Коли краще бігати вранці або ввечері?

Якщо прийнято рішення зайнятися бігом, щоб схуднути або зміцнити здоров’я, не уникнути дилеми, коли краще бігати вранці або ввечері.

Не варто вибирати час спортивних занять, орієнтуючись на власні уподобання, адже за помилку можна розплатитися відсутністю результату. Давайте розберемося, коли біг найбільш корисний.

У спорті теж ранок вечора мудріший?

Медики і тренери вважають, що, перш ніж визначитися, коли краще бігати вранці або ввечері, потрібно відповісти на питання, з якою метою ви вирішили зайнятися цим видом спорту. Багато пані хочуть з його допомогою позбутися від зайвих кілограмів. Стрункість повернеться швидше, якщо пробіжка буде ранкової. Чому жирові відкладення бояться фізичних навантажень в ранкові години?

Ось які аргументи наводять фахівці:

 • пробіжка після нічного відпочинку піднімає загальний тонус і налаштовує на рухливість протягом дня;
 • вранці, до сніданку, в організмі знижений рівень глюкози, тому для нових витрат енергії буде запущений процес спалювання жиру.

Спортсменам-початківцям, хто цікавиться, як правильно бігати вранці, професіонали радять після пробудження почекати від 30 хвилин до години. Це потрібно, щоб біг не став для організму стресом і не перенапружив його.

Багато люди, практикуючі біг, цілком задоволені своєю фігурою і тренуються для того, щоб підвищити імунітет, підтримати працездатність серця і легенів, зміцнити м’язи. Якщо ви плануєте бігати з метою оздоровлення, вам потрібна пробіжка у вечірній час. Така «вечірня зарядка»:

 • дозволяє зняти напругу, що накопичилася після трудового дня, стимулює виділення гормонів щастя, які перешкоджають впливу стресу, розвитку неврозів, депресії та інших психологічних проблем;
 • усуває безсоння;
 • дає можливість витратити зайві калорії з їжі, з’їденої за день, що благотворно позначається на обміні речовин;
 • очищає організм, так як увечері видільна система людини функціонує найбільш активно;
 • збільшує потужність серця і легенів, не допускаючи їх розслаблення в кінці дня.

Перед пробіжкою (не має значення, ранкової або вечірньої) необхідно випити води з додаванням меду або солодкого чаю, а після бігу трохи поїсти. Ці маленькі хитрощі допомагають уникнути перевтоми.

Що для жайворонка користь, то для сови – шкода

Як не дивно, наведені вище аргументи зовсім не означають, що для вас питання, коли краще бігати вранці або ввечері, дозволений. Щоб схуднути або швидко поліпшити самопочуття, необов’язково слідувати загальним рекомендаціям, адже у кожної людини є власні біологічні годинники. Якщо ви легко змінюєте розпорядок дня, значить, ви, скоріше всього, голуб, тому не будете стикатися з дискомфортом ні при ранковому, ні при вечірньому бігу. Але «пір’я сови» сильно завадять звикнути до бігу вранці.

Організм людини, який не звик вставати рано:

 • дуже страждає, адже він в напівсонному стані опиняється в інших температурних умовах і піддається навантаженню;
 • не готовий до почастішання серцебиття, що може негативно позначитися на стані серцевого м’яза.

Зате жайворонки зранку відчувають себе сильними і бадьорими, прагнуть витратити енергію, яка б’є через край. А коли сонечко сідає, любителів ранніх пробуджень починає хилити до сну, тому біг може:

 • стати надмірним навантаженням для організму;
 • викликати негативні емоції і патологічну втому.

Вважається, що оптимальні години для спортивних тренувань (у тому числі бігу) — з 6 до 7 ранку, з 9 до 12 дня, а також з 17 до 19 вечора. Постарайтеся звільнити для занять один з цих проміжків часу, враховуючи мету пробіжок і індивідуальні біоритми.

Закони ефективного бігу

Якщо час для пробіжки буде вибрано згідно вашим індивідуальним особливостям, схуднення і поліпшення здоров’я напевно не змусять себе довго чекати. Але порушення інших правил ефективного бігу зведе ваші зусилля до нуля і навіть може призвести до хвороби. Що потрібно врахувати?

 1. Місце проведення занять. Пробіжка поряд з автомобільною дорогою або тротуаром – не найкраще рішення. Бігайте, не забуваючи про важливість чистого повітря і виключення стресових ситуацій. Для дотримання цього правила знайдіть поруч з будинком широке узбережжі або парк. А в безвихідних ситуаціях доведеться скористатися домашньої біговою доріжкою.
 2. Одяг. Звичайно, нікому не хотілося б застудитися, травмуватися або терпіти незручності. Щоб вам не загрожували такі неприємності, подбайте про те, щоб спортивний костюм відповідав погоді, був зшитий з натуральної тканини і підходив за розміром.
 3. Підготовка тіла. Не варто навантажувати свій організм без попередньої розминки. Глибокий вдих і видих, кілька присідань, махи руками і ногами допоможуть розім’яти м’язи і поліпшити кровообіг. Далі ходіть, поступово прискорюючи темп, поки не перейдете до бігу.
 4. Правильні рухи. Під час бігу потрібно уникати зайвих рухів — не можна нахилятися вперед, підстрибувати, закидати голову назад. Рухаючись, зігніть руки під кутом 90°, вдихайте носом, а видихати ротом. Утримайтеся від розмов, замість мобільного телефону візьміть з собою плеєр з улюбленими піснями.
 5. Тривалість пробіжки. Не піддавайте себе перевтоми, ставлячи «марафонські» мети. Почніть з 15-20-хвилинної пробіжки, поступово збільшуючи тривалість заняття. Для професійних спортсменів досить наблизитися до годинної тривалості тренування
 6. Частота занять. Скільки разів на тиждень потрібно бігати, щоб не нашкодити собі і досягти швидких результатів? Якщо ви тільки нещодавно зацікавилися позитивним впливом бігу, тренуйтеся двічі на тиждень, інакше ваш організм не встигне відновитися до наступного заняття. З часом можна зробити пробіжки щоденними.
 7. Швидкість. Не прагніть бігати «зі швидкістю світла». Краще всього вибрати середній темп, а якщо він приносить значний дискомфорт, переходите на більш повільний.
 8. Навантаження. Головним підтвердженням правильності обраної навантаження є пульс. Після тренування частота серцевих скорочень повинна збільшитися вдвічі, а втричі або вчетверо.
 9. Стан здоров’я. Перед тим як приєднатися до бігунам, необхідно порадитися з лікарем, адже існують захворювання, при яких даний вид спорту протипоказаний.
 10. Відновлення. Наприкінці пробіжки неприпустима різка зупинка. Спочатку перейдіть на швидку ходьбу, потім потихеньку зменшуйте темп, піднімаючи руки при вдиху і опускаючи при видиху. Коли пульс повернеться до нормальних показників, можете зупинятися.

Після бігу бажано випити 1 ст. чистої води і прийняти душ, щоб очистити пори шкіри і допомогти роботі серцево-судинної системи.

Біг – це джерело відмінного самопочуття і красивої зовнішності. Але для того щоб мрії про стрункості і оздоровлення стали реальністю, важливо правильно вибрати час пробіжки і запам’ятати інші правила, що дозволяють витягти з тренування максимальну користь і захиститися від можливих ризиків. Нехай біг стане для вас не виснажливим вправою, а радістю для тіла і душі!

Залишити коментар