Клеродендрум Томпсона: догляд в домашніх умовах, обрізка і формування

Клеродендруми — рід чагарників і ліаноподібних рослин з гарними оригінальними квітами. Найбільш поширений різновид — клеродендрум Томпсона. Він краще інших видів адаптований до кімнатних умов, менш вередливий і дуже декоративний. Догляд за клеродендрумом Томпсона в домашніх умовах полягає в систематичній обрізанні, регулярних поливах. Як створити сприятливий мікроклімат? Як правильно формувати рослина?

У літературі цей різновид називають клеродендрумом пані Томпсон. Полулистопадная ліана з оригінальними листям і квітами росте дуже швидко, легко піддається формуванні. В природі зустрічається в тропічних лісах Західної Африки.

Опис і особливості

У природі ліани клеродендрума Томпсона витягуються до 4 м. Цьому сприяє теплий клімат без сильних коливань температури, підвищена вологість, оптимальна кількість сонячного світла. У квартирах зростання обмежують штучно — обрізанням і прищипыванием.

Цвіте клеродендрум Томпсона невеликими квітками з п’яти пелюсток, оточених об’ємними приквітками. Квіти збираються в пазушні кисті. Листя теж дуже декоративна. Забарвлення листя переважно темного зеленого відтінку. Зустрічаються сорти з строкатими та пурпуровими листям. Особливість клеродендрума — «стьобана» фактура поверхні листя за рахунок поглиблених, чітко виражених жилок.

Зацвітає клеродендрум Томпсона ближче до середини весни, закінчує цвісти восени. В залежності від сорту квітки і приквітки можуть бути різних відтінків. Віночки тримаються недовго. Після їх опадання на кущі залишаються красиві приквітки білого, бордового, рожевого або бузково відтінку. Плоди дрібні, помаранчеві. Кожен плід несе в собі по одному насіння. Насіння придатні для розмноження.

Формувати клеродендрум Томпсона можна по-різному — пускати на опори у вигляді ліани, регулярно обрізати для отримання акуратного, пишного куща. Деякі квітникарі формують з клеродендрума оригінальне штамбовое деревце.

Дії після покупки

Як доглядати за клеродендрумом пані Томпсон після покупки? Бажано, влаштувати карантин — поставити окремо від інших квітів. Карантин рекомендується для будь-якого приносили в будинок рослини. Він допомагає виявити шкідників, хвороби, уникнути зараження інших кольорів.

Для легкої адаптації клеродендрум ставлять у добре освітленому, але не сонячному місці. Поливають помірно — грунт повинна бути рівномірно вологою, але не мокрою. Температуру підтримують на рівні 20°С. Підгодовувати перший місяць після покупки не потрібно.

Тривалість адаптації — від однієї до двох тижнів залежно від початкового стану рослини. Після адаптації клеродендрум пересаджують у відповідний грунт і ставлять на постійне місце.

Догляд за клеродендрумом Томпсона: основні рекомендації

Хороший результат дає вирощування клеродендрума Томпсона в домашніх умовах з урахуванням його природних потреб. Повноцінне освітлення, сприятлива температура і вологість повітря стимулюють, підтримують декоративність рослини.

