Клематис: підготовка до зими

Ці неймовірно красиві квіти в Росію прийшли з Європи і, спочатку, вирощувалися тільки в оранжереях, оскільки були не підготовлені до такого суворого клімату. Пізніше селекціонери виправили цей недолік і вивели ряд сортів, що володіють хорошою стійкістю до морозів, проте це не відняло у них певних вимог до догляду.

Тому кожен садівник середньої смуги (і навіть південних зон), купуючи клематис, роздумує, як правильно підготувати квітка до зими, щоб багаторічник не став однорічним рослиною.

Клематис: загальний опис

Це кучерява квіткова рослина, є деревним. Молоді стебла дуже тонкі, легко деформуються, але в міру «дорослішання» вони стають жорсткіше, навіть грубіють на дотик.

Втім, подібне характерне не всім різновидам клематиса – існують і трав’янисті сорту. Крім того, як і більшість багаторічників такого типу, він може бути і вічнозеленою рослиною, тобто не скидають листя навіть в холоди.

 • Клематис приваблює садівників переважно з естетичної точки зору: його пагони легко обплітають будь-яку опору, тому чудово підходять для декорування стін, труб, сіток, арок і т. д. Однак він придатний і для зрізки в букети.

У квітів дуже приємний аромат, в якому можна розрізнити ноти мигдалю і примули, а також легкі натяки на жасмін. Приваблюють вони і своїми яскравими кольорами: ліловий, червоний, рожевий, фіолетовий, синій – це далеко не весь спектр, який може запропонувати клематис. Примітно, що на одному пагоні можна знайти квітки обох статей, при цьому вони продукують тільки пилок – без нектару.

У фазу зростання клематис набирає навесні, коли тане сніг і повітря прогрівається до 5 градусів вище нуля, тому точна дата коливається в залежності від регіону. Квіти на пагонах минулого року оформляються і розвиваються в травні, а на нових – не раніше середини серпня. Тривалість цвітіння не перевищує 20-ти діб. Виняток становлять кущові сорти, які радують око з червня до серпня: практично все літо.

 • Кущовий клематис вирощується переважно на клумбах, а також в алеях, хоча по висоті він може змагатися з іншими «родичами», оскільки витягується до 1 м. А в цілому цей параметр коливається між 8 см і 12 м, тому навіть кущовий клематис можна взяти для оформлення стіни, але при цьому він часто виступає елементом композиції.

Більшість кущових сортів мають синьо-фіолетовим забарвленням, а за формою квіти нагадують невеличкі дзвоники. Виняток – гібриди, у яких селекціонери досягли довжини дзвоника у 25 див. На кожному пагоні зібрано переважно 10 таких квітів, які ростуть поодиноко. Сама ж рослина може бути всипане ними дуже густо – приблизно 150-200 шт., в залежності від умов вирощування.

У Росії переважно висаджують такі різновиди клематисів:

 • Прямий. Характеризується не самими довгими стеблами (близько 1,5 м) і корінням, що йдуть углиб на півметра. Цвітіння у цього виду короткий, триває всього 2 тижні, а починається ближче до кінця-середині травня. Літня обрізка може простимулювати повторне цвітіння в серпні. У природних умовах проживання воліє вологі райони, зиму середньої смуги переживає добре, при достатній кількості снігу і не надто суворих морозах в укритті не потребує.
 • Борщевиколистный. Напівкущова рослина пізнього цвітіння – в кінці літа, володіє недовгими пагонами (до 90 см), а також характеризується дуже повільним розкриттям пелюсток. До холодів відносно стійкий, наземна частина втрачає листя ближче до жовтня.
 • Чагарниковий. Зиму переживає добре, навіть не втрачаючи своїх пагонів, якщо їх добре вкрити. Пагони в довжину не перевищують 0,8 м, цвітіння починається в серпні. Класична гама для його кольорів – червона та жовта.

Потрібно відзначити, що садівники часто проводять класифікацію сортів клематиса за величиною квітів, що зручно при виборі відповідного рослини під певні завдання. Наприклад, дрібноквіткові можуть цвісти ціле літо, в той час як крупноквіткові чи протримаються довше 2-х тижнів.

Загальні правила догляду за клематисом

Якщо говорити про гатунку, які були вирощені для середньої смуги, то вони в більшості своїй практично невибагливі, хоч і висувають деякі вимоги.

Клематис – гарна рослина навіть для недосвідченого садівника, але потребує уваги. Кілька базових моментів, які допоможуть Вам зберегти посаджений клематис до досягнення нею віку в 25 років:

 • Яскравість квітів, що розпустилися безпосередньо залежить від кількості сонця, яке може поглинути клематис, тому професіонали радять висаджувати це рослина добре висвітлений ділянку.
 • Вологість грунту повинна бути середньою, оскільки будь-яка, навіть сама мінімальна, посушливість стане згубною для рослини. Однак і заливати постійно клематиси не можна, оскільки коріння загинє: 4 відра під дорослий кущ і 2 – під молодої є максимальними значеннями. При необхідності (близькості грунтових вод) дренируйте грунт.
 • Незалежно від сезону (деякі садівники це роблять навесні та восени) потрібно рихлити грунт, але не дуже глибоко. Хороший повітрообмін – важлива умова для здорового стану клематиса.
 • Якщо Ви не хочете, щоб листя і квіти облетіли від поривів вітру, не висаджуйте це рослина на відкритій ділянці і не розміщуйте під протяг.
 • Не забудьте про опору – вона потрібна майже всім сортам, виключаючи деякі, призначені для клумб. Молоді рослини потребують в перший рік фіксації дротом. Якщо вибраний Вами сорт цвіте на пагонах минулого року, опора повинна бути постійною – тобто на майбутній рік її не змінюють.
 • Найголовніший момент, на який потрібно звернути увагу – тип кореневої системи: вона мичкувата, тому постійні зміни місця проживання для неї неприйнятні. Якщо Ви маєте намір домогтися багаторічного цвітіння клематиса, Вам доведеться знайти спосіб дати йому перезимувати на тій дільниці, де він сидить, без викопування і перенесення в підвал, комору і т. д.

