Калію йодид: профілактика йододефіциту під час вагітності

Йод — один з найважливіших мікронутрієнтів, без яких наш організм не може повноцінно функціонувати. Незважаючи на те, що добова потреба в ньому дорослої людини становить усього близько 150-200 мкг, більше двох мільярдів людей на планеті проживають в районах природного нестачі цього елемента: відмовляючись від регулярного прийому йодовмісних добавок, вони ризикують здоров’ям щитовидної залози — органа, який виробляє гормони, які беруть участь у регуляції і фізичної, і розумової діяльності. Надзвичайно небезпечний дефіцит йоду для дітей, підлітків і вагітних жінок.

Чим небезпечний йододефіцит під час вагітності?

Крім того, що нестача йоду в раціоні викликає неприємні стану (слабкість, тахікардію, втомлюваність, нервозність і т. д.) у майбутньої матері, він може завдати серйозної і непоправної шкоди плоду.

Серйозний йододефіцит нерідко стає причиною мимовільних абортів і народження дітей з вродженими вадами розвитку (в тому числі глухонемотой, косоокістю, розумовою відсталістю та ендемічними неврологічним кретинізм).

Навіть при незначному йододефіциті рівень тироксину в крові фізично здорової вагітної жінки різко знижується (в той час як при споживанні йоду в достатній кількості тироксин залишається в межах норми, знижуючись на 12-15% до моменту пологів), що може викликати ряд ускладнень при виношуванні вагітності та пологах — від спонтанних викиднів і дискоординації пологової діяльності до гестозу, передчасних пологів і асфіксії плоду. Щоб попередити розвиток ускладнень, вагітна жінка повинна вживати з їжею або у формі різних добавок не менше 200 мкг йоду протягом доби.

Йодид калію: застосування при вагітності

Йодид калію — препарат неорганічного йоду, що випускається під різними торговими назвами (Йодбаланс, Микройодид, Йодомарин і т. д.) і часто призначається дітям і дорослим для профілактики розвитку ендемічного зобу. Форма випуску — таблетки, що містять 100 або 200 мкг йоду.

Дозування і спосіб застосування йодиду калію при вагітності визначаються лікарем, що спостерігає жінку. Як би там не було, слід налаштуватися на тривалий прийом препарату: оптимальним рішенням вважається початок прийому йодовмісних добавок за кілька місяців до запланованої вагітності, що дозволяє уникнути проблем у перші місяці, коли формується нервова система плода.

Четвертий тиждень вагітності — період закладення щитовидної залози ембріона, але повноцінно функціонувати вона зможе тільки до 16 тижня внутрішньоутробного розвитку. До цього моменту процес утворення нервових клітин майбутньої дитини повністю залежить від гормонів, що виробляються щитовидною залозою матері, і якщо вона не споживає достатню кількість йоду, шанси уникнути проблем зі здоров’ям у дитини стрімко зменшуються: на думку експертів ВООЗ, саме
йододефіцит — найбільш поширена на планеті причина розумової відсталості у дітей.

Зазвичай дозування йодиду калію при вагітності розраховується таким чином, щоб сумарна кількість діючої речовини, що споживається протягом доби, досягало 200-250 мкг. Наприклад, якщо жінка вживає полівітаміни, у складі яких присутній йод, його кількість включається в розрахунок.

Отримуючи стандартну дозу (150 мкг на добу) за рахунок прийому полівітамінів, відсутню кількість мікроелемента компенсується прийомом 1 таблетки калію
йодиду, що містить 100 мкг йоду. В результаті добова норма (250 мкг) повністю покривається. При розрахунку добового споживання мікроелемента прийом в їжу йодованої солі не враховується.

Перевищувати встановлену медиками добову норму також не рекомендується, тому від прийому біологічно активних добавок із завищеним вмістом йоду (1,5-2 добові норми і більше) на період вагітності та годування груддю краще відмовитись. Прийом Йодомарину, або йодиду калію, при вагітності у жінок, які потребують не просто заповнення йододефіциту, а в повноцінному лікуванні вже наявного зобу, доповнюють препаратами окремих гормонів щитовидної залози — Эутироксом, L-тироксином і аналогами.

Багато жінок задаються питанням: наскільки безпечно приймати йодид калію при вагітності? Чи Не краще замінити призначений лікарем препарат настільки популярними наші дні народними засобами? На жаль, у будь-якого медичного препарату є певний перелік протипоказань: у випадку з йодидом калію це непереносимість йоду, дифузний токсичний зоб, геморагічні діатези, туберкульоз легенів.

При кропив’янці, піодермії і хронічних захворюваннях нирок препарат призначають з обережністю, точно дотримуючись дозування і пильно спостерігаючи за реакцією організму на терапію. Одночасний прийом ліків з препаратами літію та калійзберігаючими сечогінними засобами не рекомендується.

Але наявність всіх перерахованих вище протипоказань і обмежень не означає, що для подолання йододефіциту можна застосовувати засоби з арсеналу бабусь: нічого, крім шкоди організму майбутньої матері і її дитини, такий підхід, як правило, не приносить.

Особливо небезпечним вважається поширений навіть у наші дні спосіб, що полягає в нанесенні краплі спиртової йодної настоянки на шматочок цукру, який після цього з’їдається.

Такі «ліки» містить гігантську концентрацію йоду — набагато більше, ніж пара упаковок Йодомарину — і істотно перевершує максимальну умовно безпечну дозу (1000 мкг на добу). В результаті застосування таких засобів може початися швидкий надлишковий ріст щитовидної залози, для зупинки якого потрібна операція.

Оскільки подібні препарати в переважній більшості випадків приймаються не один місяць, при підвищеній чутливості до них іноді проявляються побічні ефекти — різкий металевий присмак у роті, слинотеча, угревидная висип, набряклість.

Щоб уникнути неприємних симптомів йодизму, всі біологічно активні добавки та лікарські засоби, у складі яких у будь-якій формі присутній йод, вагітним жінкам призначаються тільки після лікарської консультації.

Залишити коментар