрічалися випадки появи на світ дітей з червоними очима. У давні часи таких вважали породженням Пекла, не здогадуючись, що в їх тілі просто немає пігменту меланіну. Ще одна нестандартна ситуація – гетерохромія очей, що припускає генетичне відхилення у вигляді різних за кольором райдужних оболонок.

Цікаві факти

Вище ми спробували докладно розглянути питання того, скільки місяців або навіть років остаточно змінюється колір очей у новонароджених.

Тепер перейдемо до нестандартних ситуацій, які мають місце бути, причому не так вже й рідко:

  • Светлооким людям варто приготуватися до того, що їх райдужка може на час змінити свій відтінок в результаті перенесеного захворювання або сильного нервового потрясіння;
  • Коричневе забарвлення райдужної оболонки є найпоширенішим, тоді як – зелений вважається дуже рідкісним. Корінні мешканці Азії та Південній частині Америки і зовсім не бувають зеленоглазыми;
  • Гетерохромія діагностується лише у 1% немовлят;
  • Ще Мендель озадачивался тим, змінюється початковий колір очей у новонароджених, і з яких причин це відбувається. В результаті своїх досліджень він зупинився на генетичному факторі. Згідно з ним, у яснооких батьків однозначно буде дитина з майже таким же або ідентичним поглядом. Це ж стосується і кароокої батьківської пари, тоді як в тата і мами з різним забарвленням райдужки малюк буде мати або якийсь середній відтінок очей, або відтінок когось з батьків.

Характер і колір очей: чи є зв’язок?

У деяких випадках питання того, через скільки саме днів/тижнів/місяців змінюється колір очей у новонароджених, хвилює батьків найбільше.

Чому?

Все просто: забарвлення райдужної оболонки може багато чого розповісти про майбутнє характер нової людини, і не завжди це інформація носить позитивний характер.

Приміром, блакитноокі діти схильні до постійних обманів, зайвої сентиментальності і схильність до фантазій. Синя райдужка – ознака сприйнятливості, загострене почуття правдивості і справедливості. Малюки з сірими очима врівноважені і працьовиті, але не можуть похвалитися розвиненою інтуїцією.

Ну а чорні очі – це симптом неврівноваженого характеру, любвеобилия і невичерпною пристрасті.

Звичайно, кожен батько потай марить про те, щоб чадо було схоже на нього у всьому. Скільки потрібно чекати, поки закінчаться метаморфози – нікому не відомо, та воно не настільки важливо. Набагато суттєвішим бути впевненим в тому, здоровий малюк, і бажати йому бачити світ барвистим і яскравим.

Залишити коментар