Кетонові тіла в сечі: причини, норма

У 21 столітті лабораторний аналіз сечі так само актуальне, як і раніше. Завдяки йому лікарям вдається вчасно діагностувати і запобігти розвитку багатьох хвороб. Він досить точний, хоча іноді його показники можуть змінюватися. Наприклад, кетонові тіла у сечі особливо непостійні.

Написаному вірити!

Кетонові тіла, ацетон або кетони – група речовин, що формуються в печінці з-за дефіциту вуглеводів і синтезу глюкози від власних жирових клітин. Одне вже наявність кетонових тіл у сечі говорить про розвиток яких-небудь відхилень в організмі, зокрема про проблеми з ШЛУНКОВО-кишкового тракту, інфекціях та інше. Виявити подібні відхилення допомагає загальне лабораторне дослідження. Але про все по порядку.

Отже, лікар порекомендував вам здати сечу на аналіз для визначення кетонових тел. З чого ж почати? Давайте розбиратися:

 1. У першу чергу вам необхідно підібрати правильну ємність, бажано пластикову і чисту. Такої немає в наявності? Не біда — підійде і звичайна скляна баночка.
 2. Тепер заздалегідь готуємо свій організм до здачі аналізу. Дотримуємося рекомендовану дієту, тобто повністю відмовляємося від солінь, копченостями та іншої не зовсім здорової їжі.
 3. Потім вранці збираємо в ємність сечу і бігом відносимо її в лабораторію. Саме перша порція біологічного матеріалу, як правило, особливо цікава лікаря.

Після того як всі процедури вами були зроблені, залишається тільки чекати результатів аналізу в лабораторії. Зазвичай відповідь буває готовий вже на наступну добу, і ви можете помилуватися на стан свого здоров’я в цифрах. А що означають ці показники — питання зовсім інший і, по правді сказати, досить складний навіть для самого діагноста.

Норма кетонових тіл в сечі – тема спірна. Одні фахівці вважають, що вони зовсім не повинні знаходитися там. Інші ж стверджують, що показник норми становить 20-50 мг/добу. Саме стільки здатний виробити здоровий людський організм. А ось будь-яке відхилення від заданих рамок вважається патологією і найчастіше свідчить про наявність того чи іншого захворювання.

Кетонурия, ти звідки?

При нормальному метаболізмі клітини тіла насичуються глюкозу, яка надходить разом з вуглеводами з їжі і доповнюється глікогеном, що проживають в печінці. А коли глюкози не вистачає, організм відчуває «цукрове голодування» і починає шукати додаткову підживлення всередині себе. Саме таке поїдання власного я зсередини і стає основною причиною появи кетонових тіл в сечі. А ось подібне можуть спровокувати різні зовнішні фактори:

 • стадія загострення цукрового діабету;

 • низкоуглеводная дієта, голодування, надмірне вживання білкових продуктів;
 • запальні процеси, що протікають в ШКТ;
 • захворювання спинного мозку — лейкоз, лейкемія;
 • цироз печінки від тривалого вживання алкоголю;
 • порушення в роботі щитовидної залози та наднирників;
 • гостре респіраторно-вірусне захворювання.

Варто знати і про те, що ацетоновий тіла в сечі можуть з’явитися в результаті сильного фізичного перевтоми або різкого переохолодження організму. Найменш часто відхилення від норми вказує на інтоксикацію організму важкими металами та отрутами.

Кетонові тіла в сечі, виявлені у дитини, найчастіше є першим сигналом того, що дитина недоїдає або, навпаки, вживає в їжу занадто багато заборонених для дитячого організму продуктів. У новонароджених вони виступають свідками порушення метаболізму. Як правило, батьки можуть визначити це і самостійно по сильному ацетоновому запаху з рота і моторошної блювання після годування.

Що повинен показувати аналіз при вагітності?

Норма кетонових тіл у сечі при вагітності – повна їх відсутність. А будь-які відхилення, якщо такі мають місце, аналіз покаже тільки у другому триместрі, коли організм вже звик до плоду, але ще не до кінця адаптувався до всіх інших змін. У такому разі першопричину лікарі радять пошукати в своєму раціоні. Наприклад, якщо майбутня матуся в основному віддає перевагу білковій їжі, то організм починає відчувати брак в глюкозі.

Варто також не забувати про раніше діагностованих захворювань. Так, якщо жінка до зачаття хворіла цукровим діабетом, то і кетонові тіла з сечі після прикріплення жовтого тіла до стінок матки нікуди не подінуться, а їх рівень лише збільшиться. Однак тут є одне виключення з правил – якщо під час вагітності лікар діагностував гестаційний діабет, то рівень ацетону після пологів прийде в норму.

Серед основної маси причин варто також врахувати і серйозне навантаження на печінку жінки в цей період. Гормональний збій, стресові ситуації на постійній основі, зниження імунітету, гострий токсикоз – все це лише ускладнює роботу печінки. До речі, навіть самі по собі такі стани потребують постійного лікарського контролю, оскільки наслідки їх в подальшому можуть бути вельми плачевними.

Пам’ятка пацієнту:

 1. Якщо в результаті лабораторних досліджень у вашій сечі були виявлені кетонові тіла, крім визначення причини їх появи, необхідно запастися в аптеці спеціальними експрес-тестами. Такий комплект дозволить в домашніх умовах постійно спостерігати за рівнем і самостійно регулювати свою дієту.
 2. Дуже важливо, щоб сеча, здана на аналіз, була свіжою (до 4 годин) і ранкового збору.
 3. Люди з надмірною вагою потрапляють в групу ризику захворювання кетонурией. Щоб максимально убезпечити себе від виникнення ацетонового кризу, таким людям лікарі радять періодично влаштовувати «голодні дні».
 4. Підвищений рівень ацетону в сечі у дитини вимагає особливо ретельної уваги з боку лікарів і батьків. В першу чергу при перших скарги на сильні болі в животі, блювоту і нудоту, а також при появі виразного запаху ацетону з рота мама і тато повинні доставити малюка в поліклініку або викликати Швидку допомогу.
 5. При діагностуванні кетонурії у діабетика пацієнт повинен звернутися до свого лікаря і попросити його скоригувати дозування інсулінових препаратів.
 6. Для очищення кишечника від токсинів і шлаків, а також для виведення кетонів з сечі лікарі рекомендують приймати препарати «Смекта», «Ентеросгель», «Фосфалюгель».

Пам’ятайте, що наявність кетонових тіл у сечі – це вже ознака відхилення, а перевищення норми – серйозний сигнал до дії. Не зволікайте зі зверненням до фахівця, краще вчасно пройти діагностику і приступити до лікування.

Залишити коментар