Більшість садівників цікавляться, як здійснюється догляд за клематисом восени, оскільки це є початком підготовки до зимівлі.

 • Вноситься комплексне мінеральне добриво, або інший варіант підгодівлі для квітів, але обов’язково – без азоту.
 • Додатково під коріння підсипають перегній, змішаний з золою.
 • Знижується інтенсивність поливу, особливо якщо осінь холодна, щоб не застудити коріння.
 • По закінченні цвітіння проводиться обрізка відповідно до типу рослини.

Одночасно з цим починається підготовка укриття для тих сортів, які цього потребують, про що піде мова трохи пізніше.

Особливості обрізки клематиса

Дана процедура догляду за клематисом восени вважається однією з найважливіших. Професіонали радять робити її спочатку перед посадкою, потім в липні і перед настанням холодів.

При цьому вибір способу залежить від того, до якого виду належить конкретне рослина. Садівники керуються такою простою схемою:

 • Клематиси, цвітіння яких відбувається на нових пагонах, восени часто ще не скидають пелюстки, тому їх надземну частину зрізують повністю. Залишитися має не більше 30 см над рівнем ґрунту, що дорівнює парі нирок.
 • Якщо клематис випускає бруньки на пагонах минулого року, до осені він вже встигає повністю завершити період цвітіння, або ж на цей момент йде друга хвиля, яка не така активна, як перша. Його обрізають вибірково: сильні пагони потрібно залишити, щоб на майбутній рік на них сформувалися квіти, але вкоротити до 1 м. Після їх дуже акуратно потрібно притиснути до землі, оскільки такий клематис потребує укриття.
 • Невисокі і зимостійкі княжики як такої обрізки майже не вимагають, крім профілактичне видалення слабких, хворих і загиблих пагонів. Цвітіння у них відбувається за принципом 2-ої категорії. З опор їх теж знімати не потрібно, оскільки в укритті вони не потребують – з цими клематисами садівникам доводиться простіше всього. Однак у них потрібно захистити коріння, тому обов’язково проводиться підгортання.

При цьому, треба ще пам’ятати, що після обрізки під кожен клематис обов’язково вноситься відро перегною, який допоможе йому навіть взимку знаходити поруч поживні речовини. Якщо ж обрізка проводиться для клематисів першого року життя, незалежно від групи, до якої вони належать, пагони зрізують до 2-ої нирки, тобто залишаючи лише 25-30 см над землею. Також через кожні 4 роки бажано здійснювати таку ж повну обрізку теж для представників усіх груп. Класичний термін для цієї процедури – листопад.

Підготовка клематиса до зими в середній смузі

Цій рослині конче потрібно гарне укриття (виняток становлять лише кілька сортів), але при цьому не можна використовувати надто щільний матеріал.

Головна проблема, з якою стикаються садівники, які вирішили виростити клематис і змусити його перезимувати на ділянці – збереження повітрообміну в тому коконі, яким огортається рослина. Для цього можна використовувати так звані «повітряно-сухий» метод, при якому вибудовується дротяний каркас, не зачіпає залишилися над землею пагони. На нього накидається плівка, або толь. Рідше беруть руберойд, який вважається занадто щільним для клематисів.

Якщо у Вас рослини низькорослі, або були обрізані до 2-х нирок, можна зробити простіше і поставити на них велику дерев’яну коробку, яку теж потрібно захистити укривним матеріалом від попадання вологи. Деякі садівники під такий «будиночок» закладають щось, що відлякує мишей. Не забудьте придавити краю укривного матеріалу.

 • Особливі вимоги по підготовці до зими у клематиса гірничого рожевого Рубенс: він має дуже тендітними квітами, тому без укриття нирки його холоду гинуть. Навіть у регіонах з м’яким кліматом бажано забезпечити цій рослині додаткове тепло.

Потрібно сказати, що перед тим, як клематіс буде вкрито на зиму, грунт навколо нього потрібно добре замульчувати: листям, гілками, зрізаними пагонами, торфом. На кожен кущ – по 3 відра (приблизно). Важливо, щоб грунт виявився сухим, інакше його висока вологість під час холодів негативно відіб’ється на стані коренів клематиса. Дуже короткі пагони хороших зимостійких сортів можна навіть вкрити цієї мульчею, не створюючи додаткових «споруд».

По весні укриття знімають дуже повільно: спочатку можна зробити лише щілину, в яку буде потрапляти свіже повітря струменем. А перш ніж прибрати укриття повністю, потрібно переконатися, що холодів більше не передбачається – в іншому випадку цвітіння у поточному році чекати не варто. Окучка теж забирається не раніше цього етапу, оскільки вона забезпечує тепло біля коренів.

Залишити коментар