Кава звужує чи розширює судини?

Кава – відомий і улюблений багатьма напій, який готується з обсмажених зерен кавового дерева. Особливий смак, аромат і бадьорість – ось риси, найбільш ціновані в ньому шанувальниками. Розглянемо вплив цього напою на здоров’я людини, де ключовим моментом буде питання: «Кава звужує або розширює судини?».

Кава і його властивості

Кава містить в собі понад 1000 хімічних компонентів, і абсолютна більшість з них — ароматичні сполуки, що додають напою його неповторний смак. Один літр містить 1500 мг кофеїну – алкалоїду похідного пурину. Його вживання, відрізняється систематичністю — близько 1000 мг за один день, здатне призвести до появи в людини потреби в ньому, схожий залежності від алкоголю.

Кава – досить сильний сечогінний, тому при його вживанні слід відновлювати втрачену з організму рідину. Люди, які віддають перевагу цьому напою досить часто, мають загрозу підвищення артеріального тиску близько 10 мм рт. ст.

Крім зазначеного, кава здатна в момент стомлення на нетривалий період підвищити увагу, концентрацію. Випиваючи чашку напою, людина стимулює пам’ять, настрій, працездатність. Кава також може знизити:

  • ризик появи цукрового діабету 2-го типу;
  • частоту запорів;
  • ризик розвитку цирозу;
  • щільність кісток жіночих організмів віком;
  • ризик захворювань Паркінсона і Альцгеймера.

Кофеїн ефективний при мігрені і посилює вплив на організм знеболюючих засобів. А вчені, які досліджують рак, перестали вважати каву речовиною, що викликає онкологію.

Підбадьорливий напій і судини людського організму

Як тонізуючий напій із зерен кави впливає на судини? Одні люди п’ють його для їх розширення, інші ж, навпаки, з метою звуження. Правильним можна вважати відповідь, яка говорить про неоднозначне вплив кави на різні посудини.

Одним з прикладів підтверджують виступають еластичні трубчасті освіти для переміщення крові в головному мозку, що мають особливість звужуватися внаслідок вживання кави. Цим пояснюється приведення в норму стану низького кров’яного тиску після чашечки кави. Люди, схильні до нападів судинної головного болю, що асоціюється з мігренню, часто знаходять допомогу в цьому напої.

У травному тракті кава діє на судини так само, як і в мозку, тобто звужує їх. Вплив на судини у м’язах характеризується їх розширенням, тому після фізичного навантаження, щоб уникнути крепатури можна випити кави. Збільшений кровотік сприятиме виведенню молочної кислоти з м’язової тканини.

Загалом же, вплив кофеїну на серцево-судинну систему є сумарним, де складовими будуть центральний і периферичний ефекти. Внаслідок прямого стимулюючого впливу на міокард, великі дози призводять до порушення ритмічності скорочень серця. А дія кофеїну на бронхи, жовчні шляхи характеризується як знижує їх тонус і розслаблює.

Складним є і зміна артеріального тиску в результаті вживання кави. При нормальних межах тиску вплив кофеїну відсутнє або його вплив мінімальний. На тлі гіпотензивної стану артеріальний тиск підвищується, тобто нормалізується.

Одним можна, а іншим не можна

Незалежно від того, звужує або розширює кави судини головного мозку, обережними з його використанням слід бути людям, в історії яких є діагнози, пов’язані з діяльністю серцевого м’яза, захворюваннями шлунково-кишкового тракту, підвищеними рівнями нервової збудливості.

Крім того, до протипоказань відносяться:

  • наявність нападів нудоти;
  • синдром роздратованого кишечника;
  • безсоння;
  • гіперкінези – мимовільні однотипні скорочення м’язів, тики;
  • тривожність.

Напій здатний призвести до загострення перебігу діабету, глаукоми, хронічних захворювань артерій – атеросклерозу. До речі, такі люди повинні уважно вивчати склад придбаних продуктів і лікарських засобів, оскільки кофеїн може входити в нього.

Окремо потрібно відзначити необхідність обмеження споживання кави дітьми і вагітними. Напій сприяє вимиванню з організму корисних речовин, і кальцію в тому числі, тому кава небажаний в дитячому віці. Вагітним жінкам також слід переглянути своє ставлення до кави. Західні дослідники рекомендують майбутнім мамам вживати в день не більше 200 мг кофеїну. Надходження цієї речовини в організм вагітної в кількостях, що перевищують зазначене, здатне призвести до викидня або передчасних пологів.

Підводячи підсумок, відзначимо головне, що помірність у вживанні — це основний критерій, на який необхідно звертати увагу шанувальники кави. Для здорової людини такою дозою вважається 300 мг на добу, а в перерахунку на чашки ця кількість буде міститися лише в трьох. Також не варто пити напій на голодний шлунок.

Слід враховувати і той факт, що у багатьох кава викликає фізичну залежність, і кількість випитих чашок в день тут не грає головної ролі. Якщо така людина різко припинить пити напій, його будуть супроводжувати тимчасові і приносять дискомфорт ефекти — головний біль, збудження стану, дратівливість. Але ці симптоми протягом тижня поступово зникають.

Залишити коментар