Калійні добрива, їх значення і застосування

Калій, як поживний елемент, займає не останнє місце серед необхідних речовин для розвитку і росту рослин. Неможливо переоцінити корисні якості калійних добрив, з цим твердженням згодні всі садівники і квітникарі. Справа в тому, що органічний склад культур не передбачає у своєму складі калій, тому ґрунт потрібно обробляти калійними добривами.

Значення калійних добрив

Завдяки таким підкормкам рослини стають витривалими і стійкими до посухи, вони здатні витримувати низькі температури, крім того, такі добавки допомагають формуватися плодам і викликають зростання культури.

Для того, щоб зрозуміти, що рослинам не вистачає калію, достатньо провести огляд, якщо листя змінили відтінок, на них з’явилися плями, бутони і суцвіття мляві, кволі, слабкі.

Найбільше в калійних добривах потребують соняшникові культури, гречка, а також різновиди буряки, картоплю та інші овочі, в менших кількостях такі добавки вимагають зернові рослини, наприклад, пшениця.

Внесення добрив на основі калію

Має значення не тільки склад добрива, але і правильне його використання, щоб рослини змогли витягти для себе тільки корисні речовини. Завдяки калійним добривам у рослин підвищується імунна система, вони витримують атаки захворювань і природних впливів. Багато органічні речовини, якщо неправильно ними обробляти грунт, призводять до негативних наслідків, навіть до загибелі культури.

Використовувати калійні добавки слід обережно і з великою уважністю, в першу чергу, треба звертати увагу на те, якого типу рослина, який склад грунту під ним. Як правило, вмісту калію найбільше важких ґрунтах, де є глина. Менше в легких піщаних ґрунтах, сама бідна земля, де практично немає калію – це торф’яний грунт.

Класифікація добрив

Перш ніж обробляти грунт калійними добривами, слід пам’ятати, що ці добавки бувають різними, хлористі і сірчанокислі, і кожен різновид володіє своїми перевагами і недоліками.

Калійні підживлення, до складу яких входить хлор, зовні такі добавки нагадують кристали рожевого відтінку. Позитивний вплив цих добрив на культури супроводжується високим урожаєм, стійкість рослин до хвороб, зміцнення імунної системи. Після обробки ґрунту хлористими калійними добривами утворюються гарні бульби, збільшується термін їх зберігання, крім того, продовжується і життя самої культури.

Але, незважаючи на всі ці позитивні моменти, є один неприємний нюанс, в добавках міститься хлор, а це пряме негативний вплив на рослини, тому, удобрювати грунт слід задовго до того, як будуть висаджені насіння культури. Також, потрібно строго дотримуватися пропорції внесення сировини, якщо часто і рясно обробляти грунт хлористими добривами, в результаті, стан грунту може змінитися, а саме, вона стане більш кислою.

Як правило, хлористий калій використовують у роботі з легкими ґрунтами, це може бути, наприклад, піщана земля, з такого ґрунту хлор швидко вимивається водами, а необхідний і корисний калій всмоктується.

Важливо! Хлористий калій не підходить для удобрення грунту під томати, картопля і кімнатні рослини.

Сірчанокислий калій, який ще називається сульфат калію, з назви вже зрозуміло, які елементи є основними, але крім них, до складу органіки входять і інші компоненти, це магній, кальцій, вони сприятливо впливають на рослини. Головна перевага сульфату натрію у вигляді добрива в тому, що таку добавку можна використовувати на будь-якій землі, у будь-який час року, для всіх культур, і в тому числі для тих, які не переносять хлор, картопля, томати та інші овочеві рослини.

До числа любителів такої органіки зараховують і ягідні рослини, а також кімнатні квіти. Що стосується внесення таких добрив, то слід не забувати про точні дозування, уважне використання, ретельний підхід. Наприклад, перш, ніж обробляти грунт кімнатних рослин, слід переконатися, що квітка повністю здоровий і у нього немає порушень в плані зростання. Найбільше, в сірчанокислих калійних добривах потребують кімнатні рослини, які цвітуть, це гортензія, гербера, броваллії, кали.

Найголовніше, про що слід пам’ятати, всупереч усім позитивним достоїнств, це внесення сировини і дозування, тут важлива точність, тому що надлишок або нестача потягнуть за собою неприємні наслідки.

Якщо добрив буде більше, ніж достатньо, рослини втратять свій високий імунітет, а слідом за ним і всі отримані позитивні властивості, в результаті, листя починають жовтіти, хворіти, в’януть і обпадають, зрештою, те ж саме стосується і пагонів. Щоб підвищити ефективність калійних добрив, слід змішувати їх з фосфорними і азотними добавками, перед безпосереднім обробленням грунту.

