Йога для початківців: відповіді на актуальні запитання

Йога — справжня давня наука про гармонійний розвиток душі і тіла. Сьогодні вона як ніколи популярна далеко за межами своєї історичної батьківщини — Індії, тому людей, охочих стати на цей непростий, але цікавий шлях, з кожним роком стає все більше.

Початківців любителів йоги турбує безліч запитань, відповіді на які далеко не завжди лежать на поверхні. Спробуємо відповісти на найпопулярніші питання, що регулярно надходять від новачків.

Який напрямок краще вибрати людині, яка тільки починає займатися?

Йога — поняття, узагальнююче широкий ряд східних практик: фізичних, психічних, духовних.

На сьогоднішній день розрізняють п’ять основних напрямків:

 • хатха-йога — вчення про досягнення психофізичної гармонії через дієти, дихання, виконання асан і мудрий, медитацію і концентрацію уваги;
 • раджа-йога — класична йога, спрямована насамперед на роботу з розумом;
 • карма-йога — вчення про виконання запропонованих обов’язків без прив’язки до плодів своєї праці;
 • джняна-йога — розвиток самосвідомості й духовні практики, провідні до відриву від матеріальної складової повсякденному житті;
 • бхакті-йога — найлегший вид йоги, спрямований, насамперед, на розвиток особистості через духовні практики і медитацію.

Якщо вам потрібні тренування, спрямовані на нормалізацію фізичного стану і самопочуття, варто сконцентруватися на хатха-йоги. Практики хатха-йоги включають в себе безліч прийомів, благотворно впливають на організм — від постановки правильного дихання і медитації до правильного харчування, методик очищення тіла і розуму, способів гармонійного взаємодії з оточуючими.

Одним з найпопулярніших в наші дні напрямків вважається також кундаліні-йога — це система вправ, відомих на Заході з 1969 року і поєднують психотерапію з фізичними вправами (асанами).

Чи можна схуднути, займаючись йогою?

Безумовно, так. Але розраховувати на швидкий ефект не доводиться: щоб побачити перші результати, необхідно витратити не один місяць на заняття йогою. Як схуднути, займаючись йогою? Перш за все, потрібно навчитися правильно виконувати основні асани (навіть якщо ви займаєтеся під керівництвом інструктора, на це може піти близько півроку).

Ефективними вважаються спеціальні дихальні вправи — крійя, які впливають на видільну і травну системи організму. У поєднанні з правильним харчуванням крійя забезпечують повноцінне очищення всіх органів і тканин від токсинів, допомагають засвоюватися їжі, покращують стан шкіри. Поступово обсяг жирових відкладень починає зменшуватися, фігура стає більш стрункою і гнучкою.

Допомагає йога справлятися з целюлітом?

Регулярні практики дозволяють успішно вирішувати проблему целюліту, який, як відомо, доставляє чимало переживань не тільки повним дівчатам, але і худышкам. Йогічні методики борються з ним кількома способами одночасно: вирівнюють гормональний фон, прискорюють метаболізм і сприяють більш інтенсивному кровопостачання м’яких тканин. У результаті жир перестає активно відкладатися на «проблемних місцях», обмін речовин в м’яких тканинах поліпшується, а що надається деякими вправами лімфодренажний ефект виводить зайву рідину.

Можна жінкам займатися йогою під час вагітності?

Під час вагітності в жіночому організмі відбуваються серйозні зміни, тому займатися фізичними вправами необхідно з обережністю і в особливому режимі, дещо відрізняється від звичного. Але це не означає, що від занять потрібно повністю відмовитися: існують навіть спеціальні курси для вагітних, на яких інструктор проводить тренування з жінками за спеціальною програмою, що дозволяє найкращим чином підготувати організм до пологів і зменшити дискомфорт, який зазвичай супроводжує останні місяці виношування дитини.

Регулярне відвідування тренувань допомагає поліпшити психоемоційний стан майбутньої матері, навчитися краще володіти своїм тілом, зміцнити імунітет і впоратися з напругою в м’язах, спині, попереку.

Зрозуміло, доведеться дотримуватися деяких заходів: виключити з програми пози, стискаючі живіт і передбачають сильний прогин, виходити з асани при найменших проявах дискомфорту, не допускати перенапруження і сильної втоми. Якщо вагітність протікає не зовсім гладко, потрібно консультуватися з лікарем перед відвідуванням занять. На 12-14 тижнів вагітності слід відмовитися від більшості асан, залишивши в програмі лише пози лежачи на спині і перевернуті.

Чи можна займатися йогою при хворобливих місячних?

Менструація — природний фізіологічний процес, який не вважається протипоказанням для занять.

Навіть при хворобливих місячних можна не припиняти йогічні практики, зосередившись на асанах, що не перешкоджають нормальному протіканню менструації: вони допомагають зберегти здоров’я і пригнічують неприємні або хворобливі відчуття.

Задишка, біль і спазми в животі, набряки, дратівливість — всі ці проблеми вирішуються за допомогою правильного виконання асан.

Вважається, що окремі асани дозволяють впливати на певні органи, наприклад:

 • ардха чандрасана — рятує при болях у спині та попереку;
 • супта вирасана і супта баддха конасана — сприяють розслабленню м’язових волокон;
 • адхо мукха вирасана і маричиасана — контролюють виділення крові, допомагаючи при рясному кровотечі і спазмах у животі;
 • сукхасана і падмасана — знімають напругу і стрес.

Як почати займатися йогою?

Якщо є можливість відвідувати групові курси і консультуватися з інструктором, варто нею скористатися: тоді процес «звикання» до навантажень і новим практикам буде більш ефективним.

При відсутності виробленої звички до регулярних вправ тренуватися вдома складніше, ніж у групі, оскільки доводиться кожен раз себе мотивувати. Втім, якщо у вас під рукою є хороші посібники та відеоуроки, що дозволяють контролювати правильність виконання вправ, ніщо не заважає почати свій шлях до фізичної та духовної досконалості без сторонньої допомоги.

Прості поради підкажуть вам, як займатися йогою вдома, використовуючи посібники для початківців:

 • встановіть реальний час тренувань, адже на перших порах ви навряд чи змусите себе витрачати на вправи по кілька годин кожен день;
 • пам’ятайте, що ключ до успіху полягає в регулярності — краще відводити на практику за 20 хвилин, але щодня, ніж за дві години, але черга день;
 • сприймайте заняття як своєрідний подарунок своєму тілу, тренуйтеся в своє задоволення, а не «з-під палки»;
 • йога — це не тільки асани, так що не забувайте налаштовуватися на позитивне мислення і споглядання.

З часом, коли ви звикнете до регулярних тренувань, введіть в щоденну програму пранаяму — практику правильного дихання. Вона виробляє набагато більш сильна дія, чим асани і шавасана (поза розслаблення), позбавляє від стресу, допомагає зарядитися позитивною енергією.

Починаючи з коротких (по 10-20 хвилин) сесій пранаями, ви поступово зможете збільшити їх тривалість і змінити свій підхід до йоги, зробивши його більш усвідомленим, глибоким і серйозним.

Залишити коментар