Коли дитина починає перевертатися зі спини на живіт

Оволодіння руховими навичками – найважливіший етап у розвитку дитини першого року життя. Здатність до самостійного пересування починається з того моменту, коли діти починають перевертатися зі спини на живіт або з живота на спину без допомоги дорослих.

В якому віці це відбувається, коли дитина починає перевертатися? Чи можна допомогти йому освоїти це навичка?

Підготовчий етап

У віці 10-15 тижнів малюк починає робити спроби перевернутися самостійно. Часто батьки спостерігають таку картину: лежачи на спині, і зацікавившись яскравою іграшкою, розташованої збоку, дитина намагається самостійно перевернутися набік. Але він ще занадто малий і не володіє вагою власного тіла, тому безуспішно падає назад на спинку.

Як навчити дитину перевертатися? Освоїти нові навички маляті допоможуть спеціальні вправи, які необхідно включити в програму щоденної фізичної зарядки.

Виконуємо вправи, коли і як?

Вправи бажано робити тоді, коли у малюка гарний настрій, і його нічого не турбує, це дасть можливість досягти потрібних результатів.

Не варто робити зарядку після того, як дитина поїв, вона може спровокувати зригування. Вправи краще виконувати до їжі або після неї через 40-50 хвилин.

Вчимо перевертатися з боку на спину

Ці вправи можна починати робити, коли дітям виповнюється 10-12 тижнів. Покладіть дитину на бік, і, злегка притримуючи рукою під животиком, зафіксуйте це положення. Хай він звикне до такого стану тіла. Потім витягніть руку з-під живота дитини і візьміть його за плече. В іншу руку візьміть улюблену іграшку малюка і постарайтеся привернути його увагу. Потягнувшись за іграшкою, дитина без проблем опуститься на животик сам.

Освоївши це просте вправу, можна переходити до наступного, більш складного для дитини. Тепер з положення на животі він повинен навчитися перевертатися набік. Як навчити дитину перевертатися таким чином?

Дійте аналогічно: зацікавивши дитину, що лежить на спині іграшкою, поступово зміщується об’єкт його уваги в бік, при цьому трохи допомагайте йому, поклавши руку під його стегно. Коли малюк перевернеться набік, утримаєте його в цьому положенні, підклавши для страховки свою руку під живіт. Не поспішайте, швидше за все, ця вправа не вийде з першого разу, тому повторіть його кілька разів протягом дня.

Повні перевертання

Це вид перевертань можна вважати вже зовсім повноцінними, коли малюк, лежачи на спині, перевертається на живіт, роблячи лише одне рух. Це досить складно, і вимагає від дитини певних навичок – вміння тримати рівновагу, і долати вагу власного тіла.

Зазвичай освоєння цих навичок дітьми відбувається у віці 4-5 місяців, але ці вікові межі не є обов’язковими для всіх. Хтось починає перевертатися зі спини на живіт вже три місяці, а хтось починає робити це ближче до 6 місяців. І перший, і другий випадки є варіантами норми, а не відхиленням!

Перевертаємося зі спини на живіт

Існує спеціальний прийом, який полегшить зусилля малюка і посприяє тому, щоб він перекинувся самостійно.

Крок 1. Дитина лежить на спині, ручки і ніжки його вільні, при цьому важливо, щоб його кінцівки не були обмежені одягом або пелюшками.

Крок 2. Мама бере в руку одну ніжку дитини в районі ікри, і перехрещує її з іншою ногою, щільно притискаючи їх один до одного.

Крок 3. Тримаючи ніжки таким способом, дорослий повинен нахиляти їх по черзі – спочатку вправо, потім вліво. Це допоможе піднятися і розвернутися стегон і тазу дитини – у тій частині тіла, яку самостійно підняти йому поки важко.

Тренуючись таким чином, дитина дуже швидко навчиться перевертатися зі спини на живіт самостійно.

Перевертаємося з живота на спину

Це перевертання освоюється пізніше, ніж попереднє, ближче до 8-9 місяців. Деякі діти взагалі можуть обходитися без нього, і навчаться перевертатися таким способом вже після того, як почнуть повзати або ходити. Тим не менш, цей навик корисний для фізичного розвитку малюка, і його подальшого навчання повзання.

Для того щоб допомогти дитині освоїти це рух, покладіть дитину на живіт і постарайтеся зацікавити чимось несподіваним: наприклад, шарудить і видає незрозумілі звуки іграшкою. Покажіть її малюкові, а потім поступово забирайте з поля його зору, заводячи за його спинку. Цілком можливо, що цей прийом допоможе йому швидко освоїти потрібний навик.

Повний перекат

Заключний етап в освоєнні рухів перевертання – це повний перекат, коли дитина спочатку перекинувся з живота на спину, а потім назад – зі спини на живіт.

В принципі, малюк, який опанував обидва основні види перекидань, може самостійно навчитися здійснювати повний переворот. Найчастіше це відбувається навіть без допомоги батьків. Іноді, залишивши дитину на підлозі і вийшовши в іншу кімнату, мама, повернувшись, виявляє його вже в протилежному кінці кімнати. Як він зміг туди дістатися, якщо ще не вміє ходити? Звичайно ж, зробивши декількох повних перекатів.

Кілька слів про безпеку

Час, коли дитина починає перевертатися – це період підвищеного батьківського контролю і пильності.

Дуже часто буває так, що малюк освоює перевертання без сторонньої допомоги, і мама дізнається про це, прибігши з іншої кімнати на його крик, і виявивши його лежачим на підлозі.

Чому це відбувається? Дуже часто батьки залишають немовлят у своєму ліжку і йдуть по справах на кухню або в іншу кімнату, будучи впевненими, що така маленька дитина не зможе вибратися звідти самостійно. Однак допитливий малюк, зацікавившись яскравим візерунком постільної білизни, здійснює переворот, і, якщо він знаходився близько до краю ліжка, опиняється на підлозі. Крики дитини, переляк матері, гулі та синці…

Щоб цього уникнути, необхідно пам’ятати: малюка, який навчився або тільки вчиться перевертатися ні в якому разі не можна залишати одного на ліжку батьків, або в його дитячого ліжечка з опущеним бортиком! Якщо виникла необхідність залишити малюка одного в кімнаті, краще покласти його на підлозі, простеживши, щоб простір, в якому перебуває дитина, було безпечно.

Простір і рух

Зловживання обмеженим простором – манежем, ліжком, кріслом-гойдалкою може призвести до того, що у дитини не буде потреби у вдосконаленні своїх рухових умінь, він буде малорухливим і неактивним. Регулярне викладання малюка на відкритий простір, як ніщо інше здатне стимулювати у нього розвиток рухових навичок.

Прийоми навчання дитини переворотів:

Залишити коментар