Клептоманія у дітей, причини

Багато батьків стикаються з проблемою, коли діти у різному віці намагаються взяти щось без попиту, навіть знаючи, що брати це не можна. Злодійство, а в занедбаному варіанті – клептоманія, коли діти не контролюють власну поведінку і роблять щось всупереч власним виховання і установок батьків, зустрічається набагато частіше, ніж про це прийнято говорити вголос. Все-таки мало хто з батьків готові зізнатися в тому, що їх дитина схильний до крадіжок.

А проблема насправді досить поширена, і не така страшна, як може здатися. Дитяча клептоманія – це спроби зрозуміти межу між «добре» і «погано», дізнатися про межі дозволеного, усвідомити відмінність між «моїм» і «чужим».

Як виявити проблему

Щоб батьки могли самостійно вплинути на дитячу поведінку або виявити ту ситуацію, коли пора бити тривогу і звертатися до фахівця, важливо розібратися в причинах крадіжки в ранньому віці і особливості його прояву.

Помітити за своїм чадом ознаки клептоманії можна за такими факторами:

 • поява в будинку чужих речей або іграшок;
 • пропажа грошей з гаманця батьків або того місця, де вони в будинку зберігаються;
 • пригніченість дитини, занурення в себе, похмурість і мовчазність;
 • прояви різкості в спілкуванні, дратівливість, різка зміна настрою;
 • порушення апетиту і сну.

Іноді батьки занадто зайняті «дорослими» проблемами, щоб помітити стан дитини, приділити йому достатньо часу, підтримувати довірчі стосунки. Але таке ігнорування рано чи пізно стане причиною не тільки клептоманії, але і безлічі інших «прогалин» у вихованні, заповнити які буде важко.

Виростити особистість не так просто, для цього потрібно докладати щоденні зусилля.

Причини клептоманії у дітей

Основною причиною того, що дитина бере без попиту якісь чужі речі чи іграшки полягає в тому, що він не знає, чи можна їх брати, або чому не можна. Як правило, це відбувається до віку 4-6 років. А після пояснень батьків, кількох розмов на цю тему малюк розуміє рамки і припиняє злодійство. Багатьом дітям про це розповідають набагато раніше, вже після рочки, коли дитина тільки намагається заволодіти чужою лопаткою в пісочниці.

Серед інших причин дитячої клептоманії можна назвати:

 • відсутність належного виховання та контролю з боку батьків, коли дитина часто наданий сам собі і відповіді на багато питань шукає самостійно;
 • розбіжності між мамою і татом, неузгодженість думки, в результаті якого дитина на власний розсуд вирішує, кого слухатися в кожній ситуації, і хто прав;
 • сильне бажання мати щось «як у іншого» і при цьому розуміння, що батьки таку річ куплять навряд чи в такій ситуації може відбутися порив клептоманії навіть у вихованої дитини;
 • копіювання поведінки близьких людей, наприклад, батьки приносять з роботи якісь речі, там «непотрібні» або вихователь/вчитель робить теж саме;
 • недолік уваги з боку батьків;
 • відсутність кишенькових грошей, коли дитина в тому віці, що вже може ними розпоряджатися і хоче мати трохи готівки, як у його друзів.

Якщо узагальнити всі причини і передумови дитячої клептоманії, то можна сказати, що до цього схильні діти, яких недостатньо виховують: мало або неправильно пояснюють, як себе слід вести, не прислухаються до його потребам і інтересам, не реагують на прохання.

Дитина не винна, що він веде себе певним чином, таку поведінку він з якихось причин прийняв за норму. Треба розібратися, чому і постаратися його скоригувати.

У вкрай рідкісних виняткових ситуаціях дитяча клептоманія є наслідком психічного порушення. Однак його прояви будуть видні не тільки в спробах взяти чужі речі, тому уважні батьки зможуть помітити проблему і звернутися до фахівця.

Що робити з крадуть дитиною

Помітивши випадок клептоманії з боку дитини, батькам важливо стримати свої емоції з цього приводу і розібратися в почуттях і емоціях нащадка. Крики, покарання, додаткові заборони дадуть прямо протилежний результат: дитяча клептоманія буде продовжуватися, але ще більш ретельно ховатися. У дитини одне бажання – бути успішним і щасливим, як і всі інші діти. Важливо зрозуміти, чому він намагається досягти цього саме таким способом.

Фахівці в галузі дитячої психологи рекомендують батькам наступні методи боротьби з таким проявом характеру:

 1. Довірлива розмова без прямих обвинувальних питань. Не варто намагатися дізнатися, чому дитина взяв чуже, краще показати свою любов і прийняття незалежно від його поведінки.
 2. Якщо його провина не доведена, і дитина не визнається вчинок, можна розповісти історію про знайомого хлопчика, який вів себе так само. І поставити своєму нащадкові питання, як він думає слід було б вчинити батькам.
 3. Важливо пояснити дитині, що якщо він попросить те, що йому хочеться, його прохання завжди буде почута, і будуть докладатимуть максимальних зусиль, щоб її виконати. А якщо батьки не можуть придбати цю річ, можна разом подумати, чим її замінити, щоб малюк все-таки почував себе значущим і улюбленим.
 4. Обговорювати потрібно завжди тільки конкретний випадок, не згадуючи минулі непорозуміння або неслухняність дитини. І обговоривши цю ситуацію, до неї теж більше не повертатися, якщо знайдено всі відповіді, і дитина прощений.
 5. Не можна обговорювати поведінку дитини з подругами, бабусею або іншими мамами, особливо якщо він чує це. Розмову і розбір ситуації повинен відбуватися один на один, можливо в присутності папи. Але ж дитині і так соромно, що не варто посилювати його негативні почуття.

Будь-яку неприємну ситуацію простіше запобігти, ніж потім виправляти. Частіше спілкуватися з дітьми, говорити з ними, як з дорослими, розповідаючи про якісь свої труднощі. Наводити приклади хороших і поганих вчинків, розповідати історії і казки з тваринами-злодюжками, яких потім ніхто не любив у лісі. Кожне зусилля по вихованню дасть плоди у вигляді довірчих відносин з нащадком. І тоді дитяча клептоманія навіть не торкнеться впевненого в собі і своїй потрібності дитини.

Залишити коментар