Клівія: догляд в домашніх умовах, цвітіння, розмноження, хвороби і шкідники

Вічнозелена тихоня і довгожителька, здатна при комфортних умовах з року в рік цвісти на підвіконні десятки років. Розкидисте домашнє рослина з глянцевими щільним листям і яскравими суцвіттями. Все це улюблена квітникарями кафрская лілія, більше відома як клівія. Догляд за кливией в домашніх умовах – справа нехитра і вельми вдячна. Квітуча представниця сімейства Амарилісових – справжня насолода для очей.

Батьківщиною кафрской лілії вважають Південну Африку. А якщо точніше – її західні береги. Похвалитися різноманітністю це рослина не може. Основних видів кафрской лілії всього три. Два з них – киноварная і благородна (вона ж прекрасна) – непогано прижилися в наших широтах.

Взимку африканська скромниця воліє прохолоду і просторі приміщення з великою кількістю повітря. Саме тому клівія – частий резидент прохолодних і світлих шкільних класів і муніципальних кабінетів. До того ж вона абсолютно невибаглива і вимагає лише одного – щоб її не турбували.

Родичами клівії є гиппеаструм і амариліс, які теж відносяться до сімейства амарилісових. У сприятливих і комфортних умовах кафрская лілія здатна прожити близько 40-50 років. На доглянутих рослини «у віці» з’являється близько півсотні кольорів жовто-коралового кольору.

Клівія – тотемноє рослина всіх, хто народився під знаком Стрільця. Астрологи упевнені, що живе на підвіконня кафрская лілія є для Стрільців невичерпним джерелом енергії.

Види африканської довгожительки

В науці клівію називають вічнозеленим бесстебельным рослиною. Її листя за формою нагадують меч. А квітконіс, має ребристі краю, об’єднує від 15 до 50 суцвіть. Квіти кливии розпускаються один за іншим. Тому період цвітіння кафрской лілії досить тривалий – до 21 дня. Відгуки власників підтверджують: у дбайливого квітникаря африканська довгожителька здатна цвісти кілька разів за сезон. З особливостями різних видів можна ознайомитися в таблиці.

Таблиця – Види клівії та їх особливості

Вид Період цвітіння Особливості
Киноварная — Лютий – травень — Листя до 50 см;
— квітконіс до 50 см;
— квіти коралово-оранжевого забарвлення з жовтою основою
Прекрасна — Лютий – травень — Листя до 30 см;
— квітконіс від 30 до 50 см;
— видовжені квіти світло-коралового кольору
Гардена — Зимові місяці — Листя до 50 см;
— квітконіс до 45 см;
— дзвіночки з кораловим забарвленням

Селективні сорти клівії киноварной – це ще кілька додаткових різновидів вічнозеленої рослини. Забарвлення листя і висота домашніх квітів може відрізнятися в залежності від сорту.

Кафрская лілія любить спокій і не терпить підвищеної тривожності квітникаря. Найкрасивіше цвіте і довше живе то рослина, яка не турбують по дрібницях і пересаджують лише тоді, коли коріння квітки в прямому сенсі вивалюються з горщика.

Догляд за кливией: основні правила

Клівія любить дивитися на Схід і на Захід. Тому східні і західні вікна вважаються ідеальною локацією для вічнозеленої тіхоні. Від прямих променів сонця клівію краще оберігати. Вона відмінно відчуває себе в глибині світлої кімнати. Наприклад, на комп’ютерному столі або стелажі з книгами.

Наступні п’ять рекомендацій допоможуть забезпечити клівії гідний догляд.

 1. Температура повітря. Догляд за кливией в горщику починається з створення максимально комфортних для рослини температурних умов. Африканська довгожителька здатна стійко переносити спеку, однак, влітку оптимальної для неї вважається помірна температура в діапазоні від 24 до 27°С. В холодну пору року кафрская лілія жадає прохолоди. Ідеальна зимова температура не повинна перевищувати 15 °С.
 2. Вологість. Клівія не любить сухості, але і надмірна волога їй не потрібна. Якщо стовпчик гігрометра коливається в проміжку між 50-60%, для цього квітки буде цілком достатньо.
 3. Полив. У період з початку весни і аж до кінця осені клівію слід поливати досить часто, орієнтуючись на висихання верхнього ґрунтового шару. Як тільки квітконіс досягне висоти 15 см (а відбудеться це якраз до середини осені), з рясним поливом можна завершувати. Взимку на зміну лійці приходить обприскування, що забезпечує достатню вологість ґрунту без перебору.
 4. Добриво. Вирощування кливии в домашніх умовах неможливо без періодичного підживлення рослини. В морозний час року в добриві африканська довгожителька не потребує. А влітку підживлення рекомендують проводити приблизно раз на місяць. Для цієї мети відмінно підійде традиційне добриво, призначене для квітучих представників флори, що живуть на підвіконні.
 5. Догляд після цвітіння. Отцветшее рослину потрібно продовжувати регулярно поливати і підгодовувати. Знаючи, як доглядати за кливией після цвітіння, можна запросто домогтися повторного появи квітконосу.

Якщо африканська красуня відмовляється цвісти, варто на пару тижнів перенести її в прохолодне затемнене приміщення. Клівія вирішить, що настав період спокою, і переведе дух. А як тільки ви повернете її на законне місце, тут же випустить довгоочікуваний квітконіс.

Особливості пересадки

Не поспішайте пересаджувати клівію в більш простору діжку. Кафрская лілія, швидше за все, відмінно відчуває себе в мініатюрній «тарі».

