Кишкова інфекція: симптоми і лікування у дітей

Кишкові інфекції можуть бути викликані бактеріями, так і вірусами. Зазвичай ротавірус стає найчастіше причиною нездужання малюка. До іншим поширеним кишкових інфекцій відносяться ентеровірус, дизентерія і сальмонельоз. Перша хвороба має вірусну природу, а дві інші інфекції бактеріальну. Всього можна виділити приблизно 10 основних груп вірусів.

Як не прикро, але за даними ВООЗ щорічно інфекція в кишечнику стають причиною смерті приблизно 2 мільйонів діток до 5 років. У теж час, на думку лікарів, 90% всіх заражень досить легко подолати.

Інфекцію в кишечнику можна перемогти без особливих труднощів і використання батареї медикаментів. Досить не допустити зневоднення організму. В інших 10% випадків звернення до допомоги лікаря життєво важливо. Основне завдання батьків буде полягати в тому, щоб якомога раніше відвезти хворого дитину в лікарню.

В яких випадках не обійтися без лікаря

 1. Дитина не приймає воду, наприклад, він не може її проковтнути або відразу відригує рідина.
 2. У блювотних масах і калі хворого виявляються домішки крові.
 3. Чітко проявляється зневоднення: сухість шкіри, «сухий» язичок, припинення сечовипускань (за останні 5 годин), у хворого немає поту, сліз.
 4. Занепокоєння батьків повинно викликати, якщо виникла діарея або блювота у дитини з кишковою інфекцією. Супроводжується наступними симптомами: сильним ознобом, зблідненням шкіри, появою висипки, а також різко піднімається температура, відзначається сильний головний біль.

Ознаки інфікування кишечника у дитини

Уже розглянуті нами ознаки кишкової інфекції виступають вісниками важкого стану, що загрожує закінчитися летальним результатом. Радує те, що такі форми зустрічаються не так вже часто. Звичайно зараження кишковою інфекцією супроводжується такими ознаками, як:

 • Незначне підвищення температури;
 • Пронос;
 • Блювання;
 • Втрата апетиту;
 • Млявість;
 • Сонливість;
 • Блідість.

Як не дивно, але більшість батьків інфекцію кишечника міцно асоціюють тільки з проносом. Вони не враховують ще ряд інших ознак цього стану у дитини, адже діарея – це не єдиний симптом.

Як протікає зараження

Механізм простий. Бактерія або вірус, інфекція проникає в організм, а потім потрапляє в травну систему.

Серед факторів, що викликають зараження назвемо:

 • Людей-носіїв, тобто, вступаючи в контакт із хворою людиною, дитина ризикує заразитися сам. Скажімо, поцілунок або яблуко, з’їдене навпіл, може призвести до виникнення даної інфекції.
 • Загрозу зараження також таять і різні продукти харчування. Бактерія або вірус, інфекція може потрапити в організм дитини разом з неякісним або зіпсованим продуктом.
 • Вода. Цей спосіб проникнення кишкової інфекції в організм найбільш поширений.

Специфіка лікування дитини

Дуже важливу роль у цьому відіграє профілактика зневоднення. Лікування далеко не всіх кишкових інфекцій ґрунтується на використанні антибіотиків. Багато з них долаються силами самого організму дитини. З моменту зараження він вчиться з справлятися з інфекцією, а через кілька днів вже здатний успішно боротися.

Отже, саме запобігання зневоднення у дитини стає основним завданням на цьому етапі інфікування кишечника. Зазначимо, що компенсувати втрату рідини потрібно саме за допомогою сольових розчинів. Адже кишкові інфекції провокують велику виведення солей з організму дитини, тому доводиться відновлювати порушений баланс. Для його приготування беруть літр води, столову ложку цукру і по чайній ложці солі та соди. Все ретельно перемішується. Розчин підігрівають до потрібної температури і пропонується дитині.

Наступний аспект, що заслуговує уваги – боротьба з високою температурою. Чому? Справа в тому, що підвищена температура змушує організм витрачати більше рідини, ніж потрібно. Значить, це загрожує зневодненням.

Антибіотики

Насправді випадки їх обґрунтованого застосування при подібній інфекції вкрай рідкісні, але все ж. Отже, вони стануть в нагоді, якщо у хворого:

 • Гемоколит, тобто, коли блювота супроводжується виділеннями крові або ж вони змішуються зі стільцем;
 • Лямбліоз;
 • Тривала діарея;
 • Запущена стадія холери.

Сорбенти

Сорбенти – особливі ліки, спрямовані на поглинання токсинів, шкідливих речовин або отрут, сконцентрованих в травній системі. Вони здатні уберегти організм дитини від інтоксикації газами, продуктами розпаду. Хоча питання необхідності їх застосування до цих пір залишається відкритим.

Раціон харчування хворої дитини при кишкових недугах активність ферментів знижується, отже, швидкість процесу розщеплення і засвоєння їжі падає. Крім того, вживання практично будь-яких продуктів гальмує перебіг захворювання. Виходячи з цих міркувань деякі фахівці рекомендують утримуватися від прийому їжі на день або два. Це, звичайно, уявити собі складно, особливо якщо хворіє дитина, тому можна хоча б дотримуватися суворої дієти. Бажано пропонувати малюкові рідкі страви, приготовані з овочів і круп.

Хвороба відступає: як годувати дитини

Загальмованість травних процесів спостерігається протягом деякого часу навіть після подолання кишкового недуги. Не варто відразу намагатися нагодувати малюка всім самим смачним, жирним і ситним. Його організм не витримає такого натиску, а погано перетравлена їжа стане причиною того, що у нього знову почне боліти животик.

Корисно ще протягом тижня після поліпшення самопочуття дитини давати йому легкозасвоювану їжу. Це дозволить йому швидше відновитися. Однак можна піти й іншим шляхом – давати дитині особливі ферменти. Хоча, можливо, краще дозволити організму прийти в норму самостійно?

Отже, ця стаття носить ознайомлювальний характер. Визначення специфіки лікування та ступеня тяжкості кишкового недуги це все ж доля лікаря. Рано чи пізно переважна частина батьків стикається з такою проблемою у своїх діток, тому не сумуйте.

Залишити коментар