Загальні відомості про калійних добривах

Всі речовини, які входять до складу калійної органіки, що легко розчиняються у воді, і після того, як вони потрапляють у грунт, реакція відбувається швидко. Правильно вносити такі підживлення восени, перед тим, як будуть проводитися орють роботи, особливо це стосується органіки, куди входить хлор. В осінній період, коли грунт вологий, всі елементи, що входять до складу калійних добрив, змішуються з грунтом і засвоєння корисних речовин відбувається швидше, а це дуже важливо для кореневої системи.

На більш родючих землях, така органіка не справляє негативного дії, тому що вона мають лужну реакцію.

Обробка ґрунту калійними добривами під овочі

Як правило, овочеві культури вимагають хорошого харчування, прийнятну температуру і вологу в необхідній кількості. Їх коренева система розвивається лише в родючих шарів грунту, всі вони виносять калій з ґрунту, тільки їсти овочі, які споживають меншу кількість, а є й такі, яким більше необхідно цього компонента. Наприклад, томати та огірки в середньому трохи споживають калію, а редиска і того менше.

Обробка грунту під томати

Порівняно з іншими овочевими культурами, помідори не вимагають великої кількості калію для росту і розвитку. Фахівці не рекомендують землю під томати обробляти свіжими добривами, тому що буде відбуватися накопичення вегетативної маси, ці овочеві культури віддають перевагу підвищеного вмісту фосфору. Як правило, калійні добавки не стільки підвищують урожай томатів, що впливають на якість продукту. Щоб отримати хороший результат, досить внести добриво разом з посівом, і слідом, провести дві підгодівлі.

Добриво грунту під огірки

Ці овочеві культури вимогливі до грунту і її складу, окрім того, що грунт слід обробляти під час посадки насіння, його ще необхідно періодично підгодовувати.

Калійні добрива для ґрунту під квіти або ягідні рослини

Всі культури або рослини відрізняються тим, що вони вимагають калійні добрива в різноманітні періоди розвитку, найчастіше, поживних речовин, потрібно восени або навесні. Відповідно до рекомендацій спеціаліста, якщо удобрювати грунт навесні тоді калію в підживлення має бути трохи більше, ніж азоту. Якщо обробка планується на осінь, тоді все навпаки, азоту більше, ніж калію. Фосфорні добавки можна давати на протязі всього періоду розвитку культур.

Найбільш ефективні підживлення ті, які проводяться і восени, і навесні, але для деяких культур, такі обробки можна робити і в період, коли рослина відпочиває, а це час з жовтня і до початку весни.

Якщо говорити про ягідні культури, то більше усього виносить з ґрунту калію виноград, тому грунт під ним слід обробляти кожен рік. Саме підходяще калійне добриво для винограду – це звичайна зола, яку використовують в сухому вигляді, достатньо на одну рослину невеликого відра добавки, можна готувати рідку підгодівлю, розводити водою і витримати 3 дні.

Багато садівники переконані, що добривами не можна зіпсувати грунт і рослини, але це жахлива помилка, не рекомендується використовувати мінеральні добрива в довільних пропорціях. Норми внесення підгодівлі визначаються строго по інструкції, враховуючи різновид добрив і культур, період, коли відбувається вегетація.

Переваги калійних добрив

Головний плюс карбонату натрію в тому, що речовина відмінно розчиняється у воді, але зберігати його слід у сухому місці, бо волога збиває добрива і в цьому його єдиний мінус. Крім того, для отримання ефекту, добавку не рекомендується змішувати з іншими добривами. Відповідний варіант для обробки кислого грунту, так як він насичує її лугом.

Також добре у воді розчиняється і сульфат калію, завдяки сірці, яка входить в його склад, овочі захищені від накопичення в них нітратів, це і збільшує термін їх зберігання. Серед недоліків можна відзначити неможливість використання на кислому грунті, тому що такий вид калійного добрива ще більше наповнює землю кислотами. Не рекомендується сульфат калію змішувати і використовувати з іншими мінеральними добавками, вапном, крейдою і доломітом.

Головне достоїнство калійної селітри в тому, що вона містить багато азоту, а це дуже важливий і необхідний компонент, який сприяє розвитку і росту культур. Застосовують таке добриво на нейтральному ґрунті, кислим грунтом не засвоїться азот, на лужних землях не поглинається калій. Висока вологість повітря негативно впливає на селітру, в результаті, сировина стає кам’яним. Що стосується внесення, то краще всього це робити перед посадкою культур, а влітку можна просто робити підживлення.

Додатково про органічні добавки можна дізнатися з відео

Залишити коментар