Садівник, який володіє інформацією про те, як доглядати за кливией, знає: ідеальний для неї горщик – той, в якому ледве уміщається коренева система. Іноді після пересадки садівники запитують, чому клівія не цвіте. Занадто просторий горщик – одна з поширених причин відсутності цвітіння. Тому без потреби африканську тихоню краще взагалі не чіпати. А вже якщо дуже потрібно, пересаджувати рослину слід неглибоко. Коренева шийка квітки повинна дихати свіжим повітрям. В іншому випадку листова пластина може загнити, і рослина доведеться екстрено реанімувати.

Клівію вперше виявив Джон Ліндлі – англійський садівник і фахівець з орхідеям. Нове рослина він охрестив на честь Шарлотти Клайв – представниці вищого дворянства Великобританії, яка більше відома як гувернантка британської та ірландської королеви Вікторії.

Розмноження: 2 способи

Якщо хочете розмножити вічнозелену довгожительку, скористайтесь одним із двох доступних квітникарю способів. Розмножити клівію самостійно можна вегетативно або насінням.

Живцями

Особливості. Відокремлювати діток від материнського рослини необхідно лише тоді, коли кількість листових пластин на них буде дорівнює чотирьом або більше.

Алгоритм дій

 1. Готуємо грунт з піску та перліту у співвідношенні 1:1.
 2. Розсаджуємо живці в окремі маленькі горщики.
 3. Поливаємо дуже помірно.

Швидко змусити цвісти молоду клівію не вийде. Квітконіс на вічнозеленому рослині з’явиться не раніше, ніж через два роки після відокремлення від материнського стебла.

Насінням

Особливості. Насіннєвий спосіб – це можливість посадити клівію без листя. Насіння кафрской лілії можна придбати в садовому центрі або квітковому магазині, а можна отримати самостійно шляхом ручного запилення кімнатної рослини. Але квітникар зобов’язаний знати, що поява зав’язі і подальше дозрівання плодів негативно позначаються на стані здоров’я клівії і часто є причиною часткового виснаження домашньої улюблениці.

Алгоритм дій

 1. Беремо широкий дрібний піддон для ґрунту.
 2. Насипаємо в нього суміш піску і торфу, приготовану в пропорції 1:1.
 3. Висаджуємо насіння кафрской лілії на глибину 1 див. При цьому відстань між ними не повинно перевищувати 1,5-2 див.
 4. Чекаємо появи першого повноцінного листа і сміливо вкорінюємо кожен паросток в окремий горщик.

Домашня кафрская лілія отруйна. Тому, милуючись кольором клівії, потрібно не забувати тримати її подалі від дітей і тварин.

Чим хворіє і кого боїться кафрская лілія

Як і у будь-якого кімнатного рослини, у клівії є свої вороги. Найпоширеніші шкідники – це борошнисті червці і щитівка. Хвороби, що вражають кафрскую лілію, як правило, розвиваються з-за допущених в догляді за рослиною помилок. Детальніше про симптоми і методи лікування можна дізнатися з таблиці.

Таблиця – Хвороби та шкідники клівії, методи лікування

Шкідник/хвороба Симптоми ураження Методи лікування
Щитівка — Сохнуть і обпадають листя;
— на листовій пластинці з’являються бляшки коричневого кольору
— Механічна чистка листових пластин за допомогою м’якої губки і мильного розчину;
— обприскування слабким (0,15%) розчином актеллика.
Борошнисті червці У клівії жовтіють і швидко опадає листя;
— рослина виснажується і гине
— Механічна чистка листових пластин за допомогою м’якої губки і мильного розчину;
— теплий душ;
— в критичній ситуації – обприскування слабким (0,15%) розчином актеллика
Коричневі плями по краях листової пластини — Перезволоження — Тимчасове припинення поливу;
— встановлення правильного режиму зволоження
Укорочення квітконосу — Занадто холодне повітря в момент цвітіння;
— недостатній полив
— Забезпечення зацветающего рослини належними температурними умовами;
— відновлення якісного поливу
Поява білих плям на листової пластини — Сонячний опік — Захист від прямих променів сонця шляхом зміни місця дислокації;
— відмирають листя слід акуратно обрізати
Тривала відсутність квітконосу — Брак сонячного світла;
— занадто висока температура в приміщенні
— Відновлення температурного режиму;
— зміна локації горщика на більш комфортну;
— тимчасовий полив теплою водою 37-40°С
Вицвітання листової пластини — Нестача мінеральних речовин і вітамінів в кореневій системі — Добриво кафрской лілії

Досвідчені квітникарі запевняють, що на різку зміну місця дислокації клівія може відреагувати жовтизною листя. Це ще одне підтвердження того, що без сильної потреби турбувати цю рослину не варто. Що ж стосується шкідників, то з ними кафрская лілія веде себе досить впевнено: квітка живучий і міцний, тому мошкарі навряд чи вдасться його знищити.

Дивно, але деякі африканські племена до цих пір використовують чистий сік кливии в лікувальних цілях. Його дають у різних пропорціях і кількості хворому, і тим самим ліквідують симптоми лихоманки, полегшують родову діяльність і нейтралізують дію повзучих гадів, яких у тропіках греблю гати. Нам, втім, знання африканських цілителів ні до чого. А ось інформація про те, як доглядати за кливией, напевно стане в нагоді. Особливо тим, хто мріє власноруч виростити покірну і чарівну тропічну красуню в своєму будинку.

Залишити коментар