Коли новонароджений посміхається?

Біль, пережита під час дозволу від тягаря, стає нічого незначущим спогадом, як тільки жінка візьме в руки свою дитину і побачить його першу, нехай і неусвідомлену посмішку, більше схожу на гримасску. Це – чи не найщасливіший момент у житті новоспеченої мами!

Самий перший позитив

Спочатку усмішка малюка зовсім не означає, що він вас радий, чи щасливий бачити.

Насправді, вона має зовсім рефлекторне походження, і покликана демонструвати спокій та гарний настрій. Ви самі можете визначити по тому, що губки чада зворушливо розтягуються відразу після годування, прийняття теплої ванни або під час відпочинку. Оскільки у формуванні хоч чогось схожого на посмішку бере участь більше 10-ти лицьових м’язів, цілком зрозуміло, чому побачити її можна лише через певний період часу.

До того ж першою посмішці новонародженого передують складні розумові процеси, спрямовані на розпізнавання близьких людей, передачу нервових сигналів у відповідні ділянки мозку, і наступне розслаблення лицьових м’язів.

Коли чекати посмішку?

До того часу, коли новонароджений досягне місячного віку, він же може мимоволі посміхатися у відповідь на такі подразники:

  • приємні і цікаві події: поплескування в долоні, агуканье та інші прояви ласки та уваги з боку батьків;
  • виражену жестикуляцію дорослих, які його оточують.

По суті, новонароджені поступово вчаться реагувати на те, як до них ставляться, набираються досвіду з підтримки візуального контакту зі своїм оточенням і намагаються відповідати на події доступними ними способами.

Розвиваємося і посміхаємося

Як тільки дитина починає більш або менш усвідомлено посміхатися своїм рідним, він набуває здатність «агукати», здійснювати рухи кінцівками у відповідь на звернення до своєї персони. У дитячій психології цей момент прийнято називати комплексом пожвавлення. Його суть в тому, що посмішку у немовляти можна побачити не мимохідь, а протягом кількох хвилин поспіль. Крихітка вже реагує на приємні звуки, особи і дії батьків радісними зойками, що частішає дихання і підвищеною активністю кінцівок.

В залежності від того, коли новонароджений починає усвідомлено посміхатися, можна зробити висновки про його потреби. Приміром, якщо проявляти свої емоції, що стосуються безпосередньо його, більш чітко і виразно, то дитина стане закликати вас до більш тісного спілкування, вигинаючи все тільце, рухаючи ніжками і гримасуючи.

Вважається, що діти починають проявляти ознаки комплексу пожвавлення вже з третього тижня життя все утроби. У віці 3-4 місяців поведінка ускладнюється, і комплекс досягає свого піку. Знову ж, коли усвідомлено новонароджений не починає посміхатися вам в належні терміни, говорити про патологію його розвитку буде неправильно. Кожен немовля росте за своїм власним «сценарієм», і рідко він повністю відповідає загальноприйнятим думок і правилами.

Єдине, що можна сказати: брак тісного контакту і спілкування з матір’ю набагато відсуває те, у скільки починають усвідомлено посміхатися новонароджені, виявляти комплекс пожвавлення і просто «агукати». Напевно, саме з-за цього кинуті діти здаються дорослішими своїх років, серйозніше і похмуріший, ніж їх ровесники.

Що робити, якщо позитиву недостатньо?

Розібравшись з тим, в якому саме віці немовлята починають посміхатися від душі і серця, а, не підкоряючись природним рефлексам, варто зрозуміти, коли відсутність бажаної гримаси є тривожним симптомом. По суті, якщо ваш малюк не усміхається на весь рот у віці півтора місяців, причин для переживань немає. Але якщо він цього не робить ні на 2, ні на три місяці, то пора відвідати педіатра.

Виявляється, що причини дитячої неулыбчивости можуть бути досить серйозними, а саме:

  • Неможливість тримати голівку внаслідок фізіологічних відхилень, які торкнулися шийного
    хребетного відділу;
  • Психічні патології, що стали результатом небажання контактувати з незнайомими і навіть рідними людьми;
  • Нездатність сконцентрувати увагу на зовнішніх дратівливих чинників і порушена координація рухів.

Незалежно від того, в якому віці були діагностовані подібні відхилення, їх потрібно обов’язково усувати.

Це дасть можливість уникнути серйозних проблем в подальшому психічному та емоційному розвитку дитини.

З метою допомогти малюкові скоріше розкріпачитися і социализоваться, можна проводити специфічні заняття. Робляться вони в той час, коли чадо розташований до спілкування, шукає очима своїх батьків, активно сучит ніжками і ручками. У ці моменти слід ласкаво розмовляти з дитиною, щиро і з любов’ю посміхатися йому, чекаючи відповідної реакції.

Скільки це потрібно буде повторювати? Це вам не скаже навіть найкращий лікар. Але одне можна сказати точно: такі заняття дуже потрібні і важливі, оскільки дітям властиво копіювати рухи, міміку і емоції своїх рідних.

І пам’ятайте: якщо ваша дитина сміється, значить, він повноцінно розвивається в емоційному, фізіологічному і психічному плані. Здоров’я і позитивних емоцій вам і вашому малюкові!

Залишити коментар