 • Освітлення. Світло розсіяний, але яскравий. Відкритих сонячних променів уникають. Від сонця на листках утворюються опіки. Вдале розташування — східні і західні вікна. З північної сторони клеродендруму темно, з південної — жарко.
 • Температура. Влітку добре сприймає середню кімнатну температуру 10-25°С. Зимівля повинна бути прохолодною — не вище 15-18°С. Тепле зміст взимку ускладнює цвітіння.
 • Полив. У період росту і цвітіння поливають рясно. Намагаються підтримувати стабільну вологість ґрунту без висушування і перезволоження. При повному просихання землі в’януть, опадає листя. Вогкість призводить до загнивання кореневої системи. Холодну воду для поливу не беруть, вона повинна бути кімнатної температури.
 • Вологість повітря. Регулярне обприскування — обов’язкова процедура для підтримки декоративності клеродендрума. Взимку квітка не можна ставити поряд з батареями і опалювальними приладами. Вологість повітря підвищують використанням спеціальних зволожувачів, розстановкою мисок з водою. Горщик з клеродендрумом можна поставити на піддон з вологою галькою.
 • Підгодівля. Навесні і влітку підгодовують щотижня. Чергують мінеральні та органічні добрива для квітучих рослин. Зрідка проводять позакореневе підживлення по листю.
 • Пересадка. Зростає клеродендрум швидко, пересаджують його щорічно. Грунт повністю замінюють, горщик беруть більшого розміру. Дорослі рослини, сформовані у вигляді ліан, пересаджувати щороку не обов’язково. Замість пересадки замінюють верхній шар грунту.
 • Грунт. Головні вимоги до грунту — легкість, поживність, повітропроникність, рН 5-6,5. Можна використовувати магазинні ґрунтові суміші для азалій та троянд. Будинки субстрат готують з рівної кількості торфу, піску, дерну, перегною (добре перепрілого) і листової землі.

Взимку клеродендрум повністю або частково скидає листя. Це нормальне явище. Навесні з’являться нові.

Що потрібно для рясного цвітіння

У несприятливих умовах клеродендрум Томпсона не цвіте. Найпоширеніша помилка початківців квітникарів — нехтування зимової фазою спокою. В теплі квіткові бруньки не закладаються, квітконоси навесні не з’являються. Взимку квітка повинен знаходитися в прохолодному приміщенні. Всього можна назвати три причини відсутності цвітіння:

 • тепла зимівля;
 • неправильна або недостатня обрізка;
 • брак поживних речовин (калію й фосфору).

Щоб змусити цвісти клеродендрум Томпсона, в кінці осені його переставляють в прохолодне приміщення, полив обмежують. Грунт повинен бути злегка вологим. Обрізати можна восени перед періодом спокою або ранньою весною до початку активного росту. Навесні клеродендрум повертають в тепло, посилюють поливи. Після появи перших бутонів починають вносити мінеральні добрива.

Квіти формуються на нових пагонах, тому навесні або восени всі батоги клеродендрума обрізають на третину. Без обрізки, холодної зимівлі і регулярної пересадки клеродендрум цвісти не буде.

Догляд за клеродендрумом Томпсона під час цвітіння полягає в систематичних поливах, підживленні. Квітка оберігають від холоду і протягів, перепадів температури, пересихання грунту. Зів’ялі, які втратили декоративність квіти відразу прибирають.

Як розмножити

Можна розмножити клеродендрум Томпсона живцями і насінням. Насіння, зібрані самостійно, добре проростають, зберігають всі характеристики виду. Посів насіння використовується рідше з-за повільного росту сіянців.

Живцями

Особливості. Живцювання проводять навесні або восени одночасно з обрізанням. Весна — більш сприятливий час для вкорінення і початку зростання. Укоренити клеродендрум пані Томпсон найпростіше трав’янистими верхівковими живцями. Для більш швидкого вкорінення ємність з висадженими живцями накривають плівкою або пластиковим стаканчиком. Щодня укриття знімають, видаляють конденсат, провітрюють.

Алгоритм дій

 1. Гострим інструментом нарізають верхівки пагонів з двома або трьома міжвузлями. Оптимальна довжина черешка — до 6 див.
 2. Готують субстрат з піску, дерну і перегною.
 3. Живці встановлюються вертикально у вологий грунт.
 4. Грунт регулярно зволожують, підтримують температуру 22-25°С.

Перед посадкою в грунт можна поставити живці у воду з додаванням подрібненого активованого вугілля. Після появи корінців живці висаджують у грунт. Діють акуратно — молоді корінці дендробіуми дуже просто пошкодити.

Насінням

Особливості. Рослину можна вирощувати з насіння, зібраних зі свого рослини. Сприятливий час для посадки — весна. Насіння проростає швидко навіть без попереднього замочування і використання стимуляторів.

