Кефалогематома у новонароджених: причини, ознаки і наслідки

Кефалогематома – скупчення крові між плоскими кістками черепа і сполучної кісткової плівкою (окістям). Захворювання відноситься до поширеним механічним родових травм (5 новонароджених з 1000).

Кефалогематома виглядає, як припухлість, часто з почервоніннями. Розміри пухлини не перевищують розмірів кістки, над якою вони розташовані. Кефалогематома вміщує від 5 до 150 мл крові, у перші тижні вона рідка.

Основні симптоми та діагностика

Виявити подібну травму одразу ж після народження малюка неможливо через родової пухлини. Якщо після 2-3 доби на голові дитини залишилися припухлості, йому призначають обстеження. Бувають випадки, коли кефалогематома у новонароджених проявляється пізніше.

Під час пологів відбувається здавлювання кісток голови плода і зміщення окістя. Іноді це призводить до пошкодження судин в цих областях. Із-за того що у новонароджених ще не сформований механізм згортання крові, вона скупчується між окістям і кісткою і залишається рідкою.

Для діагностики родових травм проводиться візуальний огляд. Якщо гематома невелика і не продовжує зростати, інші діагностичні процедури не потрібні.

Додаткові методи дослідження застосовуються, якщо:

 • кефалогематома більше 5 см;
 • пухлина продовжує збільшуватися в розмірах;
 • радіус поширення виступає за межі кістки, над якою розташована травма.

Кефалогематома у новонародженого на голові, наслідки якої можуть бути небезпечні для його здоров’я, розпізнається досить швидко.

Якщо у малюка виявляються вищеперелічені симптоми, проводяться додаткові дослідження:

 1. Дослідження кровоносної системи на згортання. Застосовується цілий ряд методик, що виявляють можливі захворювання.
 2. УЗД. Дозволяє уточнити вогнища поширення гематоми, виявити грижі і пошкодження кістки.
 3. Рентгенограма. Дослідження виявляє тріщини і характер переломів кісток черепа.

Після повного обстеження дитині призначається лікування.

Причини виникнення кефалогематом

Найчастіше, родові травми списують на недбалу роботу лікарів. Однак методи сучасної медицини дозволяють знизити до мінімуму людський фактор. Кілька десятиліть тому кесарів розтин як альтернатива звичайному родового процесу застосовувалося рідко. Сьогодні цей метод використовується частіше, що дозволяє виключити родові травми, навіть якщо вагітність протікала проблематично.

З’являється кефалогематома у новонароджених на голові в результаті механічних травм, які виникають у процесі крововиливи. Причини утворення пухлини пов’язані і з вагітністю, і з породіллею, тому їх ділять на два види.

З боку породіллі:

 1. Вік більше 30 років. У цей період організм жінки вважається менш пристосованим до пологів. Яєчники знижують свою активність. В результаті еластичність матки і піхви втрачається.
 2. Захворювання і травми тазових кісток. Якщо у породіллі є захворювання кісток або органів тазу, це може знизити якість пологової діяльності і нашкодити плоду.
 3. Слабка пологова діяльність. З-за ендокринних захворювань або патології маткових стінок цикл сутичок збивається або слабшає, що може спровокувати родові травми.
 4. Аномалії таза. Ця особливість організму зустрічається у 7% жінок. У поєднанні з великою голівкою малюка, вузький або деформований таз викликає родові травми або неправильне положення плоду.

Багато мам цікавляться, які види приймає кефалогематома у новонароджених, які наслідки в майбутньому можуть проявитися і як з ними боротися. При правильному лікуванні дитина буде розвиватися абсолютно нормально.

Причини утворення пухлини з боку плоду:

 1. Аномальний стан. Таке явище спостерігається ще під час вагітності. У подібних випадках вагітність протікає під суворим контролем лікаря. Найчастіше при аномальному стані плода проводять кесарів розтин.
 2. Великий плід. Після відкриття шийки матки голівка великого малюка може не пройти. Це викликає затяжні пологи.
 3. Діабетична фетопатия. Подібне відхилення виникає у плода, якщо мати хвора на діабет. Через порушення обміну глюкози дитина схильний до різних патологій.

