Йога: з чого почати займатися

Для всіх бажаючих свої двері відкривають школи йоги, де досвідчені інструктори допоможуть оволодіти бажаним рівнем майстерності. Але якщо ні можливості, ні бажання відвідувати подібні заклади немає, то цілком можна спробувати практикувати це стародавнє мистецтво будинку.

Як і будь-які ліки, ця практика може принести не тільки користь, але і шкоду. Тому, перед тим, як готуватися до першого заняття, варто ознайомитися ряд протипоказань.

Кому йога може нашкодити?

Насамперед йога – досить нестандартні дії для м’язів і суглобів, тому людям із захворюваннями опорної рухового апарату можливу користь від занять йогою варто обговорити з лікарем, і якщо лікар схвалить заняття йогою в якості лікування і профілактики, то слід займатися тільки під керівництвом досвідченого інструктора. Це допоможе уникнути травм, вибрати правильну техніку і без помилок виконувати всі асани (вправи), неправильне виконання яких може призвести до травм у гіршому випадку, а в кращому – просто не дасть позитивного ефекту.

Так само проконсультуватися щодо користі занять йогою потрібно вагітним жінкам. Тим, кому пощастило, і протипоказань немає, теж краще покластися на хороших викладачів мистецтва йоги.

Йога являє собою не тільки фізичне навантаження, це ще й духовна практика, тобто йога здатна впливати на психіку людини. Заняття йогою викликають збільшення рівня сератоніна в організмі людини, і якщо для здорової психіки це непогано, то для людей з нестійкою психікою це небезпечно. В залежності від типу душевної недуги, заняття йогою можуть призвести до депресії, паніки у зв’язку з уявною втратою контролю над подіями, неврозу і навіть спроби суїциду. Тому тим, хто знає про своїх психічних відхилень, або про те, що які-небудь психічні захворювання були у когось з рідних, радитися з приводу безпеки йоги потрібно консультуватися з психотерапевтом.

Тим же, у кого протипоказань до занять йогою немає, можна виготовити зручну одяг з натуральної тканини, килимок, і поринути у світ багатою індійської культури.

Чотири кити правильних занять йогою

  1. Правильно обраний час. Залежно від того, в який час доби проходять заняття, ефект вони дають різний. Вранці – активізація енергії та позитивний заряд на весь день, днем – релаксація і відпочинок перед продовженням роботи, ввечері – розслаблення і підготовка до сну. Вважається, що краще займатися йогою натщесерце, тобто після прийому їжі повинно пройти від 2 до 4 годин.
  2. Правильно вибране місце. У приміщенні, де буде проходити заняття, повинно бути тепло, тихо і чисто. Щоб заняття дали максимальний позитивний результат, треба буде все концентрувати свою увагу тільки на самому процесі. Тому дуже важливо, щоб нічого не відволікало.
  3. Позитивне мислення. Навіть при правильному виконанні асан, негативні думки зводять нанівець позитивний ефект, який здатна надати йога на людину. Існує багато різних способів «відключитись» від проблем на час занять, але найпростіший – концентрація уваги на диханні. Все, що потрібно – спостерігати за тим, як повітря наповнює легені і покидає їх, наповнюючи кожну клітинку життєвою енергією.
  4. Правильно вибрані асани. В залежності від здоров’я і бажаного ефекту комплекси вправ можуть сильно відрізнятися. Але для новачків, в будь-якому випадку, йога повинна початися з найпростіших асан.

Приклад перших занять йогою для новачків

Починати заняття йогою обов’язково треба з розминки. Після звичайних розминок вправ (обертання головою, кистями рук, стопами, тазом, нахили, присідання) можна провести невелику пробіжку або, якщо є така можливість, невеликий заплив у басейні. Регулювати час пробіжки і запливу потрібно, орієнтуючись на самопочуття. Як тільки з’явиться відчуття тепла і припливу енергії, розминка можна закінчити і приступити до виконання асан.

Перша асана дуже проста: потрібно прийняти вертикальне положення, випрямити спину, розправилися плечі, поставити ноги на невеликій відстані один від одного. Потім витягнути руки вгору і як би тягнутися до сонця, вставши на носочки.

Час виконання цієї і всіх наступних асан має регулюватися в залежності від відчуттів, йога – це коли практикуючий слухає своє тіло, свій внутрішній світ. Як тільки виникне бажання поміняти асани, можна переходити до другого вправі.

Друга асана. Опустившись на всю стопу, потрібно виконати нахил. Ноги і руки повинні бути прямими руками тягнутися до точки за п’ятами. При хорошої гнучкості можна доторкнутися носом колін, але на перших порах це вийде не у всіх. Цілком достатньо нахилитися настільки, щоб відчула приємне розтягнення м’язів.

Знаменита «собака мордою вниз». «Для того, щоб виконати третю асану, потрібно повернутися в початкове положення: стоячи прямо, руки вздовж тіла. Потім нахилитися і впертися руками в підлогу на деякій відстані від ніг.

Третя асана плавно перетікає в четверту: залишаючись у тому ж положенні, потрібно підняти витягнуту ногу так, щоб вона продовжила пряму лінію спини. Потім опустити і повторити те ж саме з іншою ногою.

Щоб виконати п’яту асану, потрібно спочатку повернутися в третю, потім першу. Далі, зробивши випад однією ногою так, щоб вона була зігнута вколене, а друга виставлена тому прямий, потрібно витягнути руки вгору і нахилити корпус так, щоб лінія тіла і рук продовжували лінію витягнутої ноги. Повернувшись в першу асану, потрібно знову виконати п’яту чином, змінивши ноги.

Шоста асана нагадує собою упор лежачи на витягнутих руках.

Сьома асана – незакінчена віджимання: з положення шість в неї можна перейти лише зігнувши руки в ліктях.

Повернувшись із сьомої асани в шосту, потім у п’яту і першу асани, потрібно лягти на підлогу на спину, зігнути ноги в колінах, і не відриваючи голови і лопаток від підлоги, підняти таз.

Дев’ята асана – відпочинок: її виконують, розслаблено лежачи на підлозі на спині, розкинувши ноги і руки.

Кожна асана має складно промовлене назва і містичний сенс, який не обов’язково заглиблюватися, якщо йога використовується як засіб оздоровлення тіла та релаксації.

З часом новачкові стануть доступні і більш складні асани, так як тіло стане більш гнучкими витривалим.

Залишити коментар