Алгоритм дій

 1. Невисокий широкий контейнер наповнюють легкої ґрунтовою сумішшю.
 2. По поверхні розкладають насіння, присипають тонким шаром ґрунту.
 3. Зволожують грунт з пульверизатора, контейнер накривають прозорою плівкою.
 4. Після появи сходів прибирають слабкі рослини.
 5. На стадії чотирьох справжніх листочків розсаджують в окремі ємності.

Для швидкого проростання насіння підтримують регулярну вологість і температуру не менше 24°С. Незважаючи на хорошу схожість і відносно швидкий розвиток сіянців, перше цвітіння настане лише через кілька років.

Обрізка і формування

У молодих рослин прищипують кінчики пагонів. Дорослі рослини потребують жорсткої обрізанні. Жаліти клеродендрум не потрібно — він добре відновлюється після обрізки, пускає безліч бічних пагонів. Всі стебла обрізають на третину їхньої довжини. Суцвіття формуються на бічних однорічних пагонах.

Природна форма клеродендрума Томпсона — ліана. Вдома його можна вирощувати як ампельна рослина з вільно звисаючими батогами або зафіксувати на опорі, задавши потрібний напрямок росту. Клеродендрум легко піддається формуванні — йому можна надати форму куща або штамбового деревця.

 • Штамбова форма. У молодої рослини залишають тільки один сильний пагін, його підв’язують до вертикальної опори, інші повністю вирізують. По досягненню півметрової висоти обрізають верхівку. Точки росту наступних бічних пагонів потрібно прищепити для більш інтенсивного розгалуження. Всі пагони нижче бажаного рівня крони систематично видаляються.
 • Кущ. Під час щорічної обрізки всі пагони клеродендрума вкорочують до бажаної висоти. Бічні гілочки прищипують для отримання більш густого куща.

Формування штамбового дерева — трудомісткий і тривалий процес. Перш ніж рослина придбає привабливу форму пройде не один рік.

Проблеми вирощування

Клеродендруму не страшні хвороби — він стійкий до більшості грибків, вірусів та інфекцій. Небезпеку можуть представляти типові шкідники кімнатних рослин — попелиця, павутинний кліщ та білокрилка. При своєчасному виявленні комах допомагає одноразова обробка інсектицидами.

Набагато частіше доводиться стикатися з наслідками неправильного, зневажливого догляду. Основні проблеми, їх причини та шляхи вирішення наведені в таблиці.

Таблиця — Проблеми при вирощуванні клеродендрума

Проблема Ймовірні причини Допомога рослині
Листя жовтіють — Нестача вологи у ґрунті;
— сухе повітря в квартирі;
— надлишок добрив;
— нестача світла;
— прямі сонячні промені
— Регулярні обприскування;
— систематизація поливів;
— коригування догляду у відповідності з рекомендаціями
Листя в’януть, обпадають — Значне пересихання ґрунту — Підтримка стабільної вологості ґрунту
Листя чорніють — Опік коренів добривами
— загнивання коренів
— Пересадка з вилученням ушкоджених корінців
Рослина скидає листя і бутони влітку — Протяги;
— недолік вологи;
— низька вологість;
— дефіцит поживних речовин
— Регулярне обприскування теплою водою;
— регулярні підгодівлі мінеральними та органічними добривами
Проявляється хлороз листя (измельчание, скручування листків, поява плям) — Нестача мікроелементів — Обприскування залізовмісними добривами
Пагони витягуються, листя дрібнішають — Недолік світла — Переміщення квітки ближче до вікна;
— забезпечення додаткового підсвічування
З’являються плями на листках — Сонячний опік;
— шкідники;
холодне повітря;
— грибок
— Огляд на наявність шкідників і нальоту;
— переміщення в тепле, захищене від сонця місце

Так як доглядати за клеродендрумом Томпсона досить просто, його можна використовувати для декорування офісів. Він виглядає ефектно в просторих, добре освітлених приміщеннях.

Залишити коментар