Кістозна зміна яєчників: причини, лікування, наслідки

Кістою називають доброякісне пузыревидное утворення, порожнина якого може бути заповнена гноєм, плазмою крові або кров’яними клітинами. Її розмір може бути різним, це залежить від стадії захворювання.

Кістозне зміна яєчників – хвороба області гінекології, пов’язана з гормональним дисбалансом: кількість чоловічих гормонів (їх називають андрогенами) виявляється вище, ніж кількість жіночих. З-за цього не відбувається овуляція.

Кіста не вважається раковим утворенням, але при відсутності своєчасного і правильного лікування, вона може перерости в нього. Крім того, наслідком цього захворювання є безпліддя. Розрізняють кістозні зміни обох яєчників (полікістоз), тільки лівого або тільки правого яєчника. Причини і лікування у всіх випадках схожі.

Причини Кістозного зміни яєчників

Існує велика кількість обставин, здатних викликати дане захворювання. Найчастіше причини виникнення кісти пов’язують з гормональним дисбалансом, коли андроген починає вироблятися організмом в кількостях, що перевищують норму.

Така ситуація може статися як у молодих дівчат, що перебувають у періоді статевого дозрівання, так і у дорослих жінок під час менопаузи.

Гормональні збої може викликати також ряд інших причин, а саме:

 • лікування за допомогою прийому гормональних засобів;
 • хвороби ендокринної системи, наприклад, збої в роботі щитовидки;
 • аборт (особливо у юних дівчат);
 • використання протизаплідних таблеток;
 • наявність надлишкової маси тіла;
 • цукровий діабет.

Ще одним частим фактором розвитку хвороби вважається стрес. Люди, регулярно переживають стресові ситуації, а також ті, у кого різко і часто змінюється вага в більшу або меншу сторону, знаходяться в групі ризику кістозної трансформації лівого яєчника.

Інші причини:

 1. Спадковість.
 2. Зміна кліматичної зони.
 3. Респіраторні захворювання, неправильне функціонування дихальних шляхів.
 4. Слабкий імунітет.

При виборі методів лікування розглянутого недуги лікар завжди спирається на те, чим він викликаний. Тому дуже важливо розуміти причини утворення кісти.

Симптоми

Це гінекологічне захворювання здатне чинити вплив на всі системи організму, а тому спектр різнорідних симптомів недуги досить широкий.

Найбільш поширеними можна назвати:

 1. Порушення менструального циклу: нерегулярні місячні або повна їх відсутність.
 2. Неможливість завагітніти через відсутність овуляції.
 3. Сильну кровотечу при менструації.
 4. Ожиріння (проявляється на талії).
 5. Постійні больові відчуття в області тазу (якщо утворилася кіста тільки на одному яєчнику, біль може віддавати в правий або лівий бік).
 6. Проблеми зі шкірою: вугровий висип, жирний блиск.
 7. Випадання волосся або, навпаки, їх рясний зростання по всьому тілу (при ураженні правого яєчника).

При виявленні хоча б одного симптому, потрібно терміново звернутися до гінеколога, пройти необхідні дослідження. Як правило, для постановки діагнозу призначають УЗД, яке легко виявляючи кістозне утворення, дає інформацію про його характері і розмірі.

Методи лікування

Після того як лікар, оглянувши пацієнтку, а також провівши необхідні дослідження, поставив діагноз, з’ясував причини хвороби, він повинен продумати план лікування. Воно може бути медикаментозним або, якщо перший спосіб не достатній на даній стадії, хірургічним.

Медикаментозне лікування кісти передбачає прийом деяких препаратів, призначених гінекологом.

Зазвичай перелік рекомендованих засобів представлений наступними групами ліків:

 1. Протизаплідні таблетки. Вони необхідні для відновлення гормонального балансу. Склад цих коштів, провокуючи самостійне розсмоктування кісти, приводить у нормальний стан гормональний фон. Прикладом таких препаратів може служити Логест – контрацептив, який слід приймати по одному драже кожного дня (час прийому фіксовано).
 2. Антибіотики – другий клас медикаментів, призначених, щоб вилікувати кістозне новоутворення, якщо останнє викликано наявністю патогенної мікрофлори. Часто прописують недорогі препарати широкого спектру дії. Наприклад, Лінкоміцин. Протипоказанням до прийому цього засобу є порушення роботи нирок і печінки, період лактації, вагітність. Приймати препарат рекомендують тричі на добу по 500 міліграм.
 3. Вітамінні комплекси. Лікувальний курс обов’язково повинен включати їх, оскільки одна з причин виникнення кісти – знижений імунітет. Прийом антибіотиків ще більше пригнічує імунну систему. Вітаміни, навпаки, позитивно впливають на неї, зміцнюють, запускають захисні механізми людського організму. Курс повинен включати фолієву (п’ять міліграмів на добу), аскорбінову кислоту (одне драже в день), а також вітамін Е (сто міліграмів на добу). Протипоказання до прийому даних засобів зводяться до індивідуальної непереносимості зазначених речовин.

