Кашель від сопель у дитини: чим лікувати і капати ніс?

Соплі у дітей – явище дуже поширене. Здавалося б, з ким не буває, так і інших видимих причин для занепокоєння немає. От тільки дитина покашлює, особливо уві сні, а це вже насторожує. Може бути кашель від сопель у дитини, і чим його лікувати?

Як від соплів з’являється кашель?

Почати потрібно з того, що кашель є симптомом, а не хворобою. Найчастіше він вторинний по відношенню до вірусної агресії на верхні дихальні шляхи. Вірус пошкоджує їх майже миттєво, а його вражаюча дія на слизову поверхню носоглотки виглядає, як опік. Сам по собі вірус дуже швидко усувається нашою системою оборони — імунітетом. А ось опік може бути більш або менш широким і глибоким. Цей фактор і відсутність лікування визначають тривалість кашлю.

Для лікування організм повинен замінити уражені вірусом ділянки слизової молодими клітинами. Щоб запобігти передчасному висиханню і відмирання, починає вироблятися слиз, яку ми звикли називати соплями. Вони зволожують уражені ділянки і дозволяють рости молодим клітинам.

Саме ці соплі турбують і змушують кашляти ваше чадо. Найчастіше напади кашлю відбуваються у нічний час, коли дитина довго знаходиться в нерухомому стані. Слизові виділення, накопичуючись у верхній частині носоглотки, стікають по задній стінці у нижні дихальні шляхи і викликають кашель від сопель, подразнюючи оболонку горла. Протягом дня дитина рухливий, соплі випливають через ніс, тому кашель проходить непоміченим. В процесі зцілення слизу виділяється менше, а її надлишки стають густими і липкими, купуючи зелений колір.

Чим лікують кашель, викликаний нежиттю?

Оскільки ми з’ясували, що кашель — це симптом, то і лікувати слід не його, а причину — нежить. Насамперед, розглянемо стадії розвитку нежиті під час застуди:

  • на початковому етапі – прозора густа рідина;
  • в середині хвороби – жовті і злегка липкі виділення;
  • в кінці – зелені липкі виділення.

На початковій стадії особливого медикаментозного лікування не передбачено, оскільки відбувається природне зволоження слизової оболонки. Не потрібно також забувати, що рідкі соплі відіграють дуже важливу роль у нейтралізації вірусу. Наше завдання — не позбутися від соплів зовсім і відразу, а стежити за їх продуктивністю, щоб вони не густішали і не створювали сприятливе середовище для розвитку мікроорганізмів.

А для того щоб полегшити дитині носове дихання і виключити напади кашлю, можна вдатися до простої очищення носа. Для цього слід провести промивання фізіологічним розчином, а у зовсім маленьких дітей прибрати надлишки слизу можна за допомогою груші з тонким носиком, отсасывая соплі з кожної ніздрі. Такі процедури можна повторювати протягом дня по мірі необхідності.

Чим закапати ніс дитині?

Для збереження продуктивності слизу і розвантаження носа, тим самим полегшуючи дихання і кашель, на пізніх стадіях розвитку нежиті можна скористатися назальними краплями. При цьому не варто зловживати препаратами, які надають судинозвужувальну дію, оскільки вони можуть викликати пересихання слизової поверхні і звикання. Ідеальним буде використання судинозвужувальних засобів з зволожуючими краплями на основі морської води.

Для боротьби з нежиттю алергічної природи використовуються антигістамінні засоби. У будь-якому випадку підбір лікарських препаратів повинен бути індивідуальним і найкраще з цим питанням звернутися до фахівця.

Поради Комаровського

Послухаємо, що відповідає відомий педіатр Євген Олегович Комаровський на запитання батьків про лікування кашлю від сопель у дитини. Так, він стверджує, що для місцевого імунітету кашель є чи не головним елементом і за великим рахунком він не вважається симптомом, а навпаки, ознакою здоров’я.

Всі ми періодично покашливаем або откашливаемся, і це необов’язково є ознакою захворювання. Просто за допомогою кашлю організм звільняє дихальні шляхи і легені від надлишків накопичилася слизу. А вона накопичується як відповідна реакція організму на те, чим ми дихаємо.

Так от, варто тільки будь-якої хвороби атакувати наші дихальні шляхи, виробництво слизу відразу збільшується. За допомогою неї організм очищає бронхи і нейтралізують хвороботворні мікроби, а від відпрацьованої слизу або мокротиння позбавляється за допомогою кашлю. Все дуже просто: ви зупиняєте кашель – накопичуються мокротиння, які створюють застійні процеси і сприятливе середовище для розмноження мікробів. У підсумку кашлю немає, але розвивається пневмонія.

Комаровський радить відкласти всі таблетки від кашлю у бік і викликати дільничного лікаря, а поки він їде, потрібно забезпечити доступ вологого і прохолодного повітря в дитячу, а також давати дитині більше пити.

Що стосується кашлю внаслідок нежитю, то його провокують соплі, частина яких не витікає з носа назовні, а стікає з верхньої частини по задній стінці носоглотки, дратуючи по шляху слизову оболонку. Таблетки до цієї ситуації взагалі не мають ніякого відношення. Ви можете допомогти дитині, зробивши промивання носа слабким розчином солі. Концентрація солі в ньому повинна нагадувати смак сліз. Щоб полегшити нічні напади кашлю, провітрюйте дитячу спальню перед сном і зволожуйте повітря.

Як бачите, кашель є нормальною реакцією на подразнення дихальних шляхів і не завжди його потрібно лікувати і напихати дитину таблетками. Будьте здорові!

Залишити коментар