В окрему категорію виносять невідповідність плода і тазового кільця. Для успішних пологів застосовують вакуум-екстракцію, що призводить до механічних травм. Однак цей метод вважається застарілим і практично не використовується.

Наслідки

Можливими ускладненнями кефалогематоми на голові у новонародженого можуть бути такі захворювання, як анемія (внаслідок крововтрат), жовтяниця, нагноєння, деформація кісток черепа. Кефалогематома на голові новонародженого, наслідки якої досить серйозні, вимагає оперативної діагностики та правильного лікування.

Види кефалогематоми

Кефалогематоми розрізняються за розміром надкостного крововиливи.

Вони бувають 3-х видів:

 • 1-го ступеня — крововилив має діаметр не більше 4 см;
 • 2-го ступеня — діаметр освіти варіюється від 4,1 до 8 см;
 • 3-го ступеня — гематома має діаметр понад 8 див.

При 3-го ступеня зазвичай мають місце множинні освіти. У цьому випадку оцінюється їх загальна площа. Крововиливи можуть бути локалізовані в скроневої, тім’яної, потиличної і лобової областях черепа.

Лікування

При невеликому крововиливі малюкові забезпечується максимальний спокій. Заколисувати малюка в цей період заборонено. Доктор прописує глюконат кальцію (зміцнює судинні стінки) і вітамін K (підвищує згортання крові). Незалежно від типу, до якого належить певна кефалогематома у новонароджених, лікування проводиться відразу після виявлення.

Види медичного втручання залежать від стану гематоми:

 1. При великих розмірах освіти проводиться пункція. Спочатку на місці пухлини видаляються волосся і проводиться знезараження. Лікар робить прокол стінки гематоми спеціальною голкою, через яку і виводиться її вміст.
 2. При порушенні цілісності шкіри в області гематоми може відбутися її нагноєння. У цьому випадку хірург розрізає освіта і видаляє його вміст. Потім призначається протизапальне лікування. Воно включає накладення пов’язок з антибактеріальними та дезінфікуючими засобами.
 3. Оссифікована кефалогематома у новонародженого являє собою окостеневшую пухлина. Видалити можна тільки хірургічним шляхом. Тканини гематоми січуться, після чого на область операції накладаються шви. До повного одужання дитини за ним спостерігає хірург.

Препарати кальцію і вітамін K вживаються протягом 3-5 днів. Кефалогематома у новонароджених, наслідки якої досить серйозні, може утворюватися повторно. Проте цьому можна запобігти.

Профілактика

Уникнути надкостного крововиливи можна при виконанні наступних умов:

 • майбутня мама повинна вести здоровий спосіб життя, не приймати ліки без консультації лікаря;
 • лікар і акушерка повинні вести пологи акуратно, правильно і швидко вибрати спосіб розродження.

Для профілактики повторного крововиливу мамі не слід заколисувати дитину до 6 місяців. Не можна відмовлятися від хірургічного лікування гематоми. Якщо лікар радить кесарів розтин, краще вибрати саме цей спосіб пологів. При дотриманні цих рекомендацій дитина швидко одужає після перенесеної травми.

Вчасно помічена кефалогематома на голові новонародженого, лікування якої проводиться досить легко, не представляє небезпеки для життя дитини.

Підсумки

Кальцинована (окостеневшая) кефалогематома зустрічається дуже рідко, але лікувати її потрібно відразу ж після виявлення. У перший тиждень життя дитина всебічно обстежується. Коректне лікування не дозволить пухлини негативно вплинути на розвиток дитини.

Іноді кефалогематому плутають з післяпологовий пухлиною. Важливо вчасно виявити освіта і призначити лікування. Якщо проігнорувати поява кефалогематоми, дитина може залишитись інвалідом.

Знання цих особливостей появи і розвитку рідкісної родової травми допоможе новоявленим мамам впорається з несподіваною «бідою». Головне — виконувати всі рекомендації лікаря і не займатися самолікуванням дитини.

Залишити коментар