При наявності больових відчуттів можна приймати знеболюючі препарати по необхідності, але не більше встановленого інструкцією кількості.

Медикаментозний курс та його складові повинен призначати тільки лікар. Він виходить з симптоматики, стадії протікання хвороби, розмірів і характеру кісти, індивідуальних особливостей пацієнта. Кістозне зміна яєчників – захворювання, яке може мати небезпечні наслідки. Тому самостійне лікування його неприйнятно.

Видалення кісти хірургічним шляхом

На жаль, далеко не завжди можливо вилікування хвороби медикаментозними засобами. Якщо кістозне утворення володіє великими розмірами або є ризик її мимовільного розкриття, вдаються до операційних методів. Їх усього два – лапароскопія і лапаротомія.

Сучасний і безпечний спосіб видалення кісти – лапароскопія, відбувається за допомогою лазерного променя. Він випаровує все, що знаходиться всередині кістозного міхура.

Лапароскопія складається з трьох етапів:

 1. Діагностика, необхідна для підтвердження підозр на кісту.
 2. Власне операція. Вона займає небагато часу, не є травмонебезпечною, тому не впливає на здатність зачати дитину.
 3. Контроль – оцінка стану органів після операції.

Лапароскопія має ряд протипоказань, які обов’язково враховуються лікуючим лікарем. На жаль, часто ця процедура не проводиться через погану оснащеність лікарень, коли відсутня потрібне для неї обладнання

Інший тип операції вважається класичним. Лапаротомія здійснюється, якщо новоутворення може перерости в ракову пухлину. Також дана операція проводиться при великих розмірах кісти.

Видалення кісти відбувається через великий розріз в черевній області. Після операції лікар оглядає тканини органу, якщо в них містяться метостазы – вторинні вогнища захворювання, він приймає рішення про видалення всього органу.

Після лапаротомії пацієнтка деякий час знаходиться під медичним наглядом (якщо немає ускладнень, то через чотири – п’ять днів). Відновлювальний період досить довгий: близько двох місяців жінці протипоказані будь-які фізичні навантаження, ведення статевого життя.

Кістозне зміна яєчників: чи можна завагітніти?

Якщо новоутворення на яєчниках з’явилося до зачаття малюка, необхідно пройти повний курс лікування, щоб усунути хвороба. Як правило, неможливість завагітніти під час захворювання – це один з її симптомів. Однак іноді вагітність все ж трапляється. Якщо це сталося, коли кістозне зміна яєчників вже розвивається, виникає ризик для життя матері і дитини.

Це пояснюється тим, що при виношуванні плоду посилюється тиск на всі органи, що може спровокувати розрив оболонки кісти і поширення її вмісту. Крім того, при стабільному зростанні освіти часто призначають операції навіть при вагітності, а це збільшує небезпеку викидня.

Після повного видалення кісти дітородна функція жінки відновлюється через шістдесят – дев’яносто днів. До цього моменту намагатися зачати дитину безглуздо і небезпечно.

Іноді, якщо орган уражений повністю, при операції вирізають весь яєчник. Можливість зачаття при цьому зберігається. Якщо видаляють обидва органу – настає безпліддя. Тоді медики пропонують варіант екстракорпорального запліднення.

Заходи профілактики

Профілактика будь-яких гінекологічних захворювань вкрай важлива для жінки, оскільки всі вони можуть призводити до небезпечних наслідків.

Щоб запобігти виникненню кістозних новоутворень на яєчниках необхідно дотримуватися декількох простих, але непорушних правил:

 1. Регулярне відвідування гінеколога (двічі за рік).
 2. Суворе дотримання рекомендацій спеціаліста, а також інструкції при прийомі гормональних ліків.
 3. Використання відповідних протизаплідних таблеток для контрацепції.
 4. Відмова від абортів в ранньому віці жінки.
 5. Постійна турбота про свою нервовій системі (уникати стресу).
 6. Збалансоване харчування, яке містить вітаміни для підтримки імунної системи.

Ці правила повинні виконуватися, починаючи з юного віку, незалежно від того, чи ведеться статеве життя.

Прогноз

Кістозне зміна яєчників – не вирок. Якщо вчасно звернути увагу на розвиток недуги і строго слідувати рекомендаціям лікаря, можна легко вилікувати і зачати дитину. Навпаки, самолікування, використання неповірених засобів народної медицини, зневажливе ставлення до свого здоров’я призводить до страшних наслідків – безпліддя та онкології.

Залишити коментар