Коли пересаджувати смородину: поради садівникам

Для одних людей дачна ділянка – місце, де можна чудово відпочити, посмажити шашлик і позасмагати. А для інших заміська фазенда – острівець для посадки різних плодово-овочевих культур, ягід, квітів і іншого. Але от побачити ділянку, де б не росла смородина, практично неможливо.

Сорти цієї ягоди можуть бути різноманітними, але, напевно, не вийде знайти людину, яка б не любила ці соковиті і ароматні плоди, справжнє джерело корисних речовин.

Звичайно, у деяких на дачах чагарники ростуть самостійно, без належного догляду. Якщо ж ви хочете, щоб вибрані сорти смородини радували хорошим урожаєм, то оточіть рослини хоча б мінімальною турботою.

Сьогодні ми поговоримо про те, як пересадити смородину на нове місце восени і навесні і коли це краще робити. Адже пересадка чагарників для отримання гідного врожаю деколи просто необхідна.

Говоримо про пересадці

У деяких випадках пересадка смородини дійсно необхідна:

  • коли кущ вже старий і потребує омолодження;
  • якщо грунт в місці зростання чагарнику виснажилася, рослина перестало отримувати необхідні поживні речовини, стало боліти;
  • якщо кущ занадто сильно розрісся і заважає нормальній життєдіяльності інших рослин.

Звичайно, це далеко не всі ситуації, коли виникає потреба у пересадці смородини на нове місце. Хоча, в принципі, зовсім неважливо, що рухає вами і з якоїсь причини ви вирішили зайнятися подібною роботою. У будь-якому випадку порядок дій при будь-яких обставин буде ідентичним, а слідуючи порадам, ви зможете отримати прекрасний урожай.

Перш ніж відповісти на болюче для багатьох питання, коли пересаджувати смородину, хочеться обговорити один важливий момент: вибір нового місця проживання для чагарнику.

Отже, затіявши посадкові роботи, ви повинні пам’ятати, що ці ароматні ягідки люблять сонячне світло і тепло, затемнені куточки не підійдуть для життя смородинового куща. Місце під майбутню посадку ретельно скопайте, видалите бур’яни, сміття і коріння старих рослин, якщо такі є.

Проговоримо основні етапи підготовки і садіння кущів смородини:

  • На підготовленому і перекопанном ділянці землі за 2-3 тижні до висадки рослин наробіть необхідну кількість ямок. Відстань між ними повинна бути не менше одного метра. В лунки додайте родючий грунт, компост, деревну золу і т. д. Якщо плануєте садити червону смородинку, то додайте в ямку трохи піску, на дні зробіть дренажний шар з допомогою щебеню;
  • Оптимальний розмір підготовлених ямок: 50 см в ширину і 30 в глибину. Але це приблизні координати, найбільш розумно орієнтуватися на габарити коренів рослини;
  • Ретельної підготовки повинен бути підданий і кущ, який планується пересаджувати. Старі гілки повинні бути зрізані до підстави, а молоді пагони лише наполовину. Кущик акуратно викопується і дістається. Тягнути за пагони суворо забороняється, так як є ризик пошкодити коріння. Якщо витягти рослина з землі з першого разу не вдалося, то повторіть маніпуляції: обкапайте чагарник по колу, вставляючи лопату в землю якомога глибше;
  • Занадто великі рослини рекомендується пересаджувати разом з грудкою грунту. Особливу увагу варто звернути, якщо маєте справу з пріболевшім чагарником. Його рекомендується уважно оглянути, видалити коріння, які висохли або пошкоджені. Якщо кореневу систему обложили якісь шкідники, то їх треба обов’язково прибрати і обробити всі марганцівкою;
  • Перед посадкою налийте в лунку воду в такій кількості, щоб добрива, що лежать в ямці, перетворилися в рідку масу. Чагарник обережно помістіть в отриману рідину і, притримуючи у вертикальному положенні, трохи на вазі, присипте сухою землею приблизно на 6 см вище кореневої шийки саджанця;
  • Полийте смородину, це дозволить ущільнити грунт навколо посадки.

Після пересадки організуйте за кущиком належний догляд, не забувайте поливати, обприскувати від шкідників і удобрювати.

Про пересадки смородини восени

Більшість садівників нерідко задаються питанням, коли краще пересаджувати смородинку восени або навесні, щоб отримати хороший врожай в найкоротші терміни. Спробуємо розібратися.

Отже, якщо ви живете в північних районах, то краще всього займатися пересадкою чагарників навесні. Важливо, щоб з землі вже зійшов сніг, а середньодобова температура не опускалася нижче нульової позначки. Правда, перед пересадкою рекомендується уважно оглянути рослина, якщо воно вже пішло в ріст, то краще залишити його на колишньому місці, а всі роботи по пересадці залишити до осені.

Пересадка восени зажадає від вас терпіння, адже чагарник до моменту переселення повинен звільнитися від листя, а в молодих пагонах призупинитися рух соку.

Так, коли ж краще пересаджувати смородину восени? Якщо говорити про середній смузі Росії, то оптимальним для подібних робіт часом вважається друга половина, кінець жовтня.

У більш холодних районах країни строки посадки пересуваються на 14-21 день. Якщо поспішити і провести переселення чагарнику не вчасно, то рослина може «заплутатися» у часи року. Це загрожує послабленням смородини. Варто відзначити, що якщо ви провели всі маніпуляції восени і погода на вулиці суха, тепла, не забувайте про ретельному поливі рослини.

Пересаджені пагони дуже важливо утеплити на зиму. Для цього присипте кущ кількома відрами перегною і змішайте з листям дерев.

Якщо ви все зробите правильно, то ваша смородинка, переїхала на нове місце проживання, встигне адаптуватися і влітку вже порадує урожаєм.

Про пересадці навесні

В цей час року традиційно займаються пересадкою укорінених живців, тих, що настав час переселяти на постійне місце. Варто сказати, що живці, посаджені восени, до весни будуть виглядати як кілька гілочок з листочками і нирками.

Ті садівники, які черенковали чагарник рік тому, тобто минулої весни, побачать перед пересадкою повноцінний кущ з декількома листками. Ці молоденькі рослини пересаджують дуже просто, потрібно лише слідувати інструкції, яка була дана вище. Якщо ви виконали всі роботи навесні, то не забувайте влітку доглядати за рослинами, особливо рясно поливати.

Кущі чорної смородини, втім, як і будь-який інший, пересадженої навесні, приживаються і адаптуються досить довго, а починають плодоносити лише на наступний рік.

Про пересадки влітку

Отже, можна пересадити смородину, наприклад, в липні? В принципі, така робота може бути проведена, але це все-таки небажано. Правда, бувають ситуації, коли, скажімо, люди продали стару дачу і придбали нову, розлучатися з улюбленими чагарниками вони не захотіли. У такому випадку потрібно викопати рослину разом з великою грудкою грунту.

Перевозяться кущі в тазиках, відрах, шухлядах і іншій тарі, яка підходить за розміром кореневій системі. Після висадки саджанця в грунт потрібно організувати щоденний полив пару днів. Не варто забувати про підгодівлі рослини, а також мульчування ґрунту. Всі ці маніпуляції і належний догляд дозволять отримати врожай вже через рік.

Ось і вся інформація на сьогодні. Як бачите, смородину можна пересаджувати восени, навесні і влітку. Оптимальний час для таких робіт все-таки середина жовтня, тому якщо хочете отримати хороший урожай, то намагайтеся дотримуватися нескладних правил. Удачі вам і смачних ягідок!

Залишити коментар