Іхтіолові свічки в гінекології

Чим менше «хімії», тим краще – такої думки дотримуються деякі лікарі, і не тільки відносно дитячого терапії. Для дорослих теж нерідко препарати підбираються з максимально натуральною основою, оскільки вони мають менше протипоказань та побічних ефектів, хоча їх результативність не завжди знаходиться на бажаному рівні.

У гінекології одним з таких препаратів є іхтіолові свічки. Як вони використовуються і наскільки дієвими?

Що таке іхтіол?

Це активна речовина являє собою маслоподібну субстанцію, яка утворюється після перегонки смол горючих сланців. Можна зустріти під назвою «іхтамол». У медицині воно з’явилося в кінці 19 століття завдяки німецькому лікарю за прізвищем Унна, який використав його з метою лікування захворювань шкірних покривів, а також для усунення подагри і в терапії ревматизму.

Тоді ж вдалося встановити, що ключовими властивостями іхтіолу є:

 • протизапальний;
 • антибактеріальне;
 • кератопластическое;
 • знеболювальне.

Використання іхтіолу з моменту його введення в медичну практику було переважно зовнішнім, ліки на його основі випускалися і випускаються у вигляді мазей, або супозиторіїв. Однак на початку 20 століття існував і спиртовий розчин, який застосовували для лікування мігрені, а також драже, які вживали для загального зміцнення імунітету. І все ж, найбільш ефективним виявилося зовнішнє застосування, тому на даний момент в аптеках можна зустріти тільки ихтиоловую мазь та аналогічні свічки. Останнім і варто приділити особливу увагу.

 • Застосування ихтиоловых свічок в гінекології спрямоване переважно на лікування захворювань органів малого тазу.

Використання даних супозиторіїв допомагає зняти набряк тканин, зменшити больовий синдром, розширити судини і капіляри, тим самим усуваючи спазм і відновлюючи кровообіг, а також запускає процес регенерації епітелію і розсмоктування інфільтратів в області запалення.

Лікар може призначити терапію із застосуванням ихтиоловых свічок у випадку, якщо жінці був поставлений один з наступних діагнозів:

 • цервит або ерозія шийки матки;
 • кольпіт;
 • бактеріальний вагіноз;
 • кіста яєчника;
 • ендо — або параметрит, а також інші запальні процеси, що протікають в околоматочном просторі;
 • запалення маткових придатків.

Також, на думку фахівців, яке підтверджується коментарями пацієнтів, іхтіолові свічки ефективні і при лікуванні геморою.

Іхтіолові свічки: інструкція по застосуванню

Згідно офіційної інструкції препарат вводиться виключно ректально, однак при ряді захворювань деякі лікарі можуть рекомендувати вагінальне використання. Тут потрібно відзначити, що такий метод лікування може доставити певний дискомфорт за активної речовини, яка подразнює чутливу слизову піхви.

 

Крім того, саме при такому варіанті використання ихтиоловых свічок часто проявляється індивідуальна непереносимість їх компонентів (не тільки іхтіолу, але і допоміжних речовин).

 • Без рекомендації лікаря порушувати офіційну інструкцію не варто: використовуйте іхтіолові свічки тільки ректально.

Якщо трапилося так, що Вам довелося застосувати їх вагінально, і Ви отримали роздратування слизової, проведіть процедуру гігієни статевих органів, а також здійсните спринцювання, використовуючи стерилізовану воду.

 • Іхтіолові свічки випускають в єдиному варіанті – 200 мг активної речовини на кожен супозиторій. Упаковки розраховані на 10 шт.

Принцип використання даного препарату залежить від цілей терапії, але переважно це введення супозиторіїв до 2-х раз на добу протягом 10 днів, тому на повний курс може знадобитися 2 упаковки. Частота застосування ихтиоловых свічок визначається ступенем вираженості симптомів наявного захворювання. Найчастіше вона коригується протягом усього курсу: при загостренні свічки ставлять двічі в день, після, до повного виліковування, всього 1 разів у добу.

 • Перед введенням іхтіолової свічки, як і для будь-якого супозиторія, пряму кишку потрібно очистити, поставивши клізму об’ємом 1 л.
 • Якщо вводити супозиторій складно, можна обробити анальний отвір маслом або вазеліном, хоча часто це не потрібно.
 • У разі лікування кістозних утворень в яєчнику графік використання ихтиоловых свічок змінюється до 3-х шт. у добу. Інтервал – 6 ч.

Враховуйте, що основа і активний компонент препарату – жирні, а після зіткнення з тілом відбувається танення свічки, тому при його застосуванні бажано використовувати щоденні прокладки, які перешкоджають забрудненню нижньої та постільної (при нічному введенні) білизни.

Як таких протипоказань до використання іхтіолові свічки позбавлені, якщо не вважати індивідуальної непереносимості окремих компонентів (що вказується для всіх без виключення лікарських засобів). Однак є кілька нюансів, на яких лікарі загострюють увагу:

 • По-перше, небажано комбінування ихтиоловых свічок і алкалоїдів, а також солей важких металів та йоду.
 • По-друге, безпека препарату для плода не доведена, тому під час вагітності його використання бажано погоджувати з гінекологом. Те ж стосується періоду грудного вигодовування.

Серйозних побічних ефектів при дотриманні дозування і офіційної схеми використання (ректально) від ихтиоловых свічок не зафіксовано. Можливі шкірні алергічні реакції: свербіж, печіння, кропив’янка. Вони проходять самостійно, прийому антигістамінних засобів не вимагають. Однак якщо таке сталося, бажано підібрати альтернативний медикамент на заміну іхтіоловим свічкам.

Відгуки про використання ихтиоловых свічок

Лікарське думку про даному препараті позитивне, однак, тут є важливий нюанс: фахівці стверджують, що при ряді захворювань тільки його буде недостатньо, тому потрібна комплексна терапія, скласти яку звичайному пацієнту не під силу.

З позиції ж результативності, безпеки і вартості в своєму сегменті іхтіолові свічки лідирують. Коментарі пацієнтів це лише підтверджують.

 • Наталя: Зовнішнім виглядом препарат, звичайно, лякає: темно-коричневі маленькі свічки зі специфічним ароматом, від якого мені хотілося надіти прищепку на ніс. Але його ефективність покриває будь-які недоліки: і цистит я пережила з цими свічками, і аднексит, і навіть чоловікові при геморої ставила. Купувала, довірившись позитивних відгуків, і іхтіолові свічки їх виправдали повністю. Єдиний недолік – складно знайти в аптеках.
 • Галина: Вперше з ихтиоловыми свічками зіткнулася, коли мені поставили діагноз «запалення яєчників». До них була сила-силенна дорогих препаратів, які себе або ніяк не проявили, або не так, як заявлено. Іхтіолові свічки на їх тлі виявилися копійчаними, тому я вже не результат і не налаштовувалася. Ні – викину. На лікування пішло всього 20 свічок, які я ставила двічі в день. Через 10 діб на УЗД і сліду від проблеми не знайшли!

Застосування ихтиоловых свічок повинно бути ректальним, якщо іншого не вказав Ваш лікуючий лікар. Це бюджетне засіб добре справляється з більшістю захворювань органів малого тазу, що може бути використано навіть в урології, а позитивні відгуки пацієнтів говорять самі за себе.

Залишити коментар