Клеродендрум угандійський: догляд, правила обрізування і формування

Клеродендрум угандійський завезений зі Східної Африки. Це дуже красива, декоративна рослина. Як і всі клеродендрумы, вважається досить витривалим і не складним у вирощуванні. Базовий догляд за клеродендрумом угандийским в домашніх умовах передбачає створення сприятливого мікроклімату, регулярне підживлення, поливи і обрізку. Але є тонкощі догляду, які повинен знати квітникар.

Клеродендрум угандійський відноситься до сімейства вербеновых. У природі часто зустрічається в гірських місцевостях Східної Африки. Від інших клеродендрумов відрізняється блакитними квітками незвичайної форми, що нагадують маленьких метеликів.

Ботанічний опис

Вічнозелена ліана з батогами до 2,5 м. Пагони тонкі, з часом дерев’яніють. Листя на коротких черешках, темного зеленого кольору. Форма — широка, ланцетна з гладкою або слабопильчатой кромкою. На стеблі листки розміщуються супротивно.

Цвітіння тривале — з весни до осені. Квітки невеликі, п’ятипелюсткові, за формою нагадують метеликів. Чотири пелюстки забарвлені в ніжний блакитний колір, п’ятий — у синій. Тичинки довгі, вигнуті. Суцвіття волотисте, пухкі, формуються на молодих пагонах в пазухах листків.

У південних регіонах з теплим кліматом клеродендрум угандійський можна вирощувати у відкритому ґрунті. У середній смузі він не витримує зимових холодів навіть під хорошим укриттям.

Догляд за клеродендрумом угандийским: що врахувати

Як доглядати за клеродендрумом угандийским в горщику? Як у будь тропічної культури, у нього є певні вимоги до мікроклімату. Примхливим його не назвеш, але в несприятливих умовах, при неправильному догляді клеродендрум цвісти не стане. Досвідчені квітникарі рекомендують дотримуватися наступних правил.

 • Температура. Влітку створювати особливих умов не потрібно. Клеродендрум прекрасно почуває себе при середній кімнатній температурі 20-25°С. Взимку можуть виникнути труднощі — потрібні знижені температури 12-16°С. Невеликі молоді рослини можна присунути ближче до шибки, відгородити від кімнати щільною занавесной. Дорослі — винести на засклений, утеплений балкон.
 • Освітлення. Потреба в світлі висока. Розміщують в добре освітленому місці з мінімальною кількістю прямих сонячних променів. Вдень у спеку обов’язково притіняють — на листочках швидко залишаються сонячні опіки. З північної сторони відчуває нестачу світла, витягується, не цвіте. Якщо інших варіантів немає, організовують штучне підсвічування фитолампами або лампами денного світла.
 • Полив. Поливати клеродендрум угандійський потрібно систематично. Рясність поливу залежить від пори року, температури змісту. Влітку поливають рясно, взимку — помірно. Воду використовують добре відстояну, м’яку, кімнатної температури. На пересихання грунту реагує миттєво — листя в’януть, повисають, починають опадати. Якщо посуха була нетривалою, після поливу листя знову стають пружними.
 • Вологість. Систематичне обприскування — важлива умова активного росту і підтримки декоративності. Вологість повітря — вище середнього. Штучно підвищують її установкою горщика з квіткою в піддон, наповнений вологим керамзитом. Обприскують щодня м’якою водою з мінімальним вмістом солей.
 • Грунт. Грунтову суміш готують з торфу, дерну, крупного піску, листяної грунту і перегною. Змішують в рівних пропорціях. Можна використовувати готові субстрати. Головне, щоб грунт був легким, повітропроникним, досить поживним.
 • Пересадка. Відноситься до швидкозростаючим культурам. Молоді рослини доводиться пересаджувати двічі на рік — восени і навесні. Дорослі пересаджують один раз в рік. У великих примірниках можна просто замінювати верхній шар грунту. Дренажний шар обов’язковий.
 • Підгодівля. Добрива вносять в період активного росту. Можна удобрити клеродендрум угандійський стандартним препаратом для квітучих культур. В них підвищений вміст фосфору і калію — важливих мікроелементів для цвітіння. Коли клеродендрум відцвіте, почне впадати в «сплячку» підгодівлі припиняють.

Активність росту можна регулювати розміром горщика і складом добрив. Чим більше горщик і поживнішою грунт, тим швидше клеродендрум буде набирати зелену масу. Для помірного зростання новий горщик повинен бути всього на 3 см більше попереднього.

Правила обрізки

Вирощування клеродендрума в домашніх умовах ускладнюється необхідністю регулярної обрізки. Без обрізки клеродендрум буде швидко нарощувати ліани, листя, але цвісти перестане. Обрізати клеродендрум угандійський починають рано. У маленьких молодих кущиків можна просто прищепити точки зростання. У наступні роки ліани рекомендується обрізувати на третину довжини.

Обрізання виконують ранньою весною перед початком активного зростання або восени до вступу в період спокою. Тут квітникарі дотримуються різних думок. Зазвичай пагони обрізають на третину довжини. Якщо клеродендрум формується у вигляді компактного куща їх можна вкоротити наполовину. Обрізку клеродендрум переносить легко. Через деякий час активно починають наростати нові бічні пагони. Саме на них формуються бутони.

Можливе формування клеродендрума у вигляді невеликого штамбового деревця. Працювати починають з молодою рослиною — дорослі кущі важче піддаються формуванні. Робиться це просто. Залишають один сильний пагін, інші вирізують під корінь. По досягненню півметрової висоти точку росту прищипують, втеча підв’язують до прямої вертикальної опори. Нижню частину стебла оголюють, інші гілки прищипують. Регулярної прищіпку домагаються формування пишною, рівною крони.

Якщо не цвіте: 4 причини

Не цвіте клеродендрум угандійський через невідповідних умов утримання. Позначається температурний режим під час зимівлі, частота підживлень та складу добрив, спосіб формування. Є чотири основні причини відсутності цвітіння.

 1. Клеродендрум не обрізується. Після обрізки починають рости бічні пагони, на яких формуються бутони. Чим більше молодих пагонів у рослини, тим рясніше цвітіння.
 2. Великий горщик. У просторому горщику клеродендрум починає інтенсивно нарощувати ліани. Цвітіння гальмується.
 3. Неправильний склад добрива. Вміст азоту в складі комплексного добрива повинно бути мінімальним. Калію і фосфору — підвищеним.
 4. Тепла зимівля. На зовнішньому вигляді тепла зимівля не відображається. Але квіткові бруньки закладаються тільки при холодному змісті.

Стимулюють цвітіння угандійського клеродендрума створенням прохолоди взимку, зведенням поливів до мінімуму, пересадкою в маленький, трохи тіснуватий горщик. Навесні повертають рослина тепло, інтенсивність поливів збільшують. З появою бутонів проводять перше підживлення.

Догляд за клеродендрумом угандийским під час цвітіння полягає в регулярних підгодівлі, своєчасному видаленні окремих зів’ялих квітів і квітконосів. Не допускають пересихання ґрунту, захищають клеродендрум від протягів.

Способи розмноження

Найпростіше розмножити клеродендрум угандійський живцями. Верхівкові пагони легко вкорінюються у воді або грунті. Допускається і насіннєве розмноження, але першого цвітіння доведеться чекати значно довше. В обох випадках техніка розмноження проста і ефективна.

 • Живцями. Залишилися після обрізки верхівкові живці можна укоренити. Їх ставлять у воду з додаванням таблетки активованого вугілля або відразу прикопують в легкий вологий грунт. Для прискорення вкорінення місце зрізу обробляють стимулятором коренеутворення. Поширені препарати — «Гетероауксин», «Корневін». При укоріненні в грунті держак накривають пластиковим стаканчиком або обрізаним балоном.
 • Насінням. Насіння висівають в кінці зими в піщано-торф’яну суміш. Допускається використання будь-якого пухкого, легкого грунту. Пророщують під укриттям. Щодня провітрюють парничок, грунт зволожують з пульверизатора по мірі необхідності. Сіянці пікірують в окремі стаканчики після появи четвертого цього листа.

Формування краще починати як можна раніше. Вона не шкодить клеродендруму — навпаки, стимулює його ріст. Чим раніше буде розпочато формування, тим швидше настане перше цвітіння.

Хвороби, шкідники, проблеми вирощування

Листя клеродендрума мають не сильний, але специфічний запах, тому шкідники його практично не чіпають. Якщо в кімнаті дуже сухе повітря, уражаються павутинним кліщем, білокрилка, попелиць. Рідше доводиться стикатися з щитівкою.

Поширені грибкові та інфекційні хвороби кімнатних рослин обходять клеродендрум стороною. Виняток становлять гнилі — коренева система може загнити в результаті надмірних поливів і відсутності дренажу. Більшість проблем пов’язані з похибками догляду. Основні хвороби та методи їх усунення наведені в таблиці.

Таблиця — Проблеми вирощування клеродендрума угандійського

Проблема Ймовірні причини Рішення проблеми
Листя жовтіють — Проблеми з корінням;
— сухе повітря;
— нестача світла;
— нестача харчування
— Коригують режим догляду
Кінчики листя стають сухими — Низька вологість повітря;
— сонячний опік
— Регулярно обприскують;
— захищають від прямого сонця
Клеродендрум скидає листя — Пересихання грунту;
— пошкодження кореневої системи
— Регулюють режим поливу;
— при проблемі з корінням пересаджують
З’являються плями на листках — Сонячний опік;
— хлороз листків;
— холодний протяг
— Ставлять в захищене від сонця і протягів місце;
— при хлорозі обприскують залізовмісними препаратами
Листя чорніють — Полив концентрованим добривом на сухий грунт;
— гниль кореневої системи
— Пересаджують в свіжий грунт;
— пошкоджені корінці видаляють
Квітка вяне між поливами — Маленький об’єм горщика — Пересаджують в більш просторий горщик

Як доглядати за клеродендрумом угандийским, щоб постійно підтримувати його декоративність? Основні вимоги — регулярні поливи, своєчасні підживлення, дотримання періоду спокою, обрізка і захист від сонця. Ці нехитрі правила допоможуть виростити гарний клеродендрум, домогтися його пишного цвітіння.

